gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.234
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Doğum sonrası gebelik riski

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Yeni anne olan kadınların en büyük endişelerinden biri de kısa bir sürede yeniden hamile kalmak. Planlanmamış, hesaplanmamış gebelik ve onu takip eden doğumların ardından bu kaygı, istenen ve beklenen hamileliklere göre çok daha da fazla olabiliyor. Yeni doğum yapan bir kadının bebeğini emziriyor olması, ortalamada 6. aya kadar iyi ve doğal bir korunma yöntemi. Tabii bu koruyuculuk, bebeğe sadece anne sütü veriliyor olduğunda ( ek gıdaya geçilmediğinde ) daha da artıyor. Fakat bu, hamile kalmayacağı anlamına da gelmemeli. Emziren bir annenin hamile kalma riski yedinci haftadan itibaren başlayabiliyor. Bebeğini hiç emzirememiş kadınlarda ise, doğumdan doğumun ardından ortalama 5 hafta içinde adet kanamaları başlayabiliyor. Uzmanlar; doğumdan itibaren altıncı aydan sonra emizirme olsa da olmasa da korunma yöntemlerine başvurulmasını tavsiye ediyor.


  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE


  Doğumdan sonra 6 hafta cinsel yaşantıdan uzak durulması fikri tavsiye edilse de her zaman mümkün olmayabilir. Bebeğin doğumunu takip eden ilk haftalarda kadın eşiyle cinselliğe devam etmek isteyebilir ama peşpeşe hamile kalmak istemeyebilir. Bu durumda tek çare doğum kontrol uygulamaktır. Eğer bu dönemde bebek anne sütüyle besleniyorsa doğum kontrol seçiminde biraz daha dikkatli olmak gerekir.
  Doğurganlığın ne zaman geri döneceğini tahmin etmek güçtür. Genelde, kadınlar doğumdan 6 ay sonra adet görmeye başlar ve doğurgan hale gelir. Fakat adet görmeye başlamak doğurganlığın kesin bir göstergesi değildir. Çünkü ovülasyon (yumurtlama) adetten önce de başlayabilir. Kadının olgunlaşmış yumurtasının yumurtalık kanalına düşmesi hamile kalabileceğine işarettir. Bunun için ille de adet görmek gerekmez. Ayrıca adetin doğumdan 6 ay sonra geleceğine dair bir genelleme yapmak da doğru değildir.  Öyleyse bebek doğurduktan hemen sonra hamile kalmak istemiyorsanız doğum kontrol yöntemlerinden birini seçmelisiniz. Eğer bebeğinizi emziriyorsaniz ve eşinizle cinsellik yaşıyorsanız doktor tavsiyesiyle doğum kontrol uygulamanızda yarar vardır.  Halk arasındaki yaygın inanışa göre emziren kadını süt korur. Bu düşünce kısmen doğrudur çünkü koruyuculuk sadece tam emziren anneler için geçerlidir. Tam emzirmek, bebeği gündüz (emzirmelerin arası 4 saatten fazla olmamak şartıyla) ve gece (emzirmelerin arası 6 saatten fazla olmamak şartıyla), hiç bir ek besin vermeksizin anne sütüyle beslemektir. Bu şartlar sağlanırsa 6 aya kadar süt korur. Bebek anne sütünün dışındaki gıdalarla tanıştırılmışsa, emzirme yoğunluğu azalacağından anne sütü yeni bir gebeliğe karşı tam koruma sağlamayabilir.


  Hem bebek emziriyor, hem de kısa sürede yeni bir hamilelik istemiyorsanız doğum kontrolü yöntemini nasıl seçersiniz?


  En doğrusu doktorunuzun tavsiyesine uymaktır. Çünkü doktor doğum kontrol yöntemi tavsiye etmeden önce kadının eşiyle ne kadar sıklıkta birlikte olduğunu, emzirip emzirmediğini, emziriyorsa yalnızca anne sütü verip vermediğini öğrendikten sonra aile planlaması tavsiyesinde bulunur.


  Emziren kadınlar için doğum kontrol seçenekleri nelerdir?
  Doğum Kontrol Hapı:

  ABD Sağlık Bakanlığınca yayınlanan en son bildiriye göre kadınların doğumdan sonra ilk 3 hafta içinde doğum kontrol hapı kullanmaması öneriliyor. Bu süreden sonra doktor tavsiyesiyle alınabilecek doğum kontrol hapının sadece projestin içermesi gerekli ki anne sütünün verimine ve kalitesine etki etmesin. Buna örnek olarak mini-haplar verilebilir. Estrojen içeren doğum kontrol hapları anne sütünün verimini düşüreceğinden tavsiye edilmiyor.

   
Doğum sonrası gebelik riski konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebeliğimin riski % kaç

  gebeliğimin riski % kaç

  Aileler gebelikte görülen sorunlar hakkında bilinçli olurlarsa anne sağlığı daha iyi düzeylere ulaşabilmektedir.Hamilelikte ilk muayene 1.ay sonunda yapılmalıdır. Bu muayeneler düzenli olarak 8 ay boyunca yapılmalı, 9.ayda 15 günde bir, son ayda ise haftada bire dönüştürülmelidir. Aylık muayeneler ultrason, kan...
 2. İkiz gebeliklerde erken doğum riski ne kadardır ?

  İkiz gebeliklerde erken doğum riski ne kadardır ?

  İkiz bebek bekliyorum Allah isteyen tüm çiftlere nasip etsin inş :) Benim merakım erken doğum riski olup olmadığı.Acaba ikiz gebeliklerde erken doğum riski var mıdır, varsa yüksek midir ?
 3. Doğum sonrası nasıl gebelikten korunurum?

  Doğum sonrası nasıl gebelikten korunurum?

  doğum sonrası hamilelikten korunma,doğum sonrası gebelikten korunma,doğum sonrası hamilelikten korunmanın yolları,doğum sonrası aile planlaması hakkında bilgiler Her ne kadar güncel korunma yöntemleri ülkemizde de artık kolaylıkla bulunsa ve ulaşılsa da halen istenmeyen gebeliklerin gerçekleşme oranı fazla olabilmekte. Doğumdan sonra yeni bir gebelik istenip istenmemesi çiftlerin kararına...
 4. Doğum yaptım ikinci gebelik istemiyorum nasıl korunucam?

  Doğum yaptım ikinci gebelik istemiyorum nasıl korunucam?

  Doğum sonrası dünyaya gelen her bebek ebeveynlere büyük bir mutluluk yaşatacaktır. Ancak bu mutluluğun yanısıra gelen maddi ve manevi sorumluluklar da bir takım endişelere sebebiyet verebilecektir. Ailelerin bu endişeleri ile birlikte loğusa dönemindeki kadınların vücutlarının yeniden eski fizyolojik konumlarını kazanabilmesi ve çok kısa bir dönemde istenmeden yeni bir gebeliğin oluşmaması...
 5. Gebelik sonrası kilo verenler yardım edin

  Gebelik sonrası kilo verenler yardım edin

  Hamilelikten sonra kilo verenlerden yardım istiyorum. Arkadaşlarım ben gebelik süresince inanılır gibi değil ama tam tamına 30 kilo aldım. Çocuğum sağlıklı olsun diye deyim yerinde ise değirmen taşı gibi öğüttüm. Şimdilerde ne yapacağım tam bilemiyorum. Kilolarınızı hamilelik sonrasında nasıl verdiniz neler yaptınız sporsa hangi spor lütfen bana bu konuda yardımcı olur musunuz. Acil kilo...

Sayfayı Paylaş