Doğum sonrası süt gelmemesi

Doğum sonrası süt gelmemesi

doğum sonrası süt gelmemesi konusunda bilgiler,doğum sonrası süt gelmemesi, doğumdan sonra sütün gelmemesi,doğumdan sonra süt gelmemesi, memeden süt gelmemesi,

Dünyadaki en doğal şey sizin bebeğinizi kendi sütünüzle beslemenizdir ve herkes bunun bebek için çok iyi olduğunu bilir. Ama bazı anneler isteseler de bebeklerine süt veremezler ve kendilerini bu yüzden suçlu hissederler.

Temple University Children's Hospital in Philadelphia’dan Andrea McCoy, MD’a göre annelerin üzerinde bu yönde çok büyük bir baskı var. Mc Coy’a göre en önemli olan bebeklerinin keyfine varmaları ve onunla oldukları zamanı en iyi şekilde değerlendirmeleri.

Yeni anneler süt vermek konusunda problem yaşadıklarında bunlar genellikle çözülebilir problemler olmakta:
- Meme ucu olmayan annelerin sütyenlerine bir parça takılarak göğüs uçlarının belirginleşmesi sağlanabilir.
- Bir diş hekiminin yapacağı basit bir operasyon bebeğin daha iyi emmesini sağlayacaktır. Bu operasyon, bebeğin frenulum denilen dili ve damak arasındaki dokunun gevşetilmesinden oluşur.
- Küçük ağızlı Premature bebekler bir kedi yavrusu gibi ufak bir kaptan süt içebilirler.
Bazı anneler ise ilaç almaları gerektiği için süt vermeyi bırakmayı düşünürler. Halbuki doktorunuza danışarak bu ilaçların zararlı olmadığından emin olduktan sonra kullanabilirsiniz.
McCoy’a göre çoğu zaman az süt gelmesi de problem yaratıyor. Çoğunlukla anne bunun üstesinden gelebiliyor ama eğer kendini kötü hissediyorsa o zaman bunu denemesini tavsiye etmediklerini söylüyor. Eğer kararı bu doğrultudaysa doktorundan ve ailesinden destek alması gerekiyor. Ayrıca birkaç gün süt vermiş bile olsanız bebeğiniz çok iyi bir başlangıç yapıyor ve bağışıklık kazanıyor.

Bugün dünyada milyonlarca bebek biberonla besleniyor ve gayet de iyi gelişiyorlar. Anneleriyle olan bağları da aynı anne sütü ile beslenen bebeklerdeki gibi güçlü olabiliyor. Bu yüzden annelerin kendilerini harab etmemeleri gerekiyor.

Uzmanlar kendi sütlerini veremeyen annelere bebeklerine şişeden süt verirken tenlerine temas ettirmelerinin bağları güçlendirmede önemli bir rol oynadıklarını söylüyorlar. Bu tür bağa ‘kangaroo’ deniliyor. Özellikle acil bakım ünitelerinde yatan bebeklerin annelerinin tenlerine değdiklerinde kalp atışlarının normale döndüğü, oksijen seviyelerinin yükseldiği ve kan basınçlarının normale döndüğü gözlemlenmiş.

Uzmanlar karar ne olursa olsun annelerin kendilerini suçlamamaları gerektiğini söylüyorlar. Burada önemli olan bebeğinizle aranızda oluşturacağınız güçlü bir bağ. Kendinizi suçlu hissederseniz depresyona da girebilirsiniz. Bu da çocuğunuzla yeteri kadar ilgilenmemenize ya da daha ciddi problemlerin çıkmasına bile sebep olabilir.

Uzmanlar bu tür kararlar karşısında annenin duygusal ve psikolojik açıdan destek görmesinin önemini bir kez daha vurgularken eşlere, annelere ve babalara yeni anneyi teselli etmek ve ona moral vermek konusunda çok görev düştüğünü de söylüyorlar.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst