Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Doğumu Kolaylaştırıcı Egzersizler Hangileri ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  doğumu kolaylaştıran egzersizler kolay doğum için egzersizler


  Sağlıklı bir gebelik geçirmek her anne adayının isteğidir melekler :) Aylar süren maratonun ardından kucaklarına alacakları bebekelrinin sağlığı için her türlü fedakarlığa razıdırlar. Doğum sırasında da doğumu kolaylaştıran egzersizler sayesinde hem bebek hem de anne sıkıntıya düşmeden doğumu rahatça gerçekleştirir. Bu sebeple gebelik sırasında egzersiz yapmayı planlayan anne adayları, mutlaka doktora danışarak doktorun yönlendirdiği uzman kişilerce eğitim almalıdırlar. Bu yazımızda doğumu kolaylaştırmak için yapılan egzersizlerden bahsedeseğiz sizlere..

  < Konu Resmi..>


  Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr.Figen Taşer Güney, hamilelik döneminde yapılan egzersizin yararlarıhakkında bilgi verdi.

  En Kolay Egzersiz Yürüyüştür Yürüyüş sırasında rahat, terletmeyen pamuklu kıyafetler giyilmelidir vesüresi 30 dakikayı geçmemelidir. Yüzme de gebelikte en çok önerilenspordur. Ayrıca gebelikte özellikle 2. trimesterden sonra yapılabilecekbazı egzersizler, kan dolaşımını artırır, bel ve sırt ağrılarınıhafifletir ve anneyi doğuma hazırlar.

  Nefes Egzersizleri
  Nefes alırken hem göğüs kafesi hem de karın kaslarımızı kullanırız.Normalde farkında olmadan soluk alıp veririz. Solunum egzersizlerindegöğüs kafesi ve karın kaslarını ayrı çalıştırarak nefesimizi dahabilinçli kullanabiliriz. Nefesi tutma, derin soluk alıp beklemek, küçüknefesler ise sadece göğüs kafesi ile sık soluk alıp verme ağrısırasında faydalı olur. Büyük nefes ise ıkınma sürecinde faydalıdır.

  Doğum sırasında doğru nefes alıp vermek ağrıların daha azhissedilmesini sağladığı gibi rahim kasılmaları sırasında bebeğe gidenkan azalır, bu fizyolojik bir durumdur. Doğru nefes alınırsa bebeğedaha çok oksijen gitmesi sağlanır. Ağrılar sırasında küçük, yüzeyel veıkınma döneminde derin nefes alarak vermeden baş gövdeyeyaklaştırılarak ıkınılır ve bebek itilir. Bu sırada nefesi kaçırmamakve bağırmadan ıkınmak gerekir.

  Karnı şişirmek ve gereksiz panik, doğumu zorlaştırır. Bebeğin başıçıkıyorken ıkınmaya son verilir. Küçük yüzeyel nefesler alınır, aksihalde vajinada istenmeyen yırtıklar oluşabilir. Doktor, bu konudaanneyi uyaracaktır.

  Kegel Egzersizleri; Pelvis, vajina, mesane ve rektum çevresindeki kasların güçlendirilmesidir. Tuvalette idrar yaparken, durdurmayaçalışırken yaptığımız eylem şeklinde basitçe ifade edilebilir. Kegelegzersizleri günde birkaç kez, perine kaslarını kastıktan sonra 5-10saniyede gevşeterek uygulanır. Ayakta, otururken, yatarken, herpozisyonda yapılabilir. Bu kasların güçlenmesi doğumu kolaylaştırdığıgibi epizyo ihtiyacını azaltır ve doğum sonrasında da uygulanarak,normal vajinal doğumda gelişen perine bölgesinde gevşeme yakınmasınıngiderilmesinde yardımcıdır.

  Yoga ve Pilates'in Yararları
  Doğum anında önceden yoga ya da pilates yapmanın da faydalarından sözedilmektedir. Yoga, doğru nefes almayı ve nefesi doğru kullanmayısağlar. Pilates, pelvik bölgede kasları güçlendirir, doğum sonrası yinebu bölgenin toparlanmasında faydalıdır.

  Gebelikte özellikle normal doğum planlandığında, takip eden doktorunonayı alındıktan sonra bu konuda eğitilmiş kişilerden yardım alarakdoğumu kolaylaştırmak mümkündür. Normal doğumda annenin istekli vekararlı olması çok önemlidir. Gebeliğin fizyolojik olan fakat toloreedilmesi zor olabilen vücuttaki değişikliklere adapte olan anneler,bebeklerini aktif olarak normal doğumla dünyaya getirmelerinin haklıgururunu taşıyacaklardır.

  Normal doğum emek ve sabır ister ancak bebek için de faydalıdır.


   
Doğumu Kolaylaştırıcı Egzersizler Hangileri ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğuma Hazırlık Egzersizleri

  Doğuma Hazırlık Egzersizleri

  doğuma hazırlık egzersizleri normal doğuma hazırlık bilek güçlendirme hareketleri doguma hazirlik egzersizleri normal Normal doğum esnasında “ıkınırken” güçlü bir nefese ve güçlü karın kaslarına ihtiyaç duyacaksınız. Aşağıda karın kaslarınızı güçlendirmek için gebelik döneminde uygulayabileceğiniz egzersizlerle ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız. Karın kaslarını güçlendirici egzersizler:...
 2. doğum için egzersizler...

  doğum için egzersizler...

  Doğum İçin Egzersizler NEFES EGZERSİZLERİ: Özel bir çaba harcamadan nefes alındığında, yani kendiliğinden nefes alındığında, havanın vücudunuza giriş şekline dikkatedilmez. Göğüs ve karın yavaşça ve hafif kalkarlar. Nefes alış şeklinizi gözlemleyin, bir elinizi göğsünüze koyun, diğerini karnınıza. Hangisi daha çok kalkıyor? Şimdi biraz göğüs nefesi egzersizleri yapalım: Egzersize...
 3. doğumdan sonra egzersiz

  doğumdan sonra egzersiz

  doğum sonrası karın sıkılaştırma doğum sonrası sıkılaşma doğumdan sonra karın sıkılaştırma rahim sıkılaştırıcı hareketler göbek Bu forma girme programı sadece anneler ve yenidoğan bebekleri için. Bu program sayesinde hem siz doğumdan önceki formunuza kavuşacaksınız, hem de bebeğiniz sizinle girdiği bu yakın ilişkiden ötürü mutlu olacak; algısı ve vücudu daha kolay gelişecek. Doğumunuzdan sonra...
 4. Doğum İçin Egzersizler

  Doğum İçin Egzersizler

  a) NEFES EGZERSİZLERİ: Özel bir çaba harcamadan nefes alındığında, yani kendiliğinden nefes alındığında, havanın vücudunuza giriş şekline dikkat edilmez. Göğüs ve karın yavaşça ve hafif kalkarlar. Nefes alış şeklinizi gözlemleyin, bir elinizi göğsünüze koyun, diğerini karnınıza. Hangisi daha çok kalkıyor? ?imdi biraz göğüs nefesi egzersizleri yapalım: Egzersize başlamadan önce derin bir...
 5. Doğumda yardımcı egzersizler

  Doğumda yardımcı egzersizler

  Hamile meleklerim bu konuya bir göz gezdirin..Size doğum sırasında çok yardımcı olcagına eminim :) Sancı başlarsa Her sancıda burnunuzdan derin nefes alın ve ağzınızdan bırakın. Hızını sancı süresine göre ayarlayın . Oksijen dengesi sağlamak için aldığınız kadar hava çıkarın. Ağrı sıklaşınca Ağrı sıklaşınca burundan derin derin soluk alın ve ağızdan verin. , En şiddetli...

Sayfayı Paylaş