Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği ve Adet Görememe

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  doğumdan yaptım adet düzensizliğim var ne yapmalıyım,doğum yaptım adet olmadım nedeni nedir,doğumdan sonra adet düzensizliği neden olur,doğumdan sonra adet düzenliği ve tedavisi hakkında bilgiler


  Uzun bir gebelik süreci, birçok değişiklikler yaşandıktan sonra artık lohusa dönemi gelmiştir. Bu dönemde de annelerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de adet düzeni ve doğumdan sonra yaşanan kanamalardır.

  Kadınların gebelikle beraber adeti kesilmektedir. Bunun da nedeni gebelik sırasında plasentanın salgıladığı gebelik hormonlarının yumurtalıklardaki hormon artışının baskısı sonucu adet olamamasıdır.

  Adetinizin yeniden başlaması ve de normal düzenine gelmesi annenin emzirme süresi ve sıklığına bağlı olarak değişmektedir. Doğum sonrası görülen kanama loşia olarak adlandırılmıştır. Bunun adet kanaması ile ilgisi yoktur. Bu kanamalar lohusa döneminde olan ve de normal adete göre çok uzun süren kanamalardır.Lohusa döneminde başlayan kanama, başta kırmızı renkle başlar sonrada pembe, kahverengi ve daha sonrada sarımsı tona dönmektedir. Loşia denilen kanama biterse ama emzirme devam ediyorsa adet kanamanız geç başlayabilir. Bunun nedeni ise emzirme esnasında salgılanmış olan hormonlardandır.
  Adet kanamasının özellikle doğum olduktan sonra 8.ve 16.hafta civarında yeniden başlamaktadır. Emzirme devam ettiği sürece kanamanın gelişi her kadında göre değişmektedir. 6 aya kadar kanama devam edebilmektedir. Bazen de kanama gelse bile düzensiz olur.
  Anne emzirmiyorsa o zaman adet kanaması 4. ve 8.haftalar arasında gelebilmektedir. Bu dönem içindeki adet düzensizlikleri ise emzirme sıklığına, süresine ve bebeğin başlayacağı ek gıdaya göre değişmektedir.
  Lohusalık dönemi bitmiş ve halen adet kanaması gelmemişse o zaman adet düzensizliği yaşanıyordur. Bu durumda hemen doktor ile görüşülüp tedavi olunması gereklidir.


   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2016
Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği ve Adet Görememe konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. adet düzensizliğim var ve adetin bitiminden 1 gün sonra eşimle ilişkiye girdik hamile kalabilirmiyim

  adet düzensizliğim var ve adetin bitiminden 1 gün sonra eşimle ilişkiye girdik hamile kalabilirmiyim

  Adet düzensizliğim var ve adetin bitiminden 1 gün sonra eşimle ilişkiye girdik hamile kalabilirmiyim ??? Çok istiyoruz ve yumurtlamam her ay olmuyormuş ne zaman olacağı belli değil :( böyle durumda olupta hamile kalabilen var mı ???
 2. Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Doğum, kadınların hayatındaki en önemli olaylardan bir tanesidir. Her ne kadar tüm aileyi etkilese de en sıkıntılı durumlarla kadınlar yüzleşmekte ve belki de bu olayın en keyifli yanını da kadınlar yaşamaktadır. Dünyaya bir bebek getirmek hem anne hem de baba adayları için büyük bir mutluluk kaynağı olsa da annelerin yaşadıkları ve alışıl olmadıkları yeni değişiklikler doğum ile birlikte...
 3. Adet düzensizliği

  Adet düzensizliği

  Lütfen yardım edin banada... Temmuz 20 de adet oldum (normal adet günümde yani). 26sında temizlendim. Temizleneli dün 8 gün olmuştu. Akşam leke geldi . Neden böyle olmuş olabilir. Hamile olma olasılığı varmıdır?
 4. Kürtajdan Sonra Adet Görememe Durumu

  Kürtajdan Sonra Adet Görememe Durumu

  Kürtajdan Sonra Adet Görememe- Kürtaj hiç tasvip etmediğim bir durum olsa da bazı durumlar bunu gerektiriyor. Kürtaj ya da asıl adıyla küretaj tam anlamıyla rahimde istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Bu isteğe bağlı ya da gerekli görüldüğü taktirde yapılmaktadır. Özellikle şu bilinmelidir ki kürtaj işlemi asla aile planlaması yöntemi değildir. Korunma yöntemleri konumuzu...
 5. Tiroid bozukluğu ve adet düzensizliği

  Tiroid bozukluğu ve adet düzensizliği

  Tiroid adet düzensiz ligi yapıyor biliyorum ama doktorum çok da etkiledigini söylemedi aklimda soru işareti kaldı acaba ilaç adetimi düzene koyar mi. Kullandığım 3 ay gerçekten zamanında gelmişti bıraktım yine 70 günlerde geldi kan testinde süt hormonun yüksek olduğu çıktı. Acaba larda yi m

Sayfayı Paylaş