Doğum parası nasıl alınır?

  • Konbuyu başlatan handanca
  • Başlangıç tarihi
handanca

handanca

Daimi Üye
Üye
Doğum parası nasıl alınır?
Meleklerimize duyrulur. son 1 yıl içinde 90 gün sigortalılığınız varsa bu yardımı alabilirsiniz. Hadi bakalım dikkatlice okuyun.

Doğum parası nedir ?
Analık İş görmezlik ödeneğidir. 8 + 8 hafta. Doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta için ödeme yapılır. toplam 16 haftalık bir işgörmezlik ödeneğidir.

Nasıl hesaplanır ?

•Günlük ücret bulunur.
örneğin aylık 1.000TL ücret ile çalışan bir sigortalınının /30 ile bir günlük ücreti bulunur. 1000/30 = 33,3 TL.

•Günlük ücretin Üçte İkisini işgörmezlik olarak devlet geri ödemektedir. 3/2 si bulunur.
33,3/3 = 11,1 TL * 2 = 22,2 TL bir günlük ödenek miktarıdır. Üçe bölüp ikiyle çarpıyoruz.

•Devlet 16 hafta boyunca izinli olunduğu için 16 haftalık ödeme yapar. 16 hafta 112 gün eder.
22,2 * 112 = 2.488 TL lik bir ödeneğe hak kazanılmış demektir.

Demek ki 1.000 TL maaş ile çalışan bir annenin, 8 hafta izinli olduğunu varsayıyoruz ve doğum parası 2.488TL dir. Bu para üzerinden binde 3 oranında damga vergisi kesintisi yapılır.

Nasıl alınır ?
Vizite kağıdı, doğum raporu, sağlık karnesi ve kimlik cüzdanı ile SGK ya başvurduğunuzda doğum parası alınabilmektedir. Parayı belli aralıklarla gidip alabileceğinz gibi doğum sonrası işlemler tamamlandıktan sonra toplu olarak da alabilirsiniz.

Hangi şartlarda alınabilir, Gerekli şartlar nelerdir?
•Sigortalı kadının, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün Analık Sigortası primi ödenmiş olması gereklidir.
•Doğum için işten ayrılacağınızı belirten raporu alıp doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olarak iş yerine bildirmelisiniz. Bu raporu alıp doğum dolayısıyla istirahatli görülmezseniz doğum parası alamazsınız.
•Eğer 8 hafta istirahat istemiyorsanız daha az istirahat alacaksanız. Mutlaka X.haftaya kadar çalışabilir raporu alıp 8.hafta girmeden işyerinize bildirmelisiniz.

Ek ücretler
Bir kereye mahsus 80 TL süt parası da verilir.

Olası Haller
Gebelik çoğul gebelikse, ikiz, üçüz.. 8 hafta yerine 10 hafta olarak uygulanır.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
ssk nin sitesinde 90 gun degilde 120 gn sigortaniz varsa bu yardimdan faydalanabilirsiniz diyor.hangisi dogru cevap verirseniz sevinirim.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
90 günlük analık sigorta pirimi ne demek oluyor?? eşim normalde sigortalı çalışıyor bu prim farklı mı?
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Yani 90 gün sigortalı olarak çalışmak gerekiyor. Doğum parası için 90 gün, Süt parası almak için ise 120 gün sigortalı olarak çalışmanız gerekiyor.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Doğum parası toplu olarak nereden alınıyor? Ayrıca oturmadıgımız bir şehirden de bu işlem yapılabiliyor mu ? Teşekkürler.
 
N

nebiş

Yeni Üye
Üye
23 aralık 2011 işe girişim şuanda 8 aylık hamileyim doğum parasından yararlanabiliyormuyum cvplarsanız sevinirim
 
H

harun

Forum Okuru
slm benim eşim 6 aylık hamile bu ay sonu işten ayrılacak bir senedir sigortalı işten ayrılacağı için isteğe bağlı sigorta yapılacak ve doğum parasını nasıl alabiliriz yardımcı olursanız sevinirim
 
famanur çantav

famanur çantav

Yeni Üye
Üye
Merhaba,
Özel butik bir anaokulunda anaokulu öğretmeni olarak görev yapıyorum . Şuan 3,5 aylık hamileyim 21 haziran kış okulu kapanıyor ve bir hafta sonrası yaz okulu açılıyor. Fakat durumumdan dolayı beni yaz okulunda çalıştırmayacaklarmış. Doğumum kasım ayına denk geliyor ve ben 5 ay çalışamayacağım için sigortam yatmayacak. Ben bu durumda doğum parası alabilir miyim? Bu arada 2007 den itibaren sigortalıyım. Bilgilendirmeniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
 
S

sadiye.

Forum Okuru
Slm ben sadiye ve 2.oğlum var ve.gebeyim 19 haftalik bende yardim bekliyorum allah icin durumum yok ve hoca nikahiyla.evliyim esimden ayrildim ama baristik nikahimiz yok ne olur yardim edin calışmıyorum ama durumum.da yok
İyi geceler ben sadiye alver
 
Üst