Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Doğum sonrası hamilelikten nasıl korunuruz?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  doğumdan sonra gebelikten korunma,doğum sonrası gebelikten nasıl korunulur,doğum sonrası hamilelikten korunma yöntemleri,doğum yaptım gebelikten nasıl korunurum,doğum sonrası doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgiler  < Konu Resmi..>


  Lohusalık Dönemi ndeki kadınların vücutlarının yeniden eski konumlarını kazanabilmesi ve çok kısa bir dönemde istenmeden yeni bir gebeliğin oluşmaması için gebelikten korunma yani kontrasepsiyon şarttır. Sezaryen ya da Normal Doğum dan sonra vücudun toparlanması için genel olarak en az bir yıl süreyle yeni bir gebelik önerilmez.

  Emzirmeyenlerde 3 hafta, emzirenlerde ise 3 aydan sonra korunma olmadığı durumlarda gebelik şansı vardır. Günde 5-6 kezden az olmayacak şekilde emziren, bebeğin ek gıda oranı % 15’i geçmeyen ve adet görmeyen lohusalarda, koruma %90’dan fazla olabilmektedir. Doğum sonrası korunma ( Aile Planlaması )yöntemleri içinde en uygun yöntemler spiral, prezervatif (kondom) ve üç aylık depo progestin iğnelerdir.

  Spiral doğumdan hemen sonra veya daha ideal olarak 40 gün sonunda takılabilir. Takılacağı zaman adetli olmak gerekmez. Ancak Servisit (Rahim Ağzı Yarası) , vajinal enfeksiyon, Vaginal akıntı (Lökore) , rahim veya yumurtalıklarda enfeksiyon bulguları (Pelvik inflamatuar hastalık), adet düzensizlikleri, bakır alerjisi olmamalıdır.
  Erkeğin prezervatif uygulaması da uygun şekilde kullanıldığı zaman spirale eşdeğer koruma sağlar. Prezervatif kullanımı için her iki eşte de latex alerjisi olmamalıdır.

  Her iki yöntemi de kullanamayan kişilere üç aylık depo progestinler yapılabilir. Ülkemizde “Depo provera” ticari ismiyle pazarlanan bu iğneler doktor tarafından yalnızca uygun kişilere reçete edilebilir. Süte zararı yoktur. Tam olarak 90 gün süreyle korunma sağlar, bu sürenin sonunda tekrar yapılması gerekir. Depo provera’nın olumsuz yan etkileri iğnelerin yapıldığı süre boyunca adeta bir gebelik hali gibi adet görememe, bazen akne (sivilce), göğüslerde gerginlik, iştaha bağlı kilo artışı, zaman zaman adet düzensizlikleri şeklinde ara kanamalarıdır. İğnelerin yapımı bırakıldıktan sonra adetler bir süre daha eski düzenli haline dönmeyebilir. Üç aylık depo progestin iğneleri gibi saf progestin içeren doğum kontrol hapları nadiren tercih edilen doğum kontrol yöntemlerindendir. Oluşturduğu yan etkiler depoprovera’ya benzer. Çok düzenli ve tam saatinde kullanılmadığı durumlarda ovulasyon sonucunda gebelikler oluşabilir.

  3. aydan sonra uzun etkili, cilt altı implantların (progesteron içeren) kullanılması da, alternatif bir kontraseptif yöntem olarak hastalara sunulmalıdır.

  Klasik doğum kontrol hapları hem estrojen hem de progestinleri içerir. Progestinlerin anne sütüne her hangi bir zararları yoktur, ancak estrojenler anne sütünü azaltır. Bu yüzden emzirme döneminde doğum kontrol hapları önerilmez.

  Doğum sonrası artık kesinlikle yeni bir çocuk istemeyen ve 30 yaşın üzerindeki kişilerde tüplerin bağlanması (ligasyon) işlemi yapılabilir.

  Tüplerin bağlanması normal doğumdan sonra ilk 5 gün içinde veya doğumdan 40 gün sonrasından itibaren aile planlaması kliniklerinde laporoskopi veya minilaporotomi denilen küçük bir kesi yardımıyla yapılabilir.

  Tüp ligasyonu işlemi sezaryen olan gebelerde, ailelerin önceden işlem için rızalarını belirtir imza vermeleri durumunda ameliyat sırasında da yapılabilir. Genel olarak, taşıdığı risklerden dolayı üçün üzerinde sezaryen olunması önerilmez.

  Tüplerin bağlanması durumunda geriye dönüş yok denecek kadar az olduğu için çiftler çocuk istememe konusunda kesin kararlı olmalıdırlar.

  Tüplerin bağlanması adet düzensizlikleri, cinsel fonksiyonlarda azalma ve kasık ağrısı gibi şikayetlere neden olmaz.
   
Doğum sonrası hamilelikten nasıl korunuruz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte Toksoplazma enfeksiyonundan nasıl korunuruz

  Hamilelikte Toksoplazma enfeksiyonundan nasıl korunuruz

  hamilelikte toksoplazma çığ nasıl korunuruz Bu enfeksiyondan korunmak için neler yapmalıyız,korunmanın yolları nelerdir? İster gebe olun ister olmayın hepimizin dikkat etmesi gereken önemli konulardan biri.Bu konudaki bilgiler sizler için... • Ellerinizi sık sık yıkayın. • Eğer toprak ile uğraşıyorsanız mutlaka eldiven giyin • Çiğ ya da az pişmiş et yemeyin (salam sucuk vb) • Çiğ et...
 2. Doğum sonrası hamilelikten korunma

  Doğum sonrası hamilelikten korunma

  doğumdan sonra gebelikten nasıl korunmalıyım,doğum yaptım hamilelikten nasıl korunum,doğum sınrası gebelikten korunma hakkında bilgiler Doğum sonrasında üreme organlarının eski fonksiyonlarını kazanmasıyla birlikte yeni anne yeniden hamile kalabilir. Bebeklerini ek gıda vermeden yalnız anne sütüyle besleyen ve aynı zamanda hiç adet görmeyen annelerin 6 ay süreyle gebe olma şansı azdır....
 3. Doğum sonrası nasıl gebelikten korunurum?

  Doğum sonrası nasıl gebelikten korunurum?

  doğum sonrası hamilelikten korunma,doğum sonrası gebelikten korunma,doğum sonrası hamilelikten korunmanın yolları,doğum sonrası aile planlaması hakkında bilgiler Her ne kadar güncel korunma yöntemleri ülkemizde de artık kolaylıkla bulunsa ve ulaşılsa da halen istenmeyen gebeliklerin gerçekleşme oranı fazla olabilmekte. Doğumdan sonra yeni bir gebelik istenip istenmemesi çiftlerin kararına...
 4. Doğum sonrası gebelik riski

  Doğum sonrası gebelik riski

  Yeni anne olan kadınların en büyük endişelerinden biri de kısa bir sürede yeniden hamile kalmak. Planlanmamış, hesaplanmamış gebelik ve onu takip eden doğumların ardından bu kaygı, istenen ve beklenen hamileliklere göre çok daha da fazla olabiliyor. Yeni doğum yapan bir kadının bebeğini emziriyor olması, ortalamada 6. aya kadar iyi ve doğal bir korunma yöntemi. Tabii bu koruyuculuk, bebeğe...
 5. doğum sonrası hamilelik olasılığı

  doğum sonrası hamilelik olasılığı

  Merhaba beyza hanım 6 ay önce doğum yapmıştım. doğum sonrası adetimi oldum ama bu ay olmadım bebeğimi 15 gün emzirebildim hamile olasılığım nedir?

Sayfayı Paylaş