Doğum yaklaştığında nelere dikkat etmeli?

  • Konbuyu başlatan sılam_nisa
  • Başlangıç tarihi
sılam_nisa

sılam_nisa

Hamiş Melek
Doğum yaklaştığında nelere dikkat etmeli?
doğum yaklaşınca
Doğum yaklaşırken kilo kaybı, yalancı doğum sancıları ve diğer dikkat edilmesi gereken şeyler. Aylar geçip gebelik ilerledikçe vücutta bazı değişiklikler olur. Bunlar doğumun çok yakın olduğunu gösterir.Peki bu zamanlarda neler yapmak gerekir diyorsanız meleklerim işte size biraz bilgi;

eyvah_ruzgar_cikti_0095d-1b8.jpg


Doğum yaklaştığında nelere dikkat edilmelidir?


Rahatlama: Gebeliğin son aylarında döl yatağı göğüs kafesine kadar yükselir, yaptığı basınç nedeniyle nefes almak zorlaşır, mide ve bağırsak şikayetleri olur. İlk gebeliklerde doğumdan 1-2 hafta önce, sonraki gebeliklerde doğumdan yaklaşık bir gün önce bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesi nedeniyle döl yatağı yüksekliği 2-3 cm azalır. Bu durum gebe kadında bir rahatlama yaratır. Daha rahat nefes alıp verir, mide ve bağırsak şikayetleri azalır. Buna karşın idrar torbasına baskı arttığı için sık idrara çıkma olur. Gebeliğin son günlerinde bu durumunuzu doğum doktorunuza bildirdiğinizde, doktorunuz muayene etmeden bile bebeğin duruş şekli hakkında bir fikir sahibi olacaktır.
Yalancı ağrılar: Gebeliğin 28. haftasından itibaren döl yatağında arada sırada kasılmalar, sertleşmeler meydana gelir. Bunlar normaldir ve genellikle ağrısızdır. Bazen ağrılı olduklarında bunlara “yalancı sancılar” denir. Döl yatağının doğuma hazırlık için yaptığı bu kasılma egzersizleri son haftalarda oldukça sıklaşır.


Kilo kaybı: Doğumdan 1-2 gün önce hormon düzeylerindeki değişiklik nedeniyle vücutta su atılması ve iştah azalması meydana gelir. Bu nedenle 1-2 kilo kaybı görülebilir.
Doğum yaklaşırken: 38. haftadan itibaren kendilerini her zamankinden daha iyi ve zinde hissettiklerinde, bunun doğumun yaklaştığını gösteren bir belirti olduğunu düşünüp, bu enerjiyi başka amaçla kullanmamaları, aksine istirahat etmeleri veya hafif işlerle oyalanmaları gerekir. Aksi durum onların doğumda kolay yorulmasına neden olup, aktif katılımlarını engelleyebilir.
Bu bilgileri hasta bilirse, hem kendine hem doğum hekimine yardımcı olacaktır. Ayrıca bazı gebelerde de doğumdan 1-2 gün önce vücudun bağırsakları temizleme işleminden dolayı ishal meydana gelebilir. Doğumun yaklaştığını gösteren bu belirtileri her gebe kadın yaşamayabilir veya fark etmeyebilir. Bu değişikliklerin yaşanmaması veya fark edilmemesi de olağandır.
 
Üst