Doğum sancılarınız yalancımı gerçekmi?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Doğum sancılarınız yalancımı gerçekmi?
Yalancı doğum sancıları tıp dilinde “Braxton Hicks kasılmaları” şeklinde adlandırılır. Bu tip ağrı ve sancıları gerçeklerinden bir şekilde ayırt etmek gerekir. Gerçek ve yalancı sancıları ayırt etmek için ise iki ağrı tipi arasındaki farkları bilmek gerekir. Yalancı doğum sancıları nasıl ayırt edilir? Yalancı doğum sancıları genellikle gebeliğin 24. haftasından sonra başlar fakat daha erken vakitlerde, örneğin 16. haftadan itibaren de görülebilir. Yalancı doğum sancıları, rahimde gerilmeye sebep olmaz. Dolayısıyla bebeğin doğmasına dair bir bulgu olarak da değerlendirilemez


5.jpg
Gerçek tipteki doğum sancıları hep aynı şekilde, periyodik olarak nüksederken, yalancı tipteki doğum sancılarında çok özel bir periyodik ayrılma görülmez. Bu tip ağrılar çoğunlukla düzensiz gelişir. Yalancı tipteki doğum sancıları zaman geçtikçe şiddetlenmeye ya da sıklıkla belirmeye meyilli değildir. Oturur ya da yatar durumda olmak gerçek ağrıları dindiremez. Hamile bayanın durumunu değiştirmesiyle beraber yalancı tipteki doğum sancıları azalmaya veya yok olmaya mahkum kalır. Gebenin hareket etmesi durumunda da bu mahkumiyet devam eder.Gerçek sancılar çoğunlukla yarım dakika ile bir dakika arasında devam ederken yalancı tipteki ağrılar daha kısa sürer (15-20 saniye). Yalancı doğum sancıları, gebede fizyolojik bir ağrı oluşmasına önayak olmaz, bu tip yalancı ağrılar çoğunlukla gebeye sadece rahatsızlık vermekle yetinir. Hamileler bu durumlarda neler yapmalı? Yalancı tip doğum sancıları sırasında gebelerden yapmaları istenen şey öncelikle sakin olmaktır. Bulundukları pozisyonu değiştirmek veya hareket etmek basit ama etkili uygulamalardır. Ayrıca gebenin bol bol su içmesi de önemsenmesi gereken bir durumdur, çünkü vücudun su miktarındaki düşüşü bu tip ağrı ve kasılmaların nedeni olabilir. Tüm bu uygulamalardan sonra dahi sancılar geçmezse uzman bir hekime başvurmak gerekir.
Yalancı doğum sancılarına "Braxton Hicks kontraksiyonları" denir. Bunlar gebellikle son trimesterde (6. aydan sonra) başlar ama daha önce de (4. aydan sonra) görülebilir. Bu yalancı ağrılar rahimde açılmaya ve doğuma sebep olmazlar, fakat gerçek ağrılardan ayırt edilmesi gerekir.

- Yalancı ağrılar düzensizdir, sabit aralıklarla gelmezler, önceden geleceğini tahmin edemezsiniz. Gerçek doğum sancıları ise hep aynı aralıklarla düzenli gelir ve kaybolurlar.
- Yalancı doğum sancılarının sıklıkları ve şidddeti giderek artmaz. Gerçek doğum sancıları giderek sıklaşır ve şiddeti artar.
- Yalancı ağrılar pozisyonunuzu değiştirmekle yada hareket etmekle geçer fakat gerçek ağrılar geçmez.
- Gerçek ağrılar 30 - 60 saniye arasında sürer. Yalancı ağrıların süresi her seferinde çok değişiklik gösterir, genellikle daha kısa (15 - 20 saniye) sürer.
- Yalancı ağrılar ağrı vermekten çok rahatsızlık verir tarzdadır.

Bu tür yalancı sancılar hissettiğinizde uzanıp dinlenin yada zaten yatıyorsanız kalkıp biraz yürüyün hareket edin. Bol su için çünkü vücutta su azalması da bu kasılmalara neden olabilir. Bunlara rağmen bu sancılar geçmiyorsa doktora başvurmalısınız.
 
Üst