gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.196
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Doğum sonrası nasıl gebelikten korunurum?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  doğum sonrası hamilelikten korunma,doğum sonrası gebelikten korunma,doğum sonrası hamilelikten korunmanın yolları,doğum sonrası aile planlaması hakkında bilgiler
  Her ne kadar güncel korunma yöntemleri ülkemizde de artık kolaylıkla bulunsa ve ulaşılsa da halen istenmeyen gebeliklerin gerçekleşme oranı fazla olabilmekte. Doğumdan sonra yeni bir gebelik istenip istenmemesi çiftlerin kararına bağlıysa da iki gebelik arası ideal süre iki yıldır. Bu yüzden doğumun hemen ardından bir korunma yönteminde karar kılmakta fayda vardır.


  < Konu Resmi..>

  Herkes tarafından bilinir ki doğumdan sonraki lohusalık döneminde, annenin süt verdiği 3 aylık dönemde hamilelik riski minimum düzeydedir. Bu 3 ayın sonunda sütün koruyuculuğu çekildiğinde gebelik ihtimali yeniden artmaya başlar.


  İşte bu süreçte alınacak karar ile hem sağlıklı bir cinsel hayat hem de sonraki muhtemel gebeliğin güveni sağlanacaktır. Her şeyden önce emzirmeye devam eden anneler için doğum kontrol hapı kesinlikle önerilmemektedir. İçinde bulunan maddeler gereği, çocukla besin alışverişi içinde olan anne için bu haplar risk yaratır. Bunlar yerine, doğumdan bir hafta kadar sonra sütü kesmeyen ve bebeğe de herhangi bir zararı olmayan mini haplar üretildiyse de Türkiye’de henüz bu haplar bulunamamaktadır.

  Nispeten daha kolay olan geri çekme yöntemi, vajen içi fitil veya koruyucu krem gibi yöntemler de koruyucu özelliği az olmasından ötürü yine uzmanlarca önerilmemektedir.

  Peki bu durumda hangi yöntem ya da yöntemler hem daha sağlıklı, hem de gebeliği önlemede garantili olacaktır? Bunlardan ilk akla geleni kuşkusuz prezervatiftir ve prezervatifin dikkatli ve doğru kullanılmasında fayda vardır. Tabi cinsel hazzı azaltması nedeniyle prezervatif de çiftler tarafından nispeten daha az tercih edilmektedir.

  Bu durumda bazı küçük tıbbi yöntemler karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri “depo-provera” adı verilen ve 90 günde bir tekrarlanması gereken koruma iğnesi. Sürekli tekrar edilmesi gerektiği için zahmetli sayılabilecek de olsa korunmanın güveni açısından güçlü bir yöntemdir.

  Doğum sonrası kullanılan korunma yöntemlerinden en yaygını spiraldir. Sperm ile yumurtanın bağlantısını kesen ve güvenilir bir yöntem olan spiral, doğumdan 6 hafta kadar sonra takılabilir ve genel kanının aksine spiral taktırmak için adet görmek şans değildir.

  Diğer yandan, eğer anne 35 yaşın üzerindeyse ve yeni bir doğum yapmayı planlamıyorsa, tıpta “ligasyon” adı verilen tüplerin bağlanması yöntemini kullanabilirler. Fakat bu işlemin sonradan vazgeçilemeyeceğini, dönüşü olmadığını bilmekte her zaman fayda var. Tabi ki cerrahi bir işlem ile bu tüpleri yeniden açtırmak mümkündür fakat kesin gebelik vaat etmemektedir.

  Yeni bir gebelik istemeyen çiftler için çok tercih edilmese de erkek sperm kanallarının bağlanması gibi bir yöntem de söz konusu olabilmektedir.

  Seçilen yöntem hangisi olursa olsun gebelik ve lohusalık ardından adet gecikmeye başladığında gebelik riski kontrol edilmeli ve önlem alınmalıdır. Sonuç gebelik değilse de adetin düzene girmesi için bir muayene programı geliştirilmelidir.

  Tüm bu yöntemlerin faydası tek taraflı değil, hem çiftlerin cinsel sağlığı, hem anne ve bebeğin ortak sağlığı, hem de sonraki muhtemel gebeliğin güvenini sağlamaktadır.

   
Doğum sonrası nasıl gebelikten korunurum? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum sonrası nasıl beslenmek gerek

  Doğum sonrası nasıl beslenmek gerek

  Hamilelik kadar doğum sonrası beslenmede çok önemli çünkü sadece kendiniz için değil yeni meleğiniz için dengeli ve sağlıklı beslenmeniz gerekli :) Doğum sonrasında annenin aklına gelen en önemli sorulardan biri, fazla kilolardan nasıl kurtulacağıdır. “Lohusalık döneminde kilolarınızı dert edinmeyin” diyen Diyetisyen Ayşe Korkmaz, emziren annelerin hem kendilerinin hem de bebeklerinin...
 2. Doğum sonrası hamilelikten nasıl korunuruz?

  Doğum sonrası hamilelikten nasıl korunuruz?

  doğumdan sonra gebelikten korunma,doğum sonrası gebelikten nasıl korunulur,doğum sonrası hamilelikten korunma yöntemleri,doğum yaptım gebelikten nasıl korunurum,doğum sonrası doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgiler Lohusalık Dönemi ndeki kadınların vücutlarının yeniden eski konumlarını kazanabilmesi ve çok kısa bir dönemde istenmeden yeni bir gebeliğin oluşmaması için gebelikten...
 3. Doğum yaptım ikinci gebelik istemiyorum nasıl korunucam?

  Doğum yaptım ikinci gebelik istemiyorum nasıl korunucam?

  Doğum sonrası dünyaya gelen her bebek ebeveynlere büyük bir mutluluk yaşatacaktır. Ancak bu mutluluğun yanısıra gelen maddi ve manevi sorumluluklar da bir takım endişelere sebebiyet verebilecektir. Ailelerin bu endişeleri ile birlikte loğusa dönemindeki kadınların vücutlarının yeniden eski fizyolojik konumlarını kazanabilmesi ve çok kısa bir dönemde istenmeden yeni bir gebeliğin oluşmaması...
 4. Doğum sonrası gebelik riski

  Doğum sonrası gebelik riski

  Yeni anne olan kadınların en büyük endişelerinden biri de kısa bir sürede yeniden hamile kalmak. Planlanmamış, hesaplanmamış gebelik ve onu takip eden doğumların ardından bu kaygı, istenen ve beklenen hamileliklere göre çok daha da fazla olabiliyor. Yeni doğum yapan bir kadının bebeğini emziriyor olması, ortalamada 6. aya kadar iyi ve doğal bir korunma yöntemi. Tabii bu koruyuculuk, bebeğe...
 5. Gebelik sonrası kilo verenler yardım edin

  Gebelik sonrası kilo verenler yardım edin

  Hamilelikten sonra kilo verenlerden yardım istiyorum. Arkadaşlarım ben gebelik süresince inanılır gibi değil ama tam tamına 30 kilo aldım. Çocuğum sağlıklı olsun diye deyim yerinde ise değirmen taşı gibi öğüttüm. Şimdilerde ne yapacağım tam bilemiyorum. Kilolarınızı hamilelik sonrasında nasıl verdiniz neler yaptınız sporsa hangi spor lütfen bana bu konuda yardımcı olur musunuz. Acil kilo...

Sayfayı Paylaş