Doğumdan Önce Memeden Süt Gelmesi Durumu Normal mi?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Doğumdan Önce Memeden Süt Gelmesi Durumu Normal mi?
Doğumdan Önce Memeden Süt Gelmesi- Bu durum normal mi? Doğumdan önce memeden neden süt gelir? Hep birlikte bu soruların yanıtını inceleyelim. Gebeliğin başlaması ile birlikte vücutta birçok değişiklik oluşur hem fiziksel hem hormonal. Bu hamilelik belirtilerinden biri aynı zamanda fiziksel değişimin ilk yaşandığı bölge memelerdir. Gebelik belirtilerinden biri dedim çünkü belki de adet gecikmesinden hemen sonra göğüslerde hafif hassasiyet ve meme ucunun koyulaşması ile başlar gebelik belirtileri de. Aynı zamanda siz de bu göğüslerinizdeki farklılığı hemen farkedebilirsiniz. Olduğundan daha büyümüş koyu renge bürünmüş meme ucunun etrafındaki koyuluğun daha da genişlemiş olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda gebeliğin başlaması ile beraber memeler de kendini doğum sonrasına hazırlamaya başlar. Yani memelerde yer alan süt kanalları faaliyete geçer.

gebelikte memeden sut gelmesi.jpg


Gebeliğin 16. haftasından itibaren memelerde süt üretilmeye başlanır. Bu ilerleyen dönemlerde memenizden açık renkli ya da sarımsı bir sıvı geldiği gözlemlenebilir. Bunun hiç bir zararı tehlikesi yoktur. Bu sıvı az miktarda göğsünüzün ucundan çıkabilir. Bu her anne adayında görülebilen bir durum değildir. Ama bu durumu yaşadığınızda da panik yapacak bir durum yoktur. Göğüslerden bu sıvının gelmesi durumu prolaktin denilen hormonun fazlaca üretilmesidir. Gebeliğin 8. haftasından itibaren prolaktin yükselişe geçer ve doğumdan sonra hemen bebeğin emzirebilineceği düşünülerek memeler buna hazır hale gelmeye çalışır. Doğumdan önce süte benzer gelen yoğun kıvamı olan sarı renkteki kolostrum adı verilen süt her kadında görülmeyebilir. Buna halk arasında ağız suyu denir. Prolaktinin (süt hormonu) salgılanması memelerde süt üretilmeye başlanması demek bu ağız suyunun her anne adayında görülebileceğini de göstermez.

kolostrum sutu nasil olur.jpg


Kolostrum adı verilen bu sütün salgılanması her kadında görülmediği gibi görülen kadınlarda da sakıncalı bir durumu yoktur. Kolostrum adı verilen bu süt doğumdan hemen sonra ilk gelen koyu kıvamlı bebek için oldukça faydalı koruyucu bir etkiye sahiptir. Bebekler için ayrıca aşı niteliğinde bir süttür. Doğumdan hemen sonra ilk etapta süt gelmeyebilir ama ebe ve hemşirelerin yardımı bebeğinizi emzirmeye çalışarak bu sütü ona verin. Ya da bebeğiniz henüz meme tutamıyorsa hastanelerde bulunan büyük süt sağma makinesi ile süt getirebilirsiniz. Ama mutlaka ağız sütü denilen bu ilk sütü mutlaka bebeğe içirin. Gebeliğiniz sırasında eğer süte benzemeyen kanlı sıvı gelirse de mutlaka doktora danışmanız gerekecektir. Yani aslında olması gereken berrak kokusuz az miktarda sıvının gelmesi normaldir gebeliğinizde. Kendiliğinden akan bu sıvıya müdahalede bulunmayın örneğin memenizin ucunu sıkıp daha fazla gelmesi için uyarmayın. Bu durumda ya da hiç bir durumda göğüslerinizi uyarmamalısınız. Göğüsün sıkılması, süt getirilmeye çalışılması uyarılması demek rahmin kasılmasına bu da erken doğum riskine yol açabilmektedir. Onun için göğüslerinizden sıvı gelse de siz müdahale etmeyin sadece ılık su ile temizleyebilirsiniz.

kolostrum sütü agiz sutu.jpg


Yine şunu da belirtmek isterim ki hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde göğüslerinizin daha da büyüyebileceğini belirtmek isterim ki bu durumda daha rahat sütyen kullanmanızda fayda var. Eğer göğüslerinizden sıvı gelmeye devam ederse göğüs pedleri ile iç çamaşırınızı koruyabilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca göğüsleriniz mutlak suretle bir iki beden büyüyebilir. Yine aynı zamanda göğüsler hamileliğiniz boyunca fazlasıyla hassas olabilmekte, ağrı olabilir. Bu durumlar normaldir. Doğuma kadar memelerden süt gelmemesi de sakıncalı bir durum değildir. Bu erken doğum ya da doğumdan sonra hiç süt olmayacağı anlamına gelmez. Gebelerde memelerden süt gelmesi normal dedik ama hamile olmayan bir kadından memelerden süt gelmesi anormal bir durumdur. Bu duruma galaktore adı verilir ve mutlaka doktora başvurmanız gerekir.
 
Üst