Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Doğumdan sonra isteksizlik ve öneriler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Doğum yapmış olan kadınların büyük kısmında, cinsel isteksizlik görülmektedir. Lohusalık döneminde, cinsel ilişkide bulunması önerilmez. Bu süreçte kadınlar fiziksel ve ruhsal olarak doğumun yorgunluğunu atarak toparlanırlar. Vajina bu süreçte iyileşir. Bu sebeple de cinsel ilişkide bulunması önerilmez. Bu sürecin ardından da bazı kadınlarda cinsel isteksizlik görülebilir.
  Bu durum, kadının yaşadığı kültüre ve tecrübelerine bağlıdır. Gebelik ve doğum sürecinde yaşadığı zorluklar ve bebek bakımı sebebiyle isteksizlik 1 sene boyunca devam edebilir. Yorgunluk ve adapte olma sorunu giderildiğinde, cinsel isteksizlik de düzelecektir.

  Doğumdan sonra cinsel isteksizliğe sebep olan nedenler:

  Yorgunluk, halsizlik:

  Hamilelik, zor ve yorucu bir süreçtir. Aynı zamanda heyecan, kaygı, mutluluk ve korku gibi duygu değişimlerin bir arada yaşanması, doğumdan sonraki uykusuz geceler ve vücudun yorgunluğu kadınları cinsellikten uzaklaştıran en büyük etkenlerden biridir.

  Yeni dünyaya gelmiş bir bebek, sürekli olarak annesine ihtiyac duyar. Sık sık emzirilmek ister ve uyku sorunları yaşayabilir. Bu durumlarda da kadın bebeğiyle ilgilenmek durumundadır. İlgilenmeye ara verip, yeterli dinlenme zamanı da bulamaz. Bu sebeple de cinselliği unutabilir. Babanın durumda anlayışlı olması ve annenin omuzlarındaki yükü alması gerekir.
  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/

  Lohusalık dönemi:

  Kimi zaman cinsel isteksizlik yalnızca dışardan görülen basit bir faktördür. Ancak bu duruma yol açan temel faktör, lohusalık dönemidir. Lohusalık sendromunda kadınlar doğumdan sonra depresyona girebilir. Hormonal olarak yaşanan ani değişim ve vücuttaki fizyolojik değişimler annenin depresyona girmesine yol açabilir. Artık kadının annelik rolünü alması ve birçok sorumluluğun altına girmesi, bebeğine bir şey olacak korkusu onu bu sendroma sürükleyebilir. Terapi ile düzelecek bir sorundur. Kontrol altına alınması durumunda, ilerlemeden lohusalık döneminde tedavi edilebilir.

  Vajina ile ilgili sorunlar

  Doğum yaptıktan sonraki dönemde kadının cinsel hayatını sürdürebilmesi için ilk olarak doğumdan sonraki fizyolojik iyileşme sürecinin tamamlanması gerekir. Normal doğumdan sonraki iyileşme süreci 6 haftadır. Sezaryen olan ya da vajinal dikişi olan kadınlarda ise bu süre daha uzundur. Kadın psikolojik olarak yaranın iyileşmediğini düşünerek psikolojik olarak acı çekeceğini düşünebilir ve ilişkiden kaçabilir. Emzirme dönemindeki hormonlar sebebiyle vajinada kuruluk olur. Bu kuruluk da cinsel ilişkide acı ve ağrıya yol açabilir. Bu kuruluğu gidermek için özel üretilmiş kayganlaştırıcı ürünler kullanılabilir.

  Yeniden gebe kalmaktan korkmak

  Yeni bebeğin zorlukları, gebelik dönemi gibi faktörler anneyi yeniden gebe kalma korkusuna sürükleyebilir. Bu sebeple de cinsel ilişkiden kaçılabilir. Doğumdan sonra cinsel ilişkiye başlamak için en doğru dönem, adetlerin yeniden başlamasıdır. Emzirme döneminde gebelik riski nispeten az da olsa, söz konusudur. Bu sebeple doğum kontrol yöntemleri kullanmak önemlidir.Annelik güdüleri

  Artık bir bebeği olan anne, hayatına bu rolü en merkeze alır. Bu sebeple cinselliğini bi süre unutabilir. İlk olarak önceliği bebeğini emzirmek ve korumak olan anne, uzun bir süre cinsel ilişkide bulunmak istemeyebilir. Bunun dışında özellikle normal doğum yapan anneler, vajinayı doğum ile özdeştirdiği için cinsellikle yakıştıramayabilir. Bu sebeple de bir süre boyunca kafaları karışabilir. Bu sebeple anneye zaman vermek, duruma alışmasını sağlamak ve o ne zaman hazır olursa, o zaman cinsel ilişkide bulunmak, ilerleyen zamanlarda annenin cinsellikten soğumasını engelleyecektir.

  Emzirme dönemi

  Emzirme süreci de cinsel arzuyu kötü yönde etkileyebilir. Emzirme döneminde prolaktin adı verilen bir süt hormonu salgılanır. Bu hormon vajinanın kuruluğuna sebep olur. Bundan dolayı da cinsel ilişki ağrılı ve acılı geçebilir. Bu sebeple de ilişkiden uzak durulabilir. Emzirme döneminde memelerin süt sızdırması gibi durumlar da ilişkide olumsuzluklara sebep olabileceği için ilişkide konsantre olma sorunları yaşanabilir.

  Görünüşle ilgili kaygılar

  Kadınlar, kendilerini güzel ya da çekici hissetmekdikleri zaman cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Doğumdan sonra vücudun toparlanma süreci tamamlanmadan da kadınlar ilişkiye yanaşmayacaktır. Doğumdan sonra vücutta meydana gelen çatlaklar ya d fazla kilolar kadını cinsellikten soğutacaktır. Ancak vücut kendini toparladıktan sonra anne gene kendini kadın gibi hissetmeye başlayacaktır.

  Baba ile ilgili sebepler

  Doğum olduktan sonra meydana gelen cinsel isteksizliğin önemli bir başka sebebi de aileye yeni katılan bebek ile birlikte artar maddi sorumluluktur. Kadın hem bebeğe bakar, hem de maddi açıdan kaygılar duyar. Babanın çalışmasını ve kendinin bebek sebebiyle eve parasal anlamda katkı sağlayamamasını görerek, üzülebilir. Bu gibi durumlar lohusalık sendormunda daha yaygındır.

  Doğum yaptıktan sonra kadın oldukça ilgi ve şefkat ister. Bu sebeple babalar maddi kaygılarını geride bırakıp eşleriyle ilgilenmelidir.

  Doğumdan sonra cinsel hayat için öneriler:

  Cinsel hayatınızın eskisi gibi olması için acele etmeyin. Bu konuda baba anneyi zorlamamalıdır. Geçici bir durum olduğu bilinmelidir.
  Lohusalık belirtileri söz konusu ise mutlaka bir uzmandan yardım alın.
  Eşler arasındaki iletişimin sağlam olmasına dikkat edin. Birbirinizin düşüncelerini dinleyin, birbirinize destek olun. Cinsellik gibi konuları konuşmaktan çekinmeyin. Ufak süprizler hazırlayarak yeni anneyi mutlu edin
  Cinselliği mutlaka gece ve yatakta yaşamanız gerekmemektedir. Gün içerisinde de yaşayabilirsiniz
  Cinsel ilişkiden ziyade birbirinize dokunun, sarılın, konuşun. Odaklandığınız nokta, direkt olarak cinsel ilişki olmasın.
  Şayet annenin kilo sorunu var ise, doğumdan sonra kilo kaybını sağlamak için eşinizle beraber yürüyüş yapın.
  Doğum kontrol yöntemleri kullanmayı unutmayın.
  Şayet cinsel isteksizlik 3 aydan fazla sürmüş ise mutlaka bir uzmandan yardım alın.


   
Doğumdan sonra isteksizlik ve öneriler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğumdan Sonra Leke Ve Kırışıklıkların Bitkisel Tedavisi

  Doğumdan Sonra Leke Ve Kırışıklıkların Bitkisel Tedavisi

  lohusalıktan sonra lekelenme doğum sonrası lekeler Hamilelik süresinde oluşan lekeler ve alınan kiloların sonucu bebeğin doğumundan sonra karında oluşan büzüşme ve kırışıklıklar için sizlere bitkisel önerileri sunuyorum. Nar, gül suyu, akdiken ve olve arıncat otu kullanılır. Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi yöntemleri 1) Akdiken ve ovle arıncat otu tohumu toz haline getirilip 2 bardak suda...
 2. doğum sonrasında güzellik

  doğum sonrasında güzellik

  Doğum sonrası güzellik doğum sonrası güzellik sırları.Meleklerim bebeklerimiz bizlere haytımızın en güzel anlarını yaşatır tatlı gülümsemeleri bize bakışları ilk adımları hiç birşeye değişmek istemediğimiz anılardır ancak gebeliğin kendisi doğum ve lohusalık dönemi vücutta bazı izler bırakır ve ilk aylar sonrası kendimizede bakma zamanı gelir doğum sonrası eski güzelliğimize kavuşmak için...
 3. Doğumdan Sonra Ruh ve Beden Sağlığınız

  Doğumdan Sonra Ruh ve Beden Sağlığınız

  anne sağlığı doğumdan sonra Doğum olayı ağır ve zorlu bir süreçtir melekler :) Ancak bebeğinizi kavuşma mutluluğu tüm zorlukları aşmaya değerdir. Doğumdan sonra sizleri neler bekliyor, ruh ve beden sağlığınız ile ilgili bilmek istediğiniz herşeyi aşağıda ki makalede bulabilirsiniz :) Yaklaşık 40 hafta süren gebeliğiniz boyunca vücudunuzda bir çok değişiklik oldu. Bu değişiklikler...
 4. doğumdan sonra işerlinizi hafifletmek için öneriler

  doğumdan sonra işerlinizi hafifletmek için öneriler

  yemek tarifleri prtik bilgiler merhaba kızlar, doğum sonrası hep bir koşturma oluyor bebekle ilgilenmekten birçok şeye zama kalmıyor benim size önerim doğum sonrası yemek yapma zamanınızı en aza indirmeniz için simdiden çalışmalara başlamalısınız örneğin börek yapıp derindondurucuya atabilirsiniz köftelerinizi hazırlıyabilirsiniz kurufasulye nohut gibi zor pişen ürünleri şimdiden haşlayıp...
 5. Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği ve Adet Görememe

  Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği ve Adet Görememe

  doğumdan yaptım adet düzensizliğim var ne yapmalıyım,doğum yaptım adet olmadım nedeni nedir,doğumdan sonra adet düzensizliği neden olur,doğumdan sonra adet düzenliği ve tedavisi hakkında bilgiler Uzun bir gebelik süreci, birçok değişiklikler yaşandıktan sonra artık lohusa dönemi gelmiştir. Bu dönemde de annelerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de adet düzeni ve doğumdan sonra...

Sayfayı Paylaş