Doğum sonrası ne zaman doğum kontrol yöntemi uygulanır ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Doğum sonrası ne zaman doğum kontrol yöntemi uygulanır ?
Yeni doğum yapmış kadınların en büyük korkusu yakın zaman da tekrar hamile kalmaktır. Yeniden hamile kalmamak için çeşitli kontrol yöntemlerini araştırmaya koyulurlar. Hamilelikten korunmak için bir çok doğum kontrol yöntemi vardır. Ve bu yöntemlerden biri türüne göre istenmeyen gebelikler den koruyacaktır.. Bu makale, doğumdan sonra kontrasepsiyon seçenekleri hakkında bilgi sunmaktadır.


doğum sonrası korunma yöntei.jpg


Anne sütü veriyor olsanız bile ve hatta adet olmasanız bile bebeğin doğumundan çok kısa bir süre sonra tekrar hamile kalmanız mümkündür.Anne sütü, döneminizin geri dönüşünü geciktirerek bir doğum kontrol şekli olarak çalışabilir. Doğum kontrol yöntemi olarak sık ve düzenli olarak emzirme sizi hamilelikten koruyabilir. Bebeğinizi daha az emziriyorsanız ek bir korunma yöntemi gerekebilir.Bir bebeğe sahip olduktan hemen sonra başka bir bebek istemiyorsanız etkili bir kontrasepsiyon yöntemi seçmeniz gerekir.


Ne zaman doğum kontrol yöntemini uygulamam lazım ?


Emzirmiyorsanız, size uyan herhangi bir kontrasepsiyon kullanabilirsiniz. Sağlığınıza ve yaşam tarzınıza uygun seçenekleri ve ne zaman kullanmaya başlayabileceğinizi doktorunuzla konuşun.Seçiminiz kontrasepsiyona geçici veya kalıcı bir yaklaşım mı gerekeceğini de gösterebilir.Unutmayın, kontrasepsiyon başlatmadan önce hamile olmadığınızdan emin olun.doğurganlık bir kişiden diğerine değişir ve dolayısıyla gebe kalmamak için kontrasepsiyon iyi bir fikirdir. Emzirmeyi azalttığınızda doğurganlığınız artacaktır ve dolayısıyla gebeliğinizi doğum kontrolünüzle gözden geçirmeniz önemlidir. Doğum sonrası korunma yöntemleri içinde en uygun yöntemler spiral, prezervatif (kondom) ve üç aylık depo progestin iğneler dir.Bunun dışında etkili olmayan doğum kontrol yöntemleri vardır. Geri çekme, vajinal fitiller gibi. Bu uygulamalarla gebe kalma şansı çok yüksektir.


Emzirirken emniyetli olmayan kontrasepsiyon

Emzirirken aşağıdaki kontraseptif yöntemler önerilmemektedir:


Hap - doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde kombine östrojen / progestojen kontraseptiflerinin tehlikeli bir kan pıhtısı oluşturma riski daha yüksektir

Bir vajinal halka (NuvaRing)

Ertesi gün hapları


Doğumdan sonra ne kadar erken hamile kalabilirsiniz?


Doğurdumdan sonraki ilk 21 gün içinde, gebe kalmanız son derece düşüktür, dolayısıyla kontrasepsiyona ihtiyacınız yok. Bundan sonra, ilk döneminiz olmasa bile hamile kalabilirsiniz. Çoğu kadın, doğumdan yaklaşık 21 gün sonra kontraseptif yöntem kullanmaya başlamalıdır.


Doğumdan sonra ne zaman adet olucam ?


Vücudunuzun doğumdan sonra toparlanması biraz zaman alıcaktır.En erken 4-10 hafta içinde adet olursunuz fakar düzenli ve sık emziriyorsanız adetiniz 6 aya kadar başlamayabilir.
Doğurganlığın geri dönemesi kadınlar arasında çok değişkendir. Tekrar hamile kalmak istemiyorsanız, herhangi bir risk almamanız önemlidir. Bu nedenle, bir bebeği doğurduktan sonra en kısa sürede kullanacağınız kontrasepsiyon türüne karar vermelisiniz. Bebeğiniz doğduktan 21 gün sonra kontrasepsiyona ihtiyacınız olacaktır.Emzirirken emniyetle kullanılabilecek kontraseptif seçenekler vardır. Bu konuda sağlık bilgi edinmek için bir uzmandan yardım alın.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Uygarlıkların başlangıcından bu yana, insanlar gebeliği önlemek için çeşitli yöntemler denedi. Doğum kontrol yöntemleri sadece doğru kullanıldığında etkilidir. Etkili kontraseptiflere erişim kadınların refah ve özerkliklerinin anahtarıdır . Bariyer yöntemleri diyafram, servikal kapak, prezervatif ve spermisidleri içerir. En çok tercih edilen doğum kontrol yöntemi spiraldir. Spiral , bir kadının hamile kalmasını engellemek için uterusa konan küçük, plastik bir cihazdır. Cerrahi sterilizasyon hem kadınlar hem de erkekler için mevcuttur. . Bir diğer sık tercih edilen doğum kontrol yöntemi ise doğum kontrol haplarıdır. Seçtiğiniz yöntemi doğru bir şekilde nasıl kullanacağınızı anladığınızdan emin olun.Cinsel yönden aktifseniz ve bebek istemiyorsanız doğum kontrolünü sağlayın
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bir kadın için mükemmel olan bir yöntem, başka biri için doğru olmayabilir. Hayatınıza uyan bir doğum kontrolü yöntemi seçmek anahtardır. Bir hormonal kontraseptif, bariyer yöntemi veya ikisinin bir kombinasyonunu kullanmayı tercih edebilirsiniz! Sizin için en iyi olanı yalnızca siz seçebilirsiniz. Ancak bazen hangi metodun kullanılacağını bulmak biraz zor olabilir. Hangi doğum kontrol türünün kullanılacağını seçmek çok karışık olabilir. Doğum kontrol haplarından doğum kontrol implantlarına kadar seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek var. Size uygun bir doğum kontrolünü tercih etmek için uzman bir hekim den yardım isteyin.
 
Üst