Doğumdan Sonra İlk 6 Ay

Doğumdan Sonra İlk 6 Ay
Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Sosyal Pediatri Anabilim Dalı, annelerin doğumdan hemen sonra çocuklarını emzirmeye başlamaları, bu sürenin doğumdan sonra ilk yarım saati geçmemesini önerdi. Bebeğin, ilk 6 aylık sürede sadece anne sütüne ihtiyacı olduğu vurgulanırken, 6 aydan sonra ek gıdaya başlanması öneriliyor. Bebeğin ek gıda ile birlikte, 2 yıl süreyle emzirilmesi gerektiği de belirtiliyor. Hacettepe Üniversitesi Çocu Sağlığı Enstitüsü Sosyal Pediatri Anabilim Dalı, özellikle ilk kez anne olacaklar ve yeni doğum yapan tüm anneler için çeşitli konularda temel sağlık bilgilerini içeren broşürler hazırladı. Broşürde özetle şu bilgilere yer veriliyor:

Bebeğin ilk 4-6 ayda su dahil hiçbir ek gıdaya ihtiyacı yok. Sadece emzirin yeterli.

Doğumdan hemen sonra, bu mümkün değil ise en geç yarım saat içinde emzirmeye başlayın.

Emzirmeden önce bebeğinize, -şekerli su, süt gibi- hiç birşey vermeyin. İlk emzirdiğinizde ‘kolostrum-ağız’ adı verilen koyu kıvamlı sütün asıl görevi bebeği enfeksiyondan korumak olduğu için, bir damlasını dahi ziyan etmeden bebeğin emmesini sağlayın.

Sütünüzün bol olmasını sağlayan en önemli faktör bebeğin emmesidir.

Bebeğinizi, sütü bitene kadar aynı memeden emzirin.

Memenize temizlik veya bakım amacıyla hiçbir krem sürmeyin, karbonatlı veya sabunlu su ile yıkamayın. Emzirdiğiniz sürece memenizi koruyacak maddeler, meme başının etrafındaki küçük bezlerden salgılanır.

Bebeğinize biberon vermeyin.

Çalışmanız bebeğinizi emzirmenize engel değil. Sütünüzü sağıp oda ısısında 8 saat, buzdolabında 24 saat saklayabilirsiniz. Bu sütü daha sonra küçük bir kaşıkla verebilirsiniz.
 
Üst