gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.215
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113

  Doğum sancıları nasıl başlar Nasıl belirti verir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  doğumun belirtileri,doğumun başlıyacağı nasıl anlaşılır,doğum yapacağımı nasıl anlarım,doğum sancıları ve normal doğum hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Doğum yaklaşmaya başlayınca annede bir panik yaşanmaktadır. Acaba ne zaman bebeğim doğacak, diye her an hazırlıklı olmaya çalışırlar. Daha önce doğum yapmış anneler, doğumun ne zaman geleceğine karşılık belirtilerini biliyorlardır.
  Doğum yapmadan önce değişik belirtiler olmaktadır, bu yüzden doğum sancısının geldiğini bilmek çok zordur. Arkadaşlarınız, akrabalarınız size kendi doğumlarını anlatabilirler. Ama bu sizinkininde aynı olacağı anlamına gelmez.


  Doktorunuz 40. hafta hamilelik zamanı üzerinden size tahmini bir doğum günü vermektedir. Ama net olamaz, çünkü erken doğumlarda yaşanabilmektedir. 37, haftadan sonra doğum sancısı gelme ihtimali vardır.
  Erken su gelmiş, bebeğin plasentasında sorun yaşanması ile erken doğum gerçekleşebilir. Geç doğum ise iri olan bebek yada çatı darlığından olabilir.
  Hamileliğin son zamanlarında, 4-6 hafta kala gibi düzensiz sancı, ağrı ve kasılmalar başlar. Ama bunlara yalancı doğum sancısı diyebiliriz. Bu sancılar bebeğin başının annenin çatısına yerleşmesinden dolayıdır. Kendinizde ağırlık, sık idrara çıkma, göğüs rahatlaması olur.


  Aslında, gerçek sancıların belirtileri 1-2 gün önce göstermeye başlar. Rahim ağzı yumuşamaya, ağrısız kasılmaya, vajinadan ( nişan ) adı verilen sümüksü, kanlı bir salgı gelmesiyle başlamaktadır. Yani rahim ağzı yavaşça açılmaya başlamıştır.
  Doğum başlangıcında bebeği koruyan su kesesi patlamaktadır. Bu su rahimden dışarıya çıkar. Hamileler idrar tutamama, akıntıdan kaynaklanan ıslaklık sanılır ama koyu kıvamlı bir akıntı değil, akışkan sudur. Su kesesi patladığı zaman mikrop kapmadan hemen hastaneye gidilmelidir.
  Doğum sancısının en belirgin özelliği düzenli aralıklarla gelmesidir. Başlangıçta 10 dakikada 2-3 kez gelir sonra ilerledikçe uzun, şiddetli bir ağrı meydana gelir. Artık bebek doğum kanalına girmiştir. Bebeğinize kavuşabilirsiniz.
  Doğum sancısı devamlıdır, ağrı geçmez. Kasık, bel ve karında hissedilen ağrılar her yerde aynıdır.
  Ağrılar hissedildiğinde az miktarda sıvı alınabilir ama yemek yenmemelidir. Bunlar kusmaya neden olabilir.

   
Doğum sancıları nasıl başlar Nasıl belirti verir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erken doğum sancıları nasıl olur doğum yapanlar yardım lütfen

  Erken doğum sancıları nasıl olur doğum yapanlar yardım lütfen

  Erken doğum sancıları nasıl olur, nasıl anladır bunu diğer doğum sancılarından ne gibi belirgin özellikleri var meleklerim sağolun.
 2. Doğum Nasıl Başlar? Doğum Belirtileri Nelerdir?

  Doğum Nasıl Başlar? Doğum Belirtileri Nelerdir?

  Bu konu doğumun nasıl başladığı hakkında bilgilere yer vermektedir. İlk kez anne olacak anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biri doğumun nasıl başladığı hakkındadır. Bazen yalancı sancı denilen geçici doğum sancılarını hissettiğin de doğum yapacağını sanan anne adaylarına, doğumun başladığını belirten detaylar hakkında önemli bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Hangi belirtiler...
 3. Takofobi (Doğum Korkusu) İle Nasıl Baş Edilir?

  Takofobi (Doğum Korkusu) İle Nasıl Baş Edilir?

  takofobiden lurtulmak için, doğum korkusunu yenmek için, doğum korkusu Sevgili melekler, özellikle doğumun son zamanlarına doğru hemen her kadında doğum korkusu başlayabilir. Takofobi adı verilen doğum korkusuyla başa çıkabilmek için neler yapmanız gerektiği konusunda bir makle paylaşıyoruz sizlerle.... Tokofobi ile Başa Çıkmanın Yolları - Öncelikli olarak bu konu ile ilgili...
 4. Doğum sancısını azaltmak mümkünmü?

  Doğum sancısını azaltmak mümkünmü?

  Anne adaylarının doğum esnasında sancılarını azaltmaya yardımcı olacak birçok teknik bulunmaktadır. Her anne adayı daha ağrısız bir doğum geçirmek ister bu nedenle doğum sancılarını azaltmanın yollarını araştırır. İşte size doğum sancılarınızı azaltmaya yardımcı olacak birkaç teknik; Masaj ve Doğum Esnasında Baskı Doğum sırasında partnerinizin size uygulayacağı hafif basınçlı ve sert bir...
 5. Guatr başlangıçta nasıl belirti verir?

  Guatr başlangıçta nasıl belirti verir?

  Tiroid bezinin büyümesi sonucu ortaya çıkan ve boynun ortasında, yutkundukça aşağı yukarı hareket eden şişlikle kendini belli eden hastalığa "guatr" deni. 'Guatr, sık görülen fakat tanı konması genellikle uzun süren bir hastalıktır. Oluşturduğu şikayetler genellikle birçok hastalık ile ortak olabildiği için en son düşünülen hastalık haline gelmiştir. Guatr aslında tiroid bezinin...

Sayfayı Paylaş