gebe
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  224
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Doğum sonrası süt gelmemesi

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  doğum sonrası süt gelmemesi konusunda bilgiler,doğum sonrası süt gelmemesi, doğumdan sonra sütün gelmemesi,doğumdan sonra süt gelmemesi, memeden süt gelmemesi,
  Dünyadaki en doğal şey sizin bebeğinizi kendi sütünüzle beslemenizdir ve herkes bunun bebek için çok iyi olduğunu bilir. Ama bazı anneler isteseler de bebeklerine süt veremezler ve kendilerini bu yüzden suçlu hissederler.

  Temple University Children's Hospital in Philadelphia’dan Andrea McCoy, MD’a göre annelerin üzerinde bu yönde çok büyük bir baskı var. Mc Coy’a göre en önemli olan bebeklerinin keyfine varmaları ve onunla oldukları zamanı en iyi şekilde değerlendirmeleri.

  Yeni anneler süt vermek konusunda problem yaşadıklarında bunlar genellikle çözülebilir problemler olmakta:
  - Meme ucu olmayan annelerin sütyenlerine bir parça takılarak göğüs uçlarının belirginleşmesi sağlanabilir.
  - Bir diş hekiminin yapacağı basit bir operasyon bebeğin daha iyi emmesini sağlayacaktır. Bu operasyon, bebeğin frenulum denilen dili ve damak arasındaki dokunun gevşetilmesinden oluşur.
  - Küçük ağızlı Premature bebekler bir kedi yavrusu gibi ufak bir kaptan süt içebilirler.
  Bazı anneler ise ilaç almaları gerektiği için süt vermeyi bırakmayı düşünürler. Halbuki doktorunuza danışarak bu ilaçların zararlı olmadığından emin olduktan sonra kullanabilirsiniz.

  McCoy’a göre çoğu zaman az süt gelmesi de problem yaratıyor. Çoğunlukla anne bunun üstesinden gelebiliyor ama eğer kendini kötü hissediyorsa o zaman bunu denemesini tavsiye etmediklerini söylüyor. Eğer kararı bu doğrultudaysa doktorundan ve ailesinden destek alması gerekiyor. Ayrıca birkaç gün süt vermiş bile olsanız bebeğiniz çok iyi bir başlangıç yapıyor ve bağışıklık kazanıyor.
  Bugün dünyada milyonlarca bebek biberonla besleniyor ve gayet de iyi gelişiyorlar. Anneleriyle olan bağları da aynı anne sütü ile beslenen bebeklerdeki gibi güçlü olabiliyor. Bu yüzden annelerin kendilerini harab etmemeleri gerekiyor.

  Uzmanlar kendi sütlerini veremeyen annelere bebeklerine şişeden süt verirken tenlerine temas ettirmelerinin bağları güçlendirmede önemli bir rol oynadıklarını söylüyorlar. Bu tür bağa ‘kangaroo’ deniliyor. Özellikle acil bakım ünitelerinde yatan bebeklerin annelerinin tenlerine değdiklerinde kalp atışlarının normale döndüğü, oksijen seviyelerinin yükseldiği ve kan basınçlarının normale döndüğü gözlemlenmiş.

  Uzmanlar karar ne olursa olsun annelerin kendilerini suçlamamaları gerektiğini söylüyorlar. Burada önemli olan bebeğinizle aranızda oluşturacağınız güçlü bir bağ. Kendinizi suçlu hissederseniz depresyona da girebilirsiniz. Bu da çocuğunuzla yeteri kadar ilgilenmemenize ya da daha ciddi problemlerin çıkmasına bile sebep olabilir.

  Uzmanlar bu tür kararlar karşısında annenin duygusal ve psikolojik açıdan destek görmesinin önemini bir kez daha vurgularken eşlere, annelere ve babalara yeni anneyi teselli etmek ve ona moral vermek konusunda çok görev düştüğünü de söylüyorlar.

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ağustos 2016
Doğum sonrası süt gelmemesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Sonrası

  Doğum Sonrası

  LOHUSALIK DÖNEMİ Hamilelik dönemi vücudunuz için çok zorlu bir dönemdir. Bu süre zarfında tüm organlarınız ve uzuvlarınız limitlerinin sonuna kadar zorlanır. Mesela kalbiniz eski büyüklüğünün 1.5 katına çıkar ve yeri değişir. Damarlarınız eskisine oranla çok daha geniştir ve çok fazla kan iletir. Eklemleriniz ağırlaşan vücudunuzu taşımakta zorlanır. Aynı zamanda progestoren ve östrojen gibi...
 2. Doğum sonrası depresyon

  Doğum sonrası depresyon

  Doğum sonrası depresyonu nedir? Doğum sonrası depresyonu (kısaca DSD) doğum yaptıktan sonra oluşan bir depresyondur. Depresyon bazen hamilelik sırasında başlar, ancak doğum sonrası depresyonu olarak adlandırılabilmesi için, doğumdan sonra da devam etmesi gerekir. Doğum sonrası depresyonu çok yaygındır ve doğum yapan her yüz kadından 10-15’inin buna maruz kaldığı bilinen bir gerçektir....
 3. Doğum Sonrası Depresyon

  Doğum Sonrası Depresyon

  doğum sancısı doğum sonrası depresyon doğum sonrası kilolar doğum sonrası egzersiz hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar doğum öncesi ve sonrası yaşınılan bir çok psikolojik olay doğumdan sonra annenin de sinir sistemini bozmakta melekler. hamilelik öncesi Yumurtama hesaplama adet günü sayma vs. derken kadının psikolojisi bozulmaya başlamakta zaten birde bunun doğum sonrası olan var....
 4. Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

  Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

  Doğum Sonrası Saç Dökülmesi neden oluyor acaba ya ben doğumdan sonra saçlarımı kaybediyorum dökülüyor bunun nedeni nedir ne yapmam lazım?
 5. Doğum sonrası rahim enfeksiyonu kapma

  Doğum sonrası rahim enfeksiyonu kapma

  Endometrit rahmin iç tabakasının (endometrium tabakasının) enfeksiyomudur. Gebelik sırasında rahmin en iç tabakası değişikliğe uğrar ve desidua adını alır, gebelik sonrasında çeşitli nedenlerle bu tabakanın enfeksiyonu gelişebilir, buna postpartum endometrit denir. Endometritte enfeksiyon myometriuma kadar ilerlemişse endomiyometrit adı verilir, parametriuma kadar ilerlemişse parametrit adı...

Sayfayı Paylaş