doğum sonrasında güzellik

narçiçeğimm

narçiçeğimm

Daimi Üye
Üye
doğum sonrasında güzellik
Doğum sonrası güzellik doğum sonrası güzellik sırları.Meleklerim bebeklerimiz bizlere haytımızın en güzel anlarını yaşatır tatlı gülümsemeleri bize bakışları ilk adımları hiç birşeye değişmek istemediğimiz anılardır ancak gebeliğin kendisi doğum ve lohusalık dönemi vücutta bazı izler bırakır ve ilk aylar sonrası kendimizede bakma zamanı gelir doğum sonrası eski güzelliğimize kavuşmak için öneriler burda melekler


Fazla kilo
Gebelik sonrası fazla kilo problemi ile karşılaşmamanın birinci yolu gebelikte fazla kilo almamak (Gebelikte Kilo Alımı ve Gebelikte Beslenme için tıklayınız). Bebeğinizi emzirmek bebeye olan artıları yanı sıra sizin de fazla kiloları vermekte yardımcı olur (hatta bazen fazla kilo kaybına bile yol açar). Emzirme sürecinde vücudun kalori ihtiyacı normale göre yüksektir ve çok sıkı ve dengeli olmayan diyetler bebeğin ve annenin sağlığına zararlıdır ve süt yapımını olumsuz etkiler. Süt yapımını ve bebeğin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için emzirirken günlük ortalama 500 kalori fazla tüketmeniz gerekir. Ekstradan alıcağıniz besinler vitamin, demir ve kalsiyumdan zengin olmalı. Halk arasında tavsiye edilen komposto ve lokum gibi aşırı şekerli besinler süt yapmaz ve annenin kilo almasına sebep olur. Emzirme sürecinde kilonuzu kontrol altında tutmak için ana kurallar:
•· Sık ve öğün atlamdan beslenin
•· Bolca sıvi alın (su, soda, bitki çayları sınırsız, meyve suları ölçülü)
•· Gereken şekeri meyveden alın (komposto değil, taze meyveden)
•· Yağ ihtiyacınızı bitkisel yağlardan (tercihen zeytinyağından) alın. Tereyağdan uzak durun
•· Proteinleri süt, yoğurt, az yağlı peynir ve etlerden oluşturun
•· Kızartma yerine buharda pişirmeveya haşlamayı tercih edin
•· Pasta, börek, kek, çikolata dan uzak durun
•· Çay ve kahveyi mümkün oldukça az tükettin
•· Gerekirse diyetisyen tarafından yardım alın.
Bölgesel kilo sorunları
Kadınlarda vücut tipine göre bazı bölgelerde eritmesi zor olan yağ depoları oluşabilir. Bu fazlalıklar genelde basen, popo, bel veya karın bölgesinde görülür. İlk adımda fazla kilo var ise kilo vermek ve egzersiz yaparak mümkün oldukça bu depoları eritmek gerekir. Problemli bölgelerde kas ve cilt yapısını düzeltecek pilates veya bölgeye yönelik jimnastik önerilir. Ancak bu genel yöntemler her zaman istenen sonucu vermez ve bu durumlarda bir takım yeni teknolojiler mevcuttur. Yağları eriten ultrasona benzer dalgalar yayan kavitasyon yöntemi 5-10 cm kadar bölgesel incelme sağlar. . Doğum sonrası ödemi çözmekte ve selülit tedavisi amaçlı lenfdrenaj yöntemi uygulanabilir.

Çilt sarkması ve çatlaklar
Gebelikte alınan kilo ve özelikle karın bölgesindeki bebeğin büyüdüğü bölgede cilt yüksek derecede esner. Cilt yapısı kadınlarda büyük farklılık gösterir. Bazı annelerde birkaç ay içinde cilt kendisini tamamen toplar. Rahatsız edici derecede cilt sarkması kalır ise ilk basamakta Radyofrekans yöntemi uygulanabilir. Bu yöntem radyofrekans dalgası ile cildin sıkılaşmasını sağlar. Sarkma çok ileri boyutlarda ise plastik cerrahi yöntemlerine başvurulabilir. Çilt çatlakların tedavisi zordur. En önemli nokta gebelik sırasında önlem almakdır. İkinci trimesterde, cildin esnemeye başladığı zamandan itibaren cildi nemlendirmeyi ihmal etmemeyin. Bunun için eczanelerde özel kremler satılır veya badem yağı ile yapılabilir. Oluşmuş çatlaklar için yeni tekmoloji cilt soyma yöntemleri mevcuttur
meme sarkması, meme ucu uzaması
Emzirme sonrası memede sarkma görülebilir. Bu konudada ilk önce sabırlı olmak gerekir. Deri zaman ile belli bir toparlama kendiliğinden gösterir. Göğüs kaslarını güçlendirecek egzersiz genel görüntüyü düzeltmekte yardımcı olur. Kalıcı sarkma ve meme ucunun rahatsızlık verecek şekilde uzaması için plastik cerrahiye başvurabilirsiniz.

Cilt lekeleri, Sezaryen izleri
Gebelikte hormonel değişime bağlı cilt lekeleri ve güneş hassasiyeti artar. Lekelerin çoğu gebelik sonrası kendiliğinden kaybolur. Kalıcı lekeleri önlemek için gebelikte güneşten korunmanız önemli (gölgede durma, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmak). Buna rağmen kalıcı leke oluştu ise eczanelerde beyazlatıcı ve leke giderici kremler mevcut. Bu tedaviye yanıt vermeyen lekeler uzman tarafından uygulanan bir takım yöntemler ile tedavi edilebilir
. Sezaryen ameliyatında genelde rahatsız edici iz kalmaz ve cilt estetik dikiş ile kapatılır. Ancak bazı kadınların cildi aşırı yara izi gösterir. Bahsetiyimiz yeni teknoloji cilt soyma işlemi yara izi tedavisinde de etkilidir.özellikle normal doğum sonrası vajen bölgesinde belli bir gevşeklik ortaya çıkar. gevşekliğin derecesi ve eski halıne döüp dönmemesi kadının doku esneklığıne bağlıdır. Doğumu takiben 1 yıl içinde rahatsız edici derecede gevşeklik var ise veya gevşeklik nedeniyle ****** sorun yaşanıyor ise genital estetik ameliyatı ile tedavi mümkündür.
Genital bölgede gevşeklik ve sarkma
Özellikle normal doğum sonrası vajen bölgesinde belli bir gevşeklik ortaya çıkar. Gevşekliğin derecesi ve eski halıne dönüp dönmemesi kadının doku esneklığıne bağlıdır. Doğumu takiben 1 yıl içinde rahatsız edici derecede gevşeklik var ise veya gevşeklik nedeniyle ****** sorun yaşanıyor ise genital estetik ameliyatı ile tedavi mümkündür.
 
Üst