1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Doğumum gecikti nedeni nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebeliklerde erken doğum görülebildiği gibi beklenen doğum tarihi geçmesine rağmen doğumu başlamayan gebelikler de bulunmaktadır. Son adet tarihinden itibaren 294 gün veya 42 hafta geçmesine rağmen doğumu gerçekleşmeyen gebeliklere “miad geçmesi” demekteyiz.
  Tüm gebeliklerin ortalama % 10’unda miad geçmesi olmaktadır. Beklenen doğum tarihi geçmesine rağmen doğumun gerçekleşmemesi, bebeğin anne karnındaki riskini arttırmaktadır.

  Miad geçmesinin neden olduğu, beklenen doğum tarihinin geçilmesine rağmen doğumun niçin gerçekleşmediği konusunda net bilgiler elimizde yoktur. Bunun yanında vücut ve organ yapısında problem olan gebeliklerde miad geçmesi ihtimalinin arttığı bilinmektedir. Miad geçmesi bir sonraki gebelikte tekrarlayabilen bir problemdir.  < Konu Resmi..>
  Takip edilen bir gebeliğin son doğum tarihinin doğru olarak hesaplanması bu durumun tanınması için zorunludur. Gebenin son adet tarihi ve erken gebelik haftalarında (ilk üç ayda) yapılan ultrason ölçümleri sayesinde bebeğin tahmini doğum tarihi hesaplanabilmekte ve bu sayede gerekli önlemler alınmaktadır. Gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrasonografiler gebelik haftası belirlenmesinde çok önemlidir, daha sonra yapılan ultrasonografiler ise bebeğin gelişim hızından etkileneceğinden duyarlılıkları azalır.


  Miad geçmesi durumunda olabilecek sorunlar:

  1. Beklenen doğum tarihi geçildikçe plasenta adını verdiğimiz ve bebeğe kan akımını sağlayan oluşum giderek yaşlanacak ve bebeğe yeteri kadar besin gönderemeyecektir. Bu durumda bebeğin cilt altı yağ dokusu incelir, gelişmesi bozulur, cildi soluklaşır, suyu azalır ve suyuna dışkısı karışabilir. Bu durum günü geçen bebeklerin % 10-20’sinde görülebilmektedir. Azalmış su miktarı doğum enasında kalp atışlarında zayıflamaya yol açarak sezaryan olasılığını arttırmaktadır.

  2. Gebeliğin beklenen doğum tarihinin ötesinde devam etmesi bebeğin gelişimine devam ederek daha kilolu hale gelmesine neden olabilmektedir. Bebeğin kilosunun artması zor doğum, vakumla doğum ve omuz takılması riskini arttırmaktadır.

  3. Günü geçen gebeliklerde bebeğin amnios suyuna dışkılaması ihtimali artmaktadır. Doğum esnasında bu suyun bebeğin akciğerlerine kaçması doğumdan sonra bebekte ciddi problemlere yol açabilmektedir.

  4. Su miktarının azalması kordonun bası altında kalması ve sıkışma riskini arttırır.

  Tedavi: Birçok merkez ve hekimler arasında yaklaşım farlılıkları olmakla birlikte genel yaklaşım 40. haftadan itibaren 3 günde bir nonstre stest (NST) ve su miktarına bakılarak gebenin izlenmesidir. Bunlarda problem saptandığında doğum kararı verilir. Daha önceleri 42. haftanın bitimine kadar beklenirken, artık 41. hafta bitiminde doğum kararı verilmektedir. Doğum için eğer rahim ağzı (serviks) uygun, bebek tahminen 4000 gr.ın altında ise serum içinde verilen ilaçlarla doğum başlatılmaya çalışılır. Rahim ağzında açılma yok ve bebek başı doğum kanalına girmemişse ya da tahmini bebek ağırlığı 4000 gr üzerinde ise sezaryen kararı verilebilir. Miad geçmesi sezaryen ve müdahaleli doğum riskini arttırır.


   
Doğumum gecikti nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gecikmiş doğum

  Gecikmiş doğum

  geciken doğum plasenta yaşlanması dismatürite plasenta yaşlanması neden olur geciken dogum 42 Haftadan uzun süren gebeliklere GÜN AŞIMI adı verilir. Sürmatürite, postterm, postmatürite olarak da adlandırılabilir. Ortalama gebelik süresi insanoğlunda son menstrüel periodun ilk gününden itibaren 280 gündür. Ovulasyon (yumurtlama) tarihinden itibaren de 266 günlük bir süreyi kapsar. Tahmini doğum...
 2. Sigara bebekte zayıf doğum nedeni!

  Sigara bebekte zayıf doğum nedeni!

  Sigara bebekte zayıf doğum nedeni! Selçuk Üniversitesi’nde (SÜ) yapılan bir araştırmada, hamilelik döneminde sigara içen annelerin bebeklerinin yüzde 23’ünün, normalden daha zayıf olarak dünyaya geldiği ortaya çıktı. Prof. Dr. Selma Çivi, “araştırmamızda hamilelikte içilen sigaranın, her çocuktan ortalama 130 gram aldığını tespit ettik” dedi. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile...
 3. Adetim neden gecikti

  Adetim neden gecikti

  adetim neden gecikti normalde ayın 15 inde adet olmam gerekiyodu ama 2 haftadır olmuyorum. ben adet olmaya başlayalı bu 2. yılım bu gecikme sizce normalmı??
 4. Doğumdan sonra adetim gecikti bu normalm,?

  Doğumdan sonra adetim gecikti bu normalm,?

  doğum sonrası adet kanaması,doğumdan sonra ne zaman adet olunur,doğumdan sonra adet gecikmesi normalmi,doğumdan sonra ne zaman adet olunur,doğum sonrası adet kanaması hakkında bilgiler Uzun bir hamilelik dönemi yani 9 ay hamilelik döneminden sonra vücudunuzda da birçok değişiklik olmuştur. Doğum yaptıktan sonra lohusalık döneminizde başlamış olur. Adetinizin yeniden başlaması da...
 5. Doğum yaptım idrarımı yapamıorum nedeni nedir?

  Doğum yaptım idrarımı yapamıorum nedeni nedir?

  doğum sonrası idrar yapamama,doğumdan sonra idrarı yapmada zorlanma,doğum sonrası idrar yapmada güçlük,doğum sonrası idrar yolu problemleri hakkında bilgiler Doğum sonrasında anne kendini iyi hissetse de, yatarak dinlenmesi önerilir. Sık sık idrar yapılması idrar yolları enfeksiyonu riskini azaltır ve yararlıdır. Ayakta alınan ve kese yapılmayan duş vücut için faydalıdır. Yeni anne, 2 hafta...

Sayfayı Paylaş