Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Doğumdan Sonra Fazla Kilolarınız Nasıl Gidecek ?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  doğum sonrası kilolardan kurtulma yolları doğum sonrası kilo verme

  Sevgili melekler, doğum yaptığınız ve o dünyanın en güzel hediyesini kucağınıza aldınız, Allah iyi günlerini göstersin. Artık bir ömür boyu sorumluluğuınu taşıyacağınız Allah'ın bir lütfu olan bebeğiniz yanınızda. Gebelik dönemi boyunca aşerdiniz, canınız neyi çektiyse yediniz. Bundan sonra artık kendinize de çeki düzen vermenin zamanı geldi. Bu yazımızda doğum sonrası kilo verme konusunda sıkıntı çeken meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için doğum sonrası kilolardan kurtulma yolları hakkında sizleri bilgilendiriyoruz. Buyrun makalemize.. :)


  [​IMG]


  KALORİLERE DİKKAT!
  Şu anda her lokmanız bir zamanlar içinizde gelişmekte olan bebeğinizle paylaştığınız kadar önemli olmasa da, besin seçiminiz süt kaliteniz açısından önem taşıyor, özellikle yeni bir anne olarak çok daha fazla enerjiye ihtiyacınız olacak. Bu nedenle eğer emziriyorsanız hamilelik öncesi ağırlığınızı korumak için almanız gereken kalori miktarına günde 400 ile 500 ekstra kalori eklemeniz gerekiyor.

  PROTEİNLER, BESLENMENİN YAPI TAŞLARI
  Hamileliğiniz boyunca aldığınız proteinler, yavrunuz henüz bir embriyo iken onu sağlıklı bir bebeğe dönüştürmek için gerekli olan hücrelerin meydana gelmesini sağlayacak oluşumda en büyük görevi üstlendi. Şimdi ise, yeterli ve dengeli bir beslenme uygulamak için proteinlere İhtiyacınız var. Enerjinin yüzde 15'i proteinlerden gelmeli.

  KALSİYUM; GELECEK İÇİN ÖNEMLİ
  Bu dönemde kalsiyum ihtiyacınızı tam anlamıyla karşıla¬mak en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri. Günlük beslenme içerisinde 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmek yeterli olacak. Kilo kontrolü açısından az yağlı olanları tercih edebilirsiniz.

  DOĞAL VİTAMİN KAYNAKLARI SEBZE VE MEYVELER
  Meyve ve sebzelerde hayati önem taşıyan vitaminler ve mineraller bulunur. Her öğünde mutlaka sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Pişirme şekli vitamin ve mineral içerikleri üzerinde etkili. Bu nedenle sebzeler önce yıkanıp sonra mümkün olduğu kadar büyük parçalar şeklinde çiğden olacak şekilde pişirilmeli.

  DEMİR AÇIĞINIZI MUTLAKA TELAFİ EDİN
  Vücuttaki demir eksikliği hamilelik döneminde birçok kadının karşısına, çözülmesi gereken bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Bunun için hamilelikte demir ihtiyacına yönelik beslenmenin yanı sıra doktorun önerdiği şekilde dışarıdan demir takviyesi yapılıyor. Çünkü hamileliğin ikinci yarısında bebeğiniz, demir depolarını oluştururken sizin demir depolarınızdan yararlanır.

  FOLİK ASİDİ İHMAL ETMEYİN
  Emzirme döneminde de tıpkı hamileliğinizde olduğu gibi folik asit yönünden zengin besinler tüketmelisiniz. Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, karaciğer, böbrek, yumurta, kabuklu tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, baklagiller ve taze sıkılmış portakal suyunda bulunuyor.

  YAĞLARDAN UZAK DURUN
  Enerjinin yüzde 30'u bu gruptan sağlanmalı, özellikle n-3, n-6 ve n-9 yağ asitleri örüntülerine dikkat edilmeli, n-3 yağ asitleri deniz ürünleri özellikle yağlı balıklarda (somon, uskumru), soya yağı, kanola yağı, yumurta şansı ve anne sütünde bulunuyor. n-6 yağ asidi; soya yağı, ayçiçek ve mısırözü yağında bulunmakta, n-9 yağ asidi ise fındık ve zeytinyağında var.

  VİTAMİN TAKVİYESİ GEREKEBİLİR
  Emzirme dönemi içerisinde doktor tavsiyesi ile ek vitamin takviyesi alınabilir. Bu noktada sebze-meyvede bulunan doğal vitaminlerden daha fazla yararlanabilmek için meyve suları sıkıldıktan sonra yarım saat içinde tüketilmeli. Salata yapar¬ken mümkün olduğu kadar az bıçak ile işlem uygulanmasına dikkat edilebilir. Ayrıca salatanın limonu yemeden hemen önce sıkılmalı.

  ENERJİ İÇİN KARBONHİDRAT TÜKETİN
  Emzirme döneminde hamilelikte olduğu gibi günlük enerjinin yüzde 55-60'ını karbonhidratlardan sağlamanız gerekiyor. Bu¬rada dikkat edilecek nokta şeker gibi basit karbonhidrat yerine pilav, makarna, patates, ekmek gibi kompleks karbonhidratlar tercih edilmeli. Kilo kontrolü sağlamak ağsından iyi olacaktır.
   
Doğumdan Sonra Fazla Kilolarınız Nasıl Gidecek ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dogumdan Sonra Kilo Vermek

  Dogumdan Sonra Kilo Vermek

  Doğum sonrası kilo vermek ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için emzirmek en büyük yardımcınız. Uzmanın anne sütü ve doğum sonrası kilo vermenin püf noktaları... Hamilelik ve sonrasında yapılacakları anlatan Obezite ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, süt verme döneminin gebelikte alınan fazla kiloların verilmesi için bir şans olduğunu ifade ederek, "Normal bir kadın vücudu...
 2. Doğumdan Sonra Kilo Nasıl Verilir Tüm Bilgiler Burada

  Doğumdan Sonra Kilo Nasıl Verilir Tüm Bilgiler Burada

  doğumdan sonra kilo verme doğumdan sonra kilo nasıl verilir Büyük bir heyecan duyarak gebelik döneminizi bitirdiniz ve sonunda bebeğinize kavuştunuz diyelim melekler :) Zaten gebelik döneminde çektiğiniz sıkıntılar, bebeğinizi gördüğünüz anda unutuldu gitti. Evinize geldiniz ve artık bebeğinizle yaşamaya alışma dönemindesiniz. İşte tam da o sıralarda giydiğiniz kıyafetlerin haftalar geçtiği...
 3. Doğum Sonrası Fazla Kilolardan Kurtulmanın Yolları

  Doğum Sonrası Fazla Kilolardan Kurtulmanın Yolları

  doğumdan sonra nasıl kilo verilir,doğum sonrası fazla kilolardan nasıl kurtulurum,doğum sonrası zayıflama,doğum sonrası fazla kilolardan kurtulma yöntemleri hakkında bilgiler Kadınların en büyük sorunlarından biri olan doğum sonrası kilolardan kurtulmak sanıldığı gibi zor değildir. Doğumdan sonra birçok kadın hamilelik döneminde aldığı kiloları verememekten şikayet eder oysa bu kilolardan...
 4. Doğum sonrası fazla kilolardan nasıl kurtulabilirim?

  Doğum sonrası fazla kilolardan nasıl kurtulabilirim?

  Gebelik boyunca her anne adayı muhakkak az veya çok kilo alır. Alınan bu kiloların annenin gebelikten önceki kilosuna ve vücut yapısına bağlı olarak düzenli ve orantılı bir şekilde alınması önemlidir. Bu nedenle anne adayları gebelik boyunca dengeli beslenme kurallarına dikkat etmelidirler, doktorlarının tavsiye ettiği şekilde beslenmeye ve uygun miktarda kilo almaya özen göstermeliler....
 5. Doğumdan sonra fazla kilolar nasıl verilir?

  Doğumdan sonra fazla kilolar nasıl verilir?

  Her kadının doyasıya yaşamak istediği bir süreçtir gebelik. Olağanüstü bir duygu olan gebelik 9 ay süren bir süreçtir. Bu süreçte anne adayı aldığı kilolardan, vücudundadaki çatlaklardan kısacası fiziksel olarak değişiminden rahatsızlık duymaktadır. Anne adayının merak ettiği tek konu en kısa zaman da vücudumu nasıl toprlarım olmaktadır . Bizde anne adaylarımıza doğum sonrası nasıl fit...

Sayfayı Paylaş