Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Doğumda Aromaterapi

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Doğum dünyanın en eski olayı da olsa, bu korku duymadığımız anlamına gelmiyor. Aromaterapi bu konuda yardımcı olabilir


  Hamilelik hakkında en çok yazılıp çizilen konulardan. Hele anne-baba adayları bilinçlendikçe, konu iyice çetrefilleşiyor, çünkü insanlar her konuda hazır olmak adına daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorlar. Bu da normal, sonuçta ortaya çıkan yeni bir hayat, yeni bir insan. Ancak durum böyle de olsa, doğumun kendisi hala bazı açılardan tam bir bilmece. Bildiğimiz şey, doğumun, bir kadının hayatında en çok dayanıklılık gerektiren en zor işlerden biri olması. Ama aynı zamanda o kadar güzel, sihirli ve güçlü ki, yüzyıllardır kadınlar korkmadan bunu göğüslüyorlar.

  Doğum yaklaştıkça anne adaylarının korkmasına neden olan şeyse, bu bilinmezlik. Bu korkunun üstesinden gelmek içinse herkes farklı bir yöntem uyguluyor. Kimisi yakınlarının desteğine güvenirken, kimisi de aromaterapi gibi alternatif tedavi yöntemlerine başvuruyor.

  Doğum hakkında bilgi verilirken, doğum anı genellikle 3 bölüme ayrılıyor. Ancak hatırlanması gereken önemli nokta şu ki, her doğum kendi başına bir deneyimdir. Aromatik karışımları duygusal ihtiyaçlarınıza göre seçeceksiniz. İkiden fazla farklı karışımı beraber kullanmamaya çalışın.

  Doğumun birinci evresi:
  Sancılanma
  Doğumun bu bölümünde, kasılmalar başlar. Kasılmaların yoğunluk ve sıklığı kadından kadına değişir. Duygusal olarak heyecan, beklenti, belirsizlik, kaygı ve korku hissedebilirsiniz.Bu aşamada yapmanız gerekenlerin başında gevşemek geliyor. Banyo yapın, ya da mümkünse biraz kestirmeye çalışın.

  Bu safhada, aşağıdaki aromatik karışım korkularınızı dindirmeniz ve gevşemenizde etkili olabilir:

  10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin.
  4 damla lavanta
  2 damla portakal çiçeği
  Karışımla şakaklarınızı, alnınızı ve göğsünüzü ovun. Derin nefes alın.

  Aktif sancılanma​

  Bu evrede, kasıklamalar daha yoğun ve sıktır. Bu safhada doktorunuz muhtemelen hastaneye gitmenizi önerecektir. Doğumu yapabilmeniz için güçlü olmalısınız. Bunun için de anahtar gevşemektir. Eğer nefes ve rahatlama egzersizlerine yardımcı olmak üzere yanınızda biri olursa, bu çok iyi olur. Uyum ve huzur için aşağıdaki aromatik karışımı deneyin.

  10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin.

  6 damla lavanta
  1 damla portakal çiçeği
  1 damla gül
  Karışımla kalp çakranızı, boynunuzu ve göğsünüzü ovun. Dinlenirken karışımın kokusunu derin derin içinize çekin.


  geçiş aşaması​

  Geçiş aşamsı sancılanma evresinin en yorucu aşamasıdır. Aniden kasılmaların şiddeti artar. Çok güçlenirler. Titreme ve bulantı hissedilebilir. Bu esnada, yanınızdaki kişinin size ihtiyacınız olan ilgi ve şefkati vermesi çok önemlidir. Bu evreyi de atlattıktan sonra, itmeye hazır hale geleceksiniz.

  Korkmuş, bezmiş ve tükenmiş hissedebilirsiniz. Kasılma aralarında aşağıdaki karışımı koklayarak enerjinizi toplayabilirsiniz.

  10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin.

  4 damla lavanta
  4 damla adaçayı
  4 damla nane
  Özellikle kuyruksokumu bölgesine ağrılık vererek sırtın alt kısmına masaj yapın.


  İkinci aşama

  Artık bebeğinizi dış dünyay çıkarmaya hazırsınız. Muhtemelen şu an sona yaklaştığınızı bildiğinizden biraz daha rahatlamış hissediyorsunuz. Ama gene de önünüzde yorucu bir itme süreci var. Bu süreçte depoladığınız tüm güç ve enerjiyi harcıyacaksınız. Pek çok kadın, hissettiği yorgunluktan ötürü bu safhada bırakmak ister.

  Aşağıdaki aromatik karışım bu safhada size güç verebilir.

  10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin.

  4 damla nane
  4 damla biberiye ​   
Doğumda Aromaterapi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. burçların aromaterapi formülleri

  burçların aromaterapi formülleri

  Küçük Aromaterapi formülleri Boğa ve Terazi için Küvetinize su doldurup bir su bardağı biberiye katarsanız, sinirleriniz uyarılacak ve kafanız berraklaşacaktır. On dakikalık bir banyo yeterlidir. Olmazsa, bir cezve adaçayı kaynatın, içine iki damla biberiye damlatın ve buharını birkaç dakika içinize çekin. sinirleriniz rahatlayacaktır. Yengeç ve İkizler için Bir çorba kaşığı...
 2. doğum ağrısına Aromaterapi yöntemi faydalımıdır

  doğum ağrısına Aromaterapi yöntemi faydalımıdır

  düğüm gerilimleri yöntemi Aromaterapi Aromaterapi travay sırasında stresi azaltması nedeniyle son dönemlerde dikkatleri çekmiştir. Gün geçtikçe daha çok kadın duygusal faktörlerle başa çıkmak için travayda aromaterapiye dönmüştür. Ağrıyı direkt veya indirekt yolla azaltma söz konusu değildir....
 3. Aromaterapi ile sinirlerinizi yıkayın

  Aromaterapi ile sinirlerinizi yıkayın

  Yorgun bir günün akşamında veya sabahında, küvetinize su doldurup dinlenebilirsiniz ama eğer suya bir su bardağı biberiye katarsanız, sinir sisteminiz uyarılacak ve kafanız berraklaşacaktır. 10-15 dakikalık böyle bir banyo yeterli olacaktır. Eğer buna vakit bulamıyorsanız, bir cezve adaçayı kaynatın; kaynayınca içine iki damla biberiye damlatın. Sonra, buharını birkaç dakika içinize çekin yine...
 4. Burcunuza göre aromaterapi önerileri

  Burcunuza göre aromaterapi önerileri

  Eğer aromaterapiden hoşlanıyorsanız bunu birde burcunuzun özelliklerine göre deneyin çünkü çok daha faydasını görebilirsiniz Bakalım hangi bura nasıl bir aromaterapi iyi geliyormuş KOÇ Sardunya, zambak, şerbetçiotu, kırmızı biber, kapari, köknar, dikenli bitkiler, devedikeni, hanımeli, pırasa, sarımsak, soğan, hardalotu. BOĞA Papatya, ıhlamur, tarçın, mısır, buğday, tüm tahıllar....
 5. Bütün yükü çeken ayaklarınıza Aromaterapi

  Bütün yükü çeken ayaklarınıza Aromaterapi

  Vücudumuzda önemli bir noktaya sahip olan ve bütün vücumuzun yükünü yaşıyan ayaklarımızın sağlığı çok önemlidir.Ayaklarınıza ve ayak bakımına önem veriyorsanız işte size birkaç öneri meleklerrr... Ayak tırnakları ve tırnak diplerindeki derilerin sağlığı çok önemlidir. Ayak tırnakları yavaş uzadığı için, ayda bir kere kesmek yeterlidir. Tırnaklarınız kırılıyor, rengi değişiyor, donuk...

Sayfayı Paylaş