Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Doğum sırasında anneden bebeğine gonore geçermi?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gonore nedir,gonorenin nedenleri,gonorenin belirtileri,gonore tedavisi,bel soğukluğu nedir,bel soğukluğunun nedenleri,bel soğukluğunun tedavisi,bel sooğukluğu hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  Bel soğukluğu nedir, bel soğukluğu etkeni Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae) nedir, Gonore mikrobu kadın ve erkeklerde ne tür hastalıklar yapar, bel soğukluğu belirtileri nelerdir, tanısı ve belsoğukluğu tedavisi nasıl yapılır, Gonore (belsoğukluğu) kısırlık yapar mı gibi soruların cevaplarını bu bölümde bulabileceksiniz.

  Gonore (Bel soğukluğu etkeni) nedir?
  Gonore, cinsel temasla bulaşan erkeklerde sıklıkla üretrit (idrar kanalı iltihabı) ve bel soğukluğu, kadınlarda ise sıklıkla servisit (rahim ağzı bölgesi iltihabı) yapan bir hastalıktır.

  Belsoğukluğu nasıl geçer?
  Belsoğukluğu doğrudan cinsel yolla geçen bir hastalıktır. Hastalığın etkeni gonokok cinsinden Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae) adlı bir bakteridir ("Nayserya Gonore" diye okunur, "Gonore mikrobu" olarak da kısaltılabilir)

  Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae), mikroskobik olarak "kahve çekirdeği şeklinde" gram negatif bir diplokok bakteridir, yani çiftler halinde bulunur. İlk defa 1879 yılında Albert Neisser tarafından tanımlanmıştır.

  Gonore başka ne tür enfeksiyonlara yol açar?
  Belsoğukluğu etkeni mikroorganizma (Neisserria Gonorrhoeae) "farenjit" gibi boğaz enfeksiyonlarına da yol açabilmektedir. Bu durum özellikle oral sex yapan kişilerde sorun ortaya çıkmaktadır.

  N. Gonorrhoeae aynı zamanda kişilerde konjuktivit (gözde konjuktiva iltihabı), proktit (makad iltihabı), prostatit (prostat iltihabı), üretrit (uretra iltihabı) ve orşit (testis iltihabı) da yapabilmektedir.

  Doğum sırasında anneden bebeğine Neisserria Gonorrhoeae geçebilmektedir...
  Evet. Daha önceden Neisserria Gonorrhoeae bakterisi taşıyan anneler normal doğum sırasında bebeklerine mikrobu taşıyabilirler.

  Yeni doğan bebeklerde gözün "konjuktiva" adı verilen beyaz kısmı enfekte olabilir (konjuktivit) ve bu şekilde "körlük" dahi gelişebilir. Bu yüzden yeni doğan bebeklerin gözlerine doğumdan hemen sonra bir takım antibiotikli göz damlaları damlatılmaktadır.

  Dissemine N. Gonorrhoeae (Yaygın Gonore ) enfeksiyonu nedir?
  Gonore bakterisinin kana geçerek yayılması ile endokardit (kalbin iç dokusu iltihabı), menenjit ve gonokokkal dermatit-artrit sendromunun gelişmesine "Dissemine N. Gonorrhoeae enfeksiyonu " adı verilir.

  Dermatit - Artrit sendromu, ağrısız seyreden cilt döküntüleri ve eklem sıvılarında gonokok bakterine bağlı iltihap gelişmesi ile karakterizedir.

  Bel soğukluğu (Gonore) belirtileri nelerdir?
  Bel soğukluğu hastalığı sıklıkla kişilerde belirti vermez yani "asemptomatik" seyreder.

  Gonore eğer belirti verirse şikayetler 1-30 gün sonra ortaya çıkar.

  Belsoğukluğu genellikle cinsel ilişkiden ortalama olarak 4-6 gün sonra belirti vermektedir. Bunlar:

  Cinsel organdan (erkekte penis ucundan, kadınlarda vajina içinden) gelen sarımtırak ve kıvamlı sıvı akıntılar (irin gibi)
  Pelvik İltihabi Hastalık : Pelvik iltihabi hastalık kadınlarda kısırlık nedenidir.
  Adet dışı kanama (Adet düzensizliği)
  Kronik kasık ağrıları
  İdrar yapma esnasında ağrı, acı ve yanma hissi (Sistit)
  Sık idrara çıkma (pollaküri)
  Boğaz ağrısı (farenjit) şeklindedir.

  Bel soğukluğu nasıl tanınır?
  Bel soğukluğu, purelan (irinli) vajinal akıntı, idrar yaparken yanma- sızlama veya kasık ağrısı gibi şikayetlerle gelen hastalarda yapılan jinekolojik muayene ve alınan kültür antibiogram testleri ile tanınabilir.

  Bel soğukluğu tedavisi nasıldır?
  Bel soğukluğu hastalığı antibiotik tedavisi ile geçebilen bir hastalıktır, ancak bel soğukluğu etkeni penisilin grubu antibiyotiklere dirençlidir.

  Bel soğukluğu tedavisinde tetrasiklin, seftriakson ve makrolid grubu antibiotikler tercih edilmektedir. Seftriaxon, üçüncü jenerasyon sefalosporin grubu bir antibiotiktir.

  Bel soğukluğu mikrobu taşıyan kişilerde çoğu zaman başka cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar da olabileceği için kişilerde STD (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar) taraması yapılmalıdır.

  Bel soğukluğu mikrobu barındıran kişilerde çoğu zaman Chlamydia mikrobu da bulunmaktadır.

  Gonore tedavi edilmediğinde hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlık sebebidir...
  Gonore tedavi edilmediği takdirde kadınlarda üretra (idrar kanalı) ve fallop tüpleri geri dönüşümsüz zarar görerek sterilite (kısırlık) olabilir.

  Bel soğukluğu mikrobu taşıyan erkekler de genital organlara mikrobun yayılması sonucunda kısırlık problemi ile karşılaşabilmektedirler.

  Bu nedenle gonorede erken teşhis ile tedavi son derecede önemlidir.
   
Doğum sırasında anneden bebeğine gonore geçermi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğum sırasında annenin hareketleri

  doğum sırasında annenin hareketleri

  Doğumun farklı evrelerinde ne adayları bazı pozisyonları ve hareketleri diğerlerine göre daha rahat bulurlar. 1900’lerin başından beri doğum, tıbbi personel, intravenöz yol, epidural ve diğer tıbbi bakım çeşitleri nedeniyle evden hastaneye geçmiştir. Bu annenin hareket özgürlüğünün kısıtlanmasına neden olmuştur. anne pozisyon değiştirdikçe, bebeğin baş pozisyonu, uterus kasılmaları ve pelvis...
 2. doğum sırasında bebekte oluşan zararlar doğum travmaları

  doğum sırasında bebekte oluşan zararlar doğum travmaları

  Gönül ister ki hiçbir çocukta özür oluşmasın, ama buna rağmen maalesef çocukları etkileyen özürlerin oldukça fazla olduğunu görmekteyiz. Çocuk özürlerinde, erken teşhis ve rehabilitasyon özürlü çocukların bağımsız yaşama dönmesine olanak vermekte, aileleri psiko-sosyal yönden desteklemektedir. Brakial Pleksus, üç büyük dal halinde seyrederek, tüm kürek kemiği, omuz ve kol kaslarının...
 3. kansızlık bebeklerde tedaviyle geçermi

  kansızlık bebeklerde tedaviyle geçermi

  bebeklerde kansızlık bebeklerde kansızlık nasıl önlenir nasıl anlaşılır 10 aylık bebekte yenidoğanda Demir Eksikliği Anemisi Çocuklarda kansızlık ( anemi ) nedenleri arasında, demir eksikliği başta gelir. Kanda oksijen taşıyıcı hemoglobinin yapımı için gerekli olan demir gıdalarla yeterince alınmamazsa,...
 4. Hepatit c anneden bebeğe doğum sırasında geçermi?

  Hepatit c anneden bebeğe doğum sırasında geçermi?

  bebeklerde hepatit c hepatit c anneden bebeğe geçermi geçermi HEPATİT C ANNEDEN BEBEĞE DOĞUM SIRASINDA GEÇERMİ? EVET...%6 olasılıkla hepatit C anneden bebeğe geçer. İlaveten annnede aids var ise hepatit C nin bulaşma olasığı dahada yükselir. hepatit.org
 5. Doğum sırasında bebeğim oksijensiz kalmış

  Doğum sırasında bebeğim oksijensiz kalmış

  Arkadaşlarım 2 günlük doğum yaptım. Bebeğim normal doğumla dünyaya gelirken biraz oksijensiz kalmış. Şu anda bişi yok ama araştırıyorum acaba bu oksijensiz kalma durumunda bebeğime bişey olur mu ne tavsiye ediyorsunuz bana çok korkuyorum allah kimsenin başına vermesin. Ne olacak şimdi bebeğime bişi olmuşmudur :S Lütfen allah rızası iin yorum yapın yardım edin bana :S:S:S

Sayfayı Paylaş