Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Doğum Sonrası Birliktelik Ne Zaman Başlar?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  doğumdan sonra ne zaman birliktelik olmalı,doğumdan sonra eşler ne zaman birlikte olmalı,doğum sonrası ilişki ne zaman başlar,doğum yaptım eşimle ne zaman birlikte olmalıyım,doğum sonrası birliktelik hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  Doğum sonrası kadınların cinsel hayatı; kültürel ve dini etkenler, fiziksel ve psikolojik durumları ve hamilelik öncesi cinsel hayatlarıyla çok ilişkilidir. Bu dönemde kadın için, cinsel hayatıyla ilgili değişimleri konuşmak ve bu döneme adapte olmak her zaman çok kolay olmamaktadır. Bu süreçte birçok değişiklik annenin cinsel yaşantısını etkileyecektir. Üreme sağlığı, sağlıklı cinsellik, uygun yöntemlerle hamilelikten korunma gibi kavramlar güncel yaşamda her geçen gün daha yaygın bir şekilde gündeme gelmektedir. Doğum sonrası istenmeyen hamileliklere karşı korunma yöntemleri ve ikinci doğum için ideal zaman aralığı gibi konularda bilgi sahibi olunması bu süreçte tüm ailelere yol gösterici olabilmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden E. Nil Uğurlu doğum sonrası cinsel yaşam ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.
  Perineal bölgenin iyileşmesi de göz önüne alınarak doğum sonrası (normal veya sezaryen) cinsel hayat 4-6 hafta sonra başlanabilmektedir.
  Özellikle emzirmekle daha da artan vajinal kuruluk, cinsel ilişkide ağrı yaparak cinsel isteği azaltabilir. Bunun için su bazlı vajinal jeller veya nemlendiriciler kullanılabilir.
  Doğum sonrası 4-6 hafta sonra cinsel yaşam başlayabilir
  Perineal bölgenin iyileşmesi de göz önüne alınarak doğum sonrası (normal veya sezaryen) cinsel hayat 4-6 hafta sonra başlayabilmektedir. Vajina bölgesinde tamir gerektiren epizyotomi veya yırtılma olan hastaların ağrısız cinsel hayata geçmeleri, olmayan hastalara göre biraz daha uzun sürebilmektedir. Cinsel fonksiyonlarda kısa dönem değişiklikler kadınların %22-86’sında görülmektedir. Bu değişiklikler vakum veya forseps kullanılan asiste vajinal doğumlarda diğer doğum şekillerine göre daha sık görülmektedir. Birçok çalışmada, epizyotomisi olan, laserasyon dediğimiz vajinal yırtık tamiri yapılan ve doğumda vakum/forseps kullanılan hastaların, cinsel ilişki sırasında ağrı çekebildiklerini göstermiştir. Bu durum geçici olmakla beraber, az sayıda hastada 6 aya kadar uzayabilmektedir. Fakat sezaryen doğum da ağrılı cinsel ilişki olmaması için bir çözüm değildir ve bu grup hastada da olabilir. Doğum sonrası cinsel hayatı etkileyen faktörler şunlardır:
  Epizyo/yırtık olup olmaması
  Aşırı yorgunluk
  Cinsel isteğin azalması
  Vajinal kanama/akıntı varlığı
  İlişki sırasında ağrı
  Vajinal kuruluk
  Bebeği uyandırma veya bebeğin sesini duyamama korkusu
  İlişki sırasında yaralanma korkusu (epizyotominin açılması gibi)
  Kendini çirkin hissetme, kendini beğenmeme
  Emzirmek, cinsel ilişki isteğini azaltabilir
  Doğum sonrası ilk aylarda en sık gözlenen şikayetlerden bir tanesi cinsel isteğin azalması veya kaybolmasıdır. Fakat ilk bir yıl içerisinde çiftlerin çok büyük bir bölümünde yeniden cinsel istek artar ve cinsel ilişki sıklığı hamilelik öncesi durumuna döner. Özellikle emzirmekle daha da artan vajinal kuruluk, cinsel ilişkide ağrı yaparak cinsel isteği azaltabilir. Bunun için su bazlı vajinal jeller veya nemlendiriciler kullanılabilir. Doğum sonrası geçici idrar kaçırma şikayetleri olabilir ve bu durum cinsel ilişkiden kaçınmakla sonuçlanabilir. Kegel egzersizleri dediğimiz pelvik taban egzersizleri, bu durumun daha çabuk düzelmesini kolaylaştıracaktır.
  Emzirmek hamilelikten koruma yöntemi değildir
  Doğurganlığın doğum sonrası ne zaman geri döneceği tam olarak bilinmemektedir. Düzenli adet görmeye başlamadan önce hatta emzirirken de geri dönebilir. Emzirmenin hamilelikten korumadaki etkinliği kısıtlıdır. Düzenli emzirmeyen annelerde 6 haftadan önce yumurtlama olabilir. Bu durum, erken hamilelik kaybı olanlarda daha da erken gözlenmektedir. Doğum kontrol yöntemleri ilk ilişkiden önce, tercihen doğum sonrası 3. haftadan sonra kullanılmaya başlanmalıdır. İmplantlar, spermisid ve kondomlar ve cerrahi sterilizasyon yöntemleri ile korunma sağlanabilmektedir. Cerrahi sterilizasyon (tüplerin bağlanması) oldukça etkili bir yöntem olup hemen doğum sonrası yapılabilmektedir. Doğum kontrol hapları ise az miktarda anne sütüne geçmektedir. Bebeğe zarar vermemekle beraber, emzirme üzerine etkisi kesinleşmiş değildir. Anne sütünün miktarını azalttığını söyleyen bilgiler olsa da etkisi olmadığını rapor eden çalışmalar da bulunmaktadır.
  Bu dönem için uygulanabilecek diğer korunma yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  Hormonlu ya da hormonsuz spiraller: Hemen doğum sonrası takılabildiği gibi, vücuttan atılma riski bu dönemde biraz daha fazla olması nedeniyle, doğum sonrası 4-6 haftalarda takılması daha çok önerilmektedir. Uzun dönem koruma sağlar ve oldukça etkindir. En önemli yan etkileri hormonsuz spiraller için kanama düzensizliği iken hormon içerenlerde adet miktarının giderek azalması, zaman zaman da hastanın tamamen adetten kesilmesidir.
  3 aylık enjeksiyonlar: Özellikle uzun dönem koruma isteyenler için uygun bir yöntemdir. En önemli yan etkisi, kemik mineral dansitesinde azalma yapmasıdır. Yanısıra yine adet miktarının azalması ve uzun dönem adet olamama gibi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.
  İki doğum arası ideal süre
  Bu konuda 2006 yılında Agudelo ve arkadaşlarının yayınladığı, 67 çalışmayı kapsayan bir meta-analizde 18 aydan kısa, 59 aydan uzun aralıklı gebeliklerin; erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riski, 18-59 ay arası gebeliklere göre daha fazla olmaktadır. 18 ayın altında ve 50 ayın üzerindeki aralıklarda ise; anne karnında ve doğumdan hemen sonra olan bebek ölümlerinin daha fazla olduğu gösterilmiş. İlk gebelik sonlandıktan sonra, 18 aydan daha kısa zamanda gebe kalan hastalarda neden erken doğum, düşük kilolu bebek ve neonatal ve anne karnında ölüm riskinin arttığı kesin olarak bilinmemekle beraber, öne sürülen en önemli mekanizma annenin bir önceki yakın gebelik ve emzirme nedeniyle besin depolarının tükenmesi ve fiziksel olarak hala bir önceki gebeliğin getirdiği tahribatı onaramamış olmasıdır. Sonuç olarak iki gebelik arası ideal sürenin 2-5 yıl olduğu gösterilmiştir.
   
Doğum Sonrası Birliktelik Ne Zaman Başlar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Sonrası Adet Kanaması Ne Zaman?

  Doğum Sonrası Adet Kanaması Ne Zaman?

  doğumdan sonra ilk adet doğum sonrası adet doğumdan sonra görme doğum sonrası düzensizliği düzensizliği Doğumdan sonraki kanamayla adet kanamasını karıştırmayın. Loşia adı verilen bu kanama, adet kanamasından biraz daha fazladır ve 6 hafta sürebilir. Lohusalığın ilk günlerinde rengi kırmızı olan bu akıntı, sonraki günlerde pembeye, kahverengiye ve sonra sarımsı beyaza döner. Doğum kontrol...
 2. doğum sonrası adetim ne zaman düzene girer

  doğum sonrası adetim ne zaman düzene girer

  adet ne zaman düzene girer doğumdan sonra adet ne zaman düzene girer nasıl doğum sonrası doğum yapan kadın görür Adetlerin Yeniden Başlaması Adetin yeniden başlaması ve düzenli hale gelmesi emzirme süresi ve sıklığına bağlıdır.İlk adet kanaması ortalama 3. aydan sonra başlar. Bu dönemde yumurtalarınız da çalışmaya başlar. Yani...
 3. Doğum Sonrası Psikolojisini Ne Zaman Nasıl Atacağım?

  Doğum Sonrası Psikolojisini Ne Zaman Nasıl Atacağım?

  35 yaşındayım ve 3.5 aylık bir kızım var. Ondan öncesinde yoğum çalışıyordum.Şimdi evdeyim ve onunla vakit geçirmek harika ama bazen öyle bir hale geliyorum ki, kafayı sıyıracak kadar. Büyüklerimiz burda yok. Çocuğu bırakamam yani.Sosyallik sıfıra düştü.Her dakika arkadaş ta olmuyor. Kendimi dışarı atasım geliyor ama bebekle nereye? Bu psikolojide olup atlatan varmı bana yardım edip fikir...
 4. Doğum sonrası ne zaman eşler birlikte olabilir?

  Doğum sonrası ne zaman eşler birlikte olabilir?

  normal doğum sonrası ilişki,doğumdan sonra ilişki,doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir,sezeryan sonrası ilişki,sezeryan sonrası birliktelik,doğumdan sonra ne zaman birlikte olunmalı hakkında bilgiler Doğum yapan kadınların dogum sonrası ilk 40 günlük dönemi lohusalık (loğusalık) olarak bilinmektedir. Bu dönemde vücut ve rahim eski halini dönmeye çalışmaktadır ve gebelikte oluşan...
 5. Normal doğum sonrası ilişki ne zaman başlayabilir?

  Normal doğum sonrası ilişki ne zaman başlayabilir?

  Doğum normala da olsa sezaryenle de olsa bebeğiniz dünyaya geldikten sonra lohusalık döneme girersiniz. Bu dönem yaklaşık olarak 40 hafta sürer. Bu dönemde vajinadan bir akıntı gelir. Bu akıntı da ”löşi” ismi ile tabir edilir. Rengi ilk başlarda açık kırmızıdır. Ardından git gide açılır ve sarıya döner. Rahim kendini toplarken ve iyileşirken bu akıntıda vajina içinden gelir. Normal doğum...

Sayfayı Paylaş