Etiketler:
 1. Gül Hanım

  Gül Hanım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.193
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  burdur

  Doğum şekli Konusundaki Son Kararı Kim Vermelidir?

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

  doğum şekli ne zaman belli olur Gebelik süresince anne adaylarını en çok endişelendiren ve kafalarını en çok karıştıran durum, doğumun ne şekilde gerçekleşeceği konusudur.

  Günümüzde anne adaylarının internet gibi platformlarda çok daha fazla bilgiye kolayca ulaşabilmesi, bu soruyu cevaplanması daha da zor bir duruma sokmaktadır. Ancak bu bilgi yoğunluğunda en önemli konu, yeterli ve doğru bilgiye ulaşabilmektir. Her iki doğum şeklinin de kendi içerisinde artı ve eksileri bulunmaktadır. Öncelikle tamamen fizyolojik bir yol olan normal doğum tercih edilmeli, ancak tıbbi açıdan mutlaka hasta bazında bu artı ve eksiler de değerlendirilmelidir.

  Konuyla ilgili günümüzde ülkemizde yasal bir düzenleme yoktur. Bu yüzden biz kadın doğum hekimlerine düşen görev, hastada hangi doğum yönteminin tıbben en uygun olacağının belirlenmesi, hastaya kendisi ve bebeği için getirdiği faydaların ve risklerin anlatılması, en sonda da karar verilmesidir.

  DOKTOR NORMAL DOĞUM ÖNERDİĞİ HALDE ANNE SEZARYEN İSTİYORSA DOKTOR BU DURUMDA NE YAPMALIDIR?

  Aslında bu durum son yıllarda tüm dünyada tartışılan bir konudur. Elektif sezaryen, yani hiç bir tıbbi gereklilik olmadığı halde anne isteğine bağlı olarak gerçekleştirilen sezaryen… Eğer bebek ya da anne sağlığı açısından sezaryen olmayı gerektirecek bir durum yoksa, tüm tıbbi bilgilerimiz doğumu fizyolojik yoldan, yani normal yolla yapılması gerektiğini öngörür. Fakat günümüzde anne adaylarının ağrı çekmekten korkmaları, daha konforlu olduğunu düşünmeleri, doğumun zamanının önceden planlanabilmesi gibi nedenlerden dolayı sezaryen ile doğumu tercih ettiklerini görmekteyiz.

  Bu konuyla ilgili olarak İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde doktorlara anket şeklinde soru yöneltilerek yapılan çalışmalarda kadın doğum hekimlerinin çoğunun anne isteğine bağlı sezaryen yapmaya sıcak baktıkları bildirilmiştir. Bu durum ülkemizde de farklı değildir ve hatta sezaryen oranlarının artmasındaki en büyük nedenlerden biridir.

  NORMAL DOĞUM MU SEZARYEN Mİ?

  Anne veya bebeği tehlikeye sokacak bir durum olmadığı zaman öncelikle normal doğum önerilmelidir. ‘Normal doğum mu, sezaryen mi?’ sorusu, hem bilim camiasında hem de medyada bugüne kadar en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Öncelikle sağlıklı bir anne ve yenidoğan bebeği hedefleyen kadın doğum hekiminin mesleki sorumluluğu,bilgisi ve tecrübeleri doğrultusunda doğumun en uygun ne şekilde gerçekleşeceğine karar vermeli, bunu artı – eksileriyle, hasta ve hasta yakınlarına aktarmalıdır. Sonuç olarak sezaryen, cerrahi bir operasyondur ve gereksiz yere yapılmasının getireceği dezavantajların hastaya anlatılarak karar verilmesi gerekir.

  DÜNYADA SON DURUM NEDİR?

  1970’li yıllardan önce sezaryen oranının dünya çapında % 3-5 arasında iken bugün ortalama % 20 civarındadır. Rakamlar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin İtalya’da bugün sezaryen oranı % 35 civarında iken en yüksek sezaryen oranları Arjantin, Brezilya ve diğer Latin Amerika ülkelerinde olmakta, en düşük oranlar ise Afrika ülkelerindedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bu oran % 24-25’lere kadar çıkmışken sezaryen oranlarını azaltmayı hedefleyen programların uygulanmaya başlamasıyla % 20’lere kadar düşürülmüştür. ABD ve Avrupa ülkelerinde sezaryen ile doğum oranlarının daha düşük olmasında, uygulanan programların etkisi bulunmaktadır.

  Ülkemizdeki son durum ise mevcut sağlık sisteminden dolayı değişkenlik göstermektedir. Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastanelerdeki rakamlar farklılık gösterir.
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.451
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113
  Bana göre doktor vermeli boşuna okadar okuyup uzman hekim olmamış vardır bir bildiği demek lazım.Bazen bu işler bellide olmuyor normal doğum diye gittiğinizde benim gibi sezaryana da alınabiliyorsunuz:)
   
 3. HURHUR

  HURHUR Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  519
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  AFYON
  walla doğumu normal istedim istediğim gibide ilk 15 dk normal geçti benim sıpa çıkamayınca hop öylece sezeryanda buldum kendimi son ana belli oluyor ben normal doğumdan yanayım çünkü teknoloji çok gelişti oluyosa normal olsun bacılar
   
 4. ışılsu

  ışılsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.090
  Beğenilen Mesajlar:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  *** HAYALLER ŞEHRİNDE***
  benim fikrim dr vermeli kararı en iyi o bilir çünkü ben sabah 9 da normal diye yattım sancı odasında suni sancı verdiler çünkü 4 cm açılm vardı gece10 na kadar uğraştılar olmadı en sonunda bebekte bende çok fenalaştık acil ameliyata alındım hersey son anda belli oluyor doktorlar en iyisini bilir
   
 5. elisev

  elisev Hamiş Melek

  Kayıt:
  25 Kasım 2009
  Mesajlar:
  393
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  bence naormal doğum şansını denemeli,,ama olmassada zorlanmamalı yanii..
   
 6. eminegelin

  eminegelin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  2.714
  Beğenilen Mesajlar:
  91
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Duisburg/Kütahya
  eger bebek uygun posisyondaysa, normal derim, yengemde bebek uygun posisyondaydi ama sanci yoktu günüde baya gecmisti, suni sanci falan bi gün beklettiler, son ana kadar normal dogum beklendi, tam sezeryana hazirlik baslamistiki dogdu :) (hastane süper ve dogumda 1 nr.)
  ama bazi Hastaneler Sezeryanda sigortadan daha fazla para alindigi icin fazla ugrasmiyorlarmis (almanyada). etrafimdaki kadinlardada ne yalan söyliyim cogu sezeryan... hepsindedemi sorun cikti acaba ??? bu aralar almanyada bu konu cok tartisiliyor.... haaa bebek zaten tersse yapcak birsey yok veya acil durumlarda sezeryan olmasi Sart....
  bende normal dogumdan yanayim... adi üstünde NORMAL.... korktuklari icin veya münasip bi taraflari bozulmasin diye Sezeryan yaptiran kadinlarada diycek birsey bulamiyorum... ay ne kadar doluyusum yazsam aksama kadar yazabilirim bu konuda :)
   
Doğum şekli Konusundaki Son Kararı Kim Vermelidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kararları kim veriyor

  kararları kim veriyor

  Çocuğun hangi okula gideceğineve hangi mesleği seçeceğine çoğunlukla aileler karar veriyor.Ergenler,güvenceli ve kazançlı işler peşindeler.Herkesin iyi bir ücret alma hakkı olduğunu düşünüyorlar.Yani kazancın,çalışma Ve değer katmayla ilgili bağlantısının büyük çoğunluk farkında bile değil. Bilgiye ulaşmak için interneti kullanıyorlar,ama oradan ulaştıkları ilk bilgiyle yetiniyorlar....
 2. En son telefnda kiminle konustun?

  En son telefnda kiminle konustun?

  Ben basliym hemen, ofisteyim en son uyuz bisefle ile konustum :D:D
 3. Doğum şekline uzmanlar karar vermeli

  Doğum şekline uzmanlar karar vermeli

  Günümüzde artık doğum şekline aileler karar veriyor ve genelde sezeryan tercih ediliyor oysa uzmanların görüşlerine göre bu doğum şekli tamamen doktorun kararında olmalı ve en uygun doğum yöntemi ne ise anne o şekilde doğum yapmalı bakalım uzmanların konuyla ilgili yapmış oldukları haberin detayları nelermiş Uzmanlar, gebelik süresince anne adaylarını en çok endişelendiren ve kafalarını en...
 4. Doğu şeklinize karar verdinizmi?

  Doğu şeklinize karar verdinizmi?

  doğum yöntemleri spinal selam kızlar, doğum şekliniz belli oldumu kendi tercihizmi yoksa doktor tavsiyesimi ?

Sayfayı Paylaş