gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Doğum Öncesi Tarama Testleri Gerekli midir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Gebelik öncesinden var olan ve/veya gebelikte ortaya çıkan risk faktörlerinde ise ileri inceleme amacıyla rutin tetkiklere ek olarak daha farklı bazı incelemeler yapılır. Bunlara da hamilelik döneminde ileri incelemeler adı verilir.
  1. Down Sendromu Nedir?
  Bu hastalık yenidoğanlarda en sık görülen kromozomal anomalidir. Yaklaşık her 700 doğumda bir görülmektedir. Halk arasında mongolizm olarak da isimlendirilir.Trisomi 21 hastalığıdır. Yani normalde 2 tane olan 21. kromozom burada 3 tanedir. Yaş ilerledikçe bu hastalığın görülme riskide artar. Örneğin 25 yaşında her 1400 doğumda bir görülürken, 30 yaşında her 900 doğumda bir, 35 yaşında her 400 doğumda bir, 40 yaşında ise her 115 doğumda bir Down Sendromlu bebek doğmaktadır.

  2. Kromozomlara Bağlı Diğer Bozukluklar Nelerdir?
  Trisomi 18 down sendromundan sonra en sık görülen ikinci problemdir. Yaklaşık 8000 doğumda 1 görülmektedir.Bu bebekler genellikle ölüdoğarlar. Yaşayanı ise en fazla bir yıl dayanır. Burada 18 nolu kromozom 2 yerine 3 tanedir.

  Turner Sendromu (Monozomi X) da yeni doğanlarda görülen, kromozom bozukluğuna bağlı anomalilerden biridir. Ancak, diğerlerine oranla daha az görülmektedir. Burada 45+x bozukluğu vardır. yani burada fazla değil eksik kromozom vardır. Cinsiyet kromozomu xx değil sadece x dir.
  Bunlardan başka , açık neural tub defekti (NTD), ventrikül duvar defektleri, anensefali, açık spina bifida, gastrochisis, omphalocele gibi başka birçok doğumsal bozukluk, gebelik sırasında yapılan tarama tetkikleri ve kontrollerle anlaşılabilmektedir.


  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/


  3. Bu Tür Bozuklukların, Henüz Doğum Olmadan, Hamilelik Sırasında Anlaşılması Mümkün müdür?
  Amniosentez ile bir çok hastalık önceden teşhis edilebilmektedir.
  Amniosentez için ortalama 16-18 gebelik haftalarında bebeğin su kesesinden bir iğne yardımıyla örnek alınarak kromozomal inceleme yapılır. Ancak bu işlem çokta masum bir işlem değildir. Ortalama 200 amniosentezden 1 tanesinde hiçbir problemi olmayan bebek ölebilir.Bu nedenle risk hesaplamasında yol göstermesi için bazı tarama tastleri geliştirilmiştir.


  4. Kromozomal Bozuklukları Ortaya Çıkarmaya Yarayan Tarama Yöntemleri hangileridir?
  a) Anne Yaşı: Anne yaşı arttıkça riskte o oranda artar. 35 yaşından sonra risk özellikle artmıştır.Bu nedenle bazıları 35 yaşını geçen her gebeye amniosentez önermektedirler.

  b) Üçlü Tarama Testi: Gebede 3 ayrı parametre incelenmiş ve bunun bu kromozomal hastalıklarda değişiklik gösterdiği anlaşılmıştır. Bu hormonlar alfa-fetoprotein (AFP), Human corionic gonadotropin (hCG) ve free estriol (uE3)’dür. Bu hormonlar anneden alınan kanda bakılır.Fakat bebek hakkında bilgi verir. Üç hormona bakıldığı için bu testin adı 3lü tarama testidir.
  Üçlü Tarama Testi, gebeliğin 14. ile 20. haftaları arasında yapılırsa daha anlamlı sonuç vermektedir. Bu testte %5 yanılma payı ve %70 oranında doğru sonuç vardır.

  c) Dörtlü Tarama Testi: Üçlü Tarama Testi’ne ilaveten ayrıca inhibin A da bakılır. Bakılan parametre sayısı 4 olduğu için adı dörtlü testtir.Böylece doğruluk ve hassasiyet oranı artırılır. Bu testte %5 yanılma payı ile, %76 oranında doğru sonuç alınır.Üçlü testte olduğu gibi 14-20 haftalar arası yapılabilir. 22 haftaya kadar da anlamlı sonuç verir.

  d) İkili Tarama Testi: Üçlü ve dörtlü tarama tastleri gebeliğin nisbeten geç dönemi olan 14-22 haftaları arasında sonuç vermektedir. Daha erken dönemde ise ikili tarama testi daha uygundur.Burada bakılan free ß-hCG ve PAPP-A isimli hormonlardır. 10. ve 13. haftalar arasında normal ve Down Sendromlu bebeğe sahip hamilelerde anlamlı farklılıklar gösterdiği ortaya konulmuştur. Böylelikle, Down Sendromu Taraması 10.-13. haftalar arasına yapılabilmekte ve ilgili bozukluklar önemli oranda daha erken yakalanabilmektedir. ikili tarama testinin doğruluk oranı, %5 yanılma payı ile %60’tır. Eğer ultrasonografi ile nuchal translucency (USG NT) ölçülerek bu testlerle birlikte değerlendirilirse, ikili tarama testinin doğruluk oranı, yine %5 yanılma payı ile birlikte %85’tir. USG ile birlikte değerlendirme, tarama testidoğruluğunu önemli oranda yükseltmektedir.

  e) İntegre Test: Hem ikili test hem de üçlü yada dörtlü test yapılarak sonuçların birlikte değerlendirilmesi halidir. Yani hem 10-13 hemde 14-22 haftalar arası ölçüm yapılmalıdır. Down Sendromu taraması doğruluk oranı %5 hata payı ile birlikte %95 gibi oldukça yüksek bir orana ulaşmaktadır.

  5. Down Sendromu Tarama Testleri Tüm Gebelerde Yapılmalı mı?
  Araştırma sonuçları buı testlerin tüm gebelerde yapılmasının yararlı olacağını ortaya koymaktadır. Bazı ülkelerde yapılması rutin olarak önerilmezken bazılarında tavsiye edilmektedir. Biz kendi hastalarımıza bu testlerin ne olduğunu ve nasıl bir bilgi verdiğini anlatmaktayız. Gebeleri bu testleri yaptırmaya zorlayamayız. Tercih gebelere bırakılmalı ve sonuçların sorumluluğu gebe ve ailesiyle paylaşılmalıdır.  6. Türkiye’de ki durum

  Yılda yaklaşık 1.5 milyon doğum olur.Taranan gebe sayısı 70 bin civarında olduğu hesaplanmaktadır.
  7. Down Sendromu Tarama Testlerinde Pozitiflik Oranı

  Bu testler gençlerde daha düşük pozitifken yaş ilerledikçe pozitiflik artmaktadır.


  8. Tarama Testi Sonucu Pozitif Çıkan Gebelere Ne Önerilir
  Sonuçta hesaplanan risk oranı 1/270 den büyükse amniosentez önerilir. Daha düşük oranlarda ultrason takipleri ve gerekirse amniosentez yapılır. Amniosentezin riskleri ayrıntılı olarak anlatılır ve onam formu doldurulup gebe ve eşine imzalatılarak bu işlem yapılır. Sağlıklı bebeğe zarar verme riskide bu işlemle beraber mevcuttur.  9. Tarama Testleri ile, Yalnızca Down Sendromu mu Aranabilmektedir?
  İkili testte down sendromu,trisomi 18 taranabilmektedir. Üçlü ve dörtlü testler ve integre testlerle down,edward, turner,NTD(açık),anensefali,açık spina bifida,gastroşizis,omfalosel gibi bozukluklar hakkında risk oranı elde edilebilir


  10. Gebelerden Tarama İçin Kan Ne Zaman Alınmalıdır?
  İkili test için 10-13. haftalar arasında, üçlü veya dörtlü test için 14-22. haftalar arasında kan alınmalıdır. 2-4 ml. serum yeterlidir.


  11. Birlikte Hangi Bilgiler Gerekmektedir?
  Annenin yaşı, USG ile gebelik haftası, varsa USG NT, annenin kilosu, sigara içip içmediği,bebek sayısı (ikiz ,üçüz gibi durumlarda testin hassasiyeti azalmaktadır.), diyabet olup olmadığı, eski gebelikleriyle ilgili güvenilir bilgiler gereklidir.

   
Doğum Öncesi Tarama Testleri Gerekli midir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tarama ve Teşhis Testleri

  Tarama ve Teşhis Testleri

  teşhis testleri AMNİYONSENTEZ Bebek tüm hamileliğiniz süresince amniyon kesesi adı verilen bir kese içinde gelişimini sürdürür. Bu kesenin içi amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı ile doludur. Amniyon sıvısı durağan bir sıvı olmayıp sürekli emilim ve yapım halinde bulunur. Sıvının ana kaynağı bebeğin akciğerleri ve boşaltım sistemidir. Bu sıvı aynı zamanda bebekten dökülen hücreleri de...
 2. Yeni Doğan Tarama Testleri

  Yeni Doğan Tarama Testleri

  Yenidoğan tarama testleri , sağlıklı olarak dünyaya gelen bebeklerde , henüz belirti vermeye başlamamış olası bir metabolik sağlık sorununun belirlenmesi için uygulanmakta olan en etkin sağlık hizmetlerinden biridir. Böylece sorun yerleşip kalıcı etkileri ortaya çıkmadan önlemler alınabilir , tedaviye yanıt daha başarılı olur. Doğumsal metabolizma hastalıklarının bir kısmında erken tedavi...
 3. Yenidoğan Tarama Testleri

  Yenidoğan Tarama Testleri

  Gelişen teknoloji ve ilerleyen tıp sayesinde bebeğiniz doğumdan sonra güvenli ellerde.Eğer bebeğiniz herhangi bir sıkıntıyla dünyaya geldiyse bu durumu tarama testleriyle öğrenip duruma anında müdahale ediliyor.Bakın meleklerim bu konuda neler var: Yenidoğan Tarama Testleri Bebeğin doğumundan sonraki ilk hafta içinde teşhis edimek koşuluyla çeşitli maddelerin metabolizmadaki nadir fakat...
 4. Yenidoğan Tarama Testleri Nelerdir?

  Yenidoğan Tarama Testleri Nelerdir?

  bu konu yenidoğan tarama testleri hakkında bilgilere yer vermektedir. Aylardır büyük bir heyecanla beklediğiniz evinizin yeni bireyi olan bebeğiniz dünyaya geldi. Artık onun için en iyisini ve doğrusunu düşünmek ve onu her türlü tehlikelerden korumak için elinizden geleni yapacağınızdan şüphepiz yok:) Yenidoğan bebekler de çok önemli olan ve belkide onun ileride bir sorun yaşaması adına...
 5. İKİLİ TEST GEREKLİ Mİ? NEDEN YAPILIR?

  İKİLİ TEST GEREKLİ Mİ? NEDEN YAPILIR?

  ikili test nedir,ikili test ne için yapılır,ikili testi yapmak zorunlumudur,ikili testteki amaç nedir,ikili test hakkında bilgiler Gebelikte ikili test (ve üçlü dörtlü test) günümüzde çok yaygınlaşmıştır. Ancak bu testleri her gebe yaptırmak zorunda değildir. Hamilelikle ilgili her müdahalede olduğu gibi bu testlerle ilgili olarak da öncelikli karar anne ve ailesine aittir. Bu tarama...

Sayfayı Paylaş