Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.448
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Doğum şekline uzmanlar karar vermeli

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Günümüzde artık doğum şekline aileler karar veriyor ve genelde sezeryan tercih ediliyor oysa uzmanların görüşlerine göre bu doğum şekli tamamen doktorun kararında olmalı ve en uygun doğum yöntemi ne ise anne o şekilde doğum yapmalı bakalım uzmanların konuyla ilgili yapmış oldukları haberin detayları nelermiş [​IMG]
  Uzmanlar, gebelik süresince anne adaylarını en çok endişelendiren ve kafalarını en çok karıştıran durumun, doğumun ne şekilde gerçekleşeceği konusu olduğunu ve son kararın hamileliği takip eden doktor tarafından verilmesi gerektiğini belirtiyor.

  Doğum yapmaya hazırlanan hamilelerin en büyük sorunlarından biri de bu sorunun cevabı konusunda yaşadıkları tereddüttür.

  Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Göker Özdemir, doğum şekilleri ve bu konuda son kararı kimin vermesi gerektiği hakkında bilgi verdi.

  Doğum şekli konusundaki son kararı kim vermelidir?

  Özellikle günümüzde anne adaylarının internet gibi platformlarda çok daha fazla bilgiye kolayca ulaşabilmesi, bu soruyu cevaplanması daha da zor bir duruma sokmaktadır. Ancak bu bilgi yoğunluğunda en önemli konu, yeterli ve doğru bilgiye ulaşabilmektir.

  Her iki doğum şeklinin de kendi içerisinde artı ve eksileri bulunmaktadır. Öncelikle tamamen fizyolojik bir yol olan normal doğum tercih edilmeli, ancak tıbbi açıdan mutlaka hasta bazında bu artı ve eksiler de değerlendirilmelidir.

  Konuyla ilgili günümüzde ülkemizde yasal bir düzenleme yoktur. Bu yüzden biz kadın doğum hekimlerine düşen görev, hastada hangi doğum yönteminin tıbben en uygun olacağının belirlenmesi, hastaya kendisi ve bebeği için getirdiği faydaların ve risklerin anlatılması, en sonda da karar verilmesidir.

  Doktor normal doğum önerdiği halde anne sezaryen istiyorsa doktor bu durumda ne yapmalıdır?

  Aslında bu durum son yıllarda tüm dünyada tartışılan bir konudur. Elektif sezaryen, yani hiç bir tıbbi gereklilik olmadığı halde anne isteğine bağlı olarak gerçekleştirilen sezaryen…

  Eğer bebek ya da anne sağlığı açısından sezaryen olmayı gerektirecek bir durum yoksa tüm tıbbi bilgilerimiz doğumu fizyolojik yoldan, yani normal yolla yapılması gerektiğini öngörür. Fakat günümüzde anne adaylarının ağrı çekmekten korkmaları, daha konforlu olduğunu düşünmeleri, doğumun zamanının önceden planlanabilmesi gibi nedenlerden dolayı sezaryen ile doğumu tercih ettiklerini görmekteyiz.

  Bu konuyla ilgili olarak İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde doktorlara anket şeklinde soru yöneltilerek yapılan çalışmalarda kadın doğum hekimlerinin çoğunun anne isteğine bağlı sezaryen yapmaya sıcak baktıkları bildirilmiştir. Bu durum ülkemizde de farklı değildir ve hatta sezaryen oranlarının artmasındaki en büyük nedenlerden biridir.

  Normal doğum mu, sezaryen mi?

  Anne veya bebeği tehlikeye sokacak bir durum olmadığı zaman öncelikle normal doğum önerilmelidir. ‘Normal doğum mu, sezaryen mi?’ sorusu, hem bilim camiasında hem de medyada bugüne kadar en çok tartışılan konulardan biri olmuştur.

  Öncelikle sağlıklı bir anne ve yeni doğan bebeği hedefleyen kadın doğum hekiminin mesleki sorumluluğu, bilgisi ve tecrübeleri doğrultusunda doğumun en uygun ne şekilde gerçekleşeceğine karar vermeli, bunu artı – eksileriyle, hasta ve hasta yakınlarına aktarmalıdır. Sonuç olarak sezaryen, cerrahi bir operasyondur ve gereksiz yere yapılmasının getireceği dezavantajların hastaya anlatılarak karar verilmesi gerekir.

  Dünyada son durum nedir?

  1970’li yıllardan önce sezaryen oranının dünya çapında yüzde 3-5 arasında iken bugün ortalama yüzde 20 civarındadır. Rakamlar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin İtalya’da bugün sezaryen oranı yüzde 35 civarında iken en yüksek sezaryen oranları Arjantin, Brezilya ve diğer Latin Amerika ülkelerinde olmakta, en düşük oranlar ise Afrika ülkelerindedir.

  Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bu oran yüzde 24-25’lere kadar çıkmışken sezaryen oranlarını azaltmayı hedefleyen programların uygulanmaya başlamasıyla yüzde20’lere kadar düşürülmüştür. ABD ve Avrupa ülkelerinde sezaryen ile doğum oranlarının daha düşük olmasında, uygulanan programların etkisi bulunmaktadır.

  Ülkemizdeki son durum ise mevcut sağlık sisteminden dolayı değişkenlik göstermektedir. Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastanelerdeki rakamlar farklılık gösterir.

   
 2. jupiter

  jupiter Forum Okuru

  evet hamilelerin en cok korktugu konulardan biri de bu yani ama aciklamalarin cok güzel
  suana kadar bi problem görünmediginden allah kismet ederse normal sekilde dogurmayi istiyorum allahim bütün hamilelere kolay bi dogum nasib etsin

  bilgiler icin cok saol mavisim

   
Doğum şekline uzmanlar karar vermeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum şekli Konusundaki Son Kararı Kim Vermelidir?

  Doğum şekli Konusundaki Son Kararı Kim Vermelidir?

  doğum şekli ne zaman belli olur Gebelik süresince anne adaylarını en çok endişelendiren ve kafalarını en çok karıştıran durum, doğumun ne şekilde gerçekleşeceği konusudur. Günümüzde anne adaylarının internet gibi platformlarda çok daha fazla bilgiye kolayca ulaşabilmesi, bu soruyu cevaplanması daha da zor bir duruma sokmaktadır. Ancak bu bilgi yoğunluğunda en önemli konu, yeterli ve doğru...
 2. Doğu şeklinize karar verdinizmi?

  Doğu şeklinize karar verdinizmi?

  doğum yöntemleri spinal selam kızlar, doğum şekliniz belli oldumu kendi tercihizmi yoksa doktor tavsiyesimi ?
 3. kitaplığınızın şekline siz karar verin

  kitaplığınızın şekline siz karar verin

  kitaplık modelleri Tasarım kitaplıklar Eğer kitaplık ihtiyacınız varsa ve değişiklik hoşunuza gidiyorsa bu sade görünen kitaplık modeli size göre olabilir meleklerim. Çünkü bu dekoratif kitaplık modelinin her bir rafı çekiliyor ve siz istediğiniz görünümde bir kitaplığa sahip oluyorsunuz. Kitap kurtları bu modeli çok beğenecek.
 4. Doğum şeklim ne zaman belli olur?

  Doğum şeklim ne zaman belli olur?

  normal doğum yapacağım ne zaman anlaşılır,sezeryan olacağım ne zaman anlaşılır,doğum şeklim ne zaman anlaşılır,doğum şekli gebeliğin kaçıncı haftasında belli olur hakkında bilgiler Doğumun normal yolla mı yoksa sezaryenle mi gerçekleşeceği çoğu gebelikte son güne hatta son ana kadar belli olmayabilir. Tamamen normal görünen bir gebelikte normal doğum sırasında bebeğin doğum yolunda...
 5. Gaziantep Kadın Doğum Uzmanları

  Gaziantep Kadın Doğum Uzmanları

  gaziantep kadın doktorları, kadın odğum uzmanları gaziantep, gaziantepteki kadın doğumcular Gaziantep ilinde bulunan ve öne çıkan isimler olan kadın doğum uzmanları hakkın da bilgi edinmek isteyenler için gereken bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. Op. Dr. Özge KÖMÜRCÜ Gaziantep / Şahinbey Doç. Dr. Fatma Bahar CEBESOY Gaziantep, Kurşat Tüzmen Bulv. Oli Market Yanı Begonya...

Sayfayı Paylaş