Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  doğumuma yakın bebek zarının erken yırtılması sakıncalımıdır

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  rahim yırtılması tedavisi hamilelikte karın yırtılması Bebeğin normal fonksiyonları, büyüme ve gelişimi ve rahat hareket etmesini sağlamak için amniyon sıvısı gereklidir. Bu sıvı, amniyon ve koryon adı verilen zarlarla çevrilidir ve gebelikte oldukça önemli işlevleri olan dinamik bir sıvıdır.
  Amniyon sıvısı; bebeğin dış travmalardan korunmasını, kolay hareket etmesini, solunum sisteminin gelişimini, sabit ısıda tutulmasını sağlar. Özellikle de amniyotik membranlar, vagina ve serviksten yukarıya geçebilecek mikroorganizmalardan bebeği korurlar.

  Erken membran rüptürü (EMR); amniyon kesesinin doğum henüz başlamadan yırtılması ve suların gelmeye başlamasıdır. Amniyon kesesinin yırtılmasının ardından bebekle dış dünya arasındaki mikrop geçişini engelleyici filtre mekanizması artık ortadan kalkmış olur. 37. gebelik haftasından önce amniyotik membran yırtılmış ile prematüre EMR denir. Erken membran rüptürü, erken doğumun en önde gelen nedenlerindendir.

  Tüm gebeliklerin yaklaşık %10'unda görülmektedir. Anne adayları aniden vaginadan boşalan bir sıvıdan bahsederler. Ancak bu sıvı boşalması her zaman çok belirgin olmayabilir ve aralıklı olarak az miktarda gelebilir.

  Nedenleri çeşitlidir; en çok enfeksiyonlar sorumlu tutulmaktadır. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları ve vaginal enfeksiyonlardan şüphelenilmektedir.

  Enfeksiyonların dışında servikal yetmezlik (rahim ağzı yetmezliği), çoğul gebelik , polihidramniyos, annenin yetersiz beslendiği durumlarda, sigara kullanımında da EMR görülebilmektedir.

  Tanı; şüphelenmekle başlar. Anne adayının su gelmesi ile ilgili şüphesi olduğunda, ultrason ve muayene uygulanır. Serviksi (rahim ağzı) görmek için yapılan spekulum muayenesinde amniyotik sıvının geldiği görülebilir. Şüpheli durumlarda, turnusol kağıdı ile gelen sıvının pH ölçümü yapılarak amniyon sıvısı mı, yoksa servikal mukus mu ayırt edilebilir. Yine yapılan ultrason ile bebeğin çevresini saran amniyon sıvısı miktarı araştırılır.

  EMR tanısı konduktan sonra gebelik haftası, genel fizik muayene bulguları, kan analizleri ve bebeğin genel durumu değerlendirilerek tedavi planlanır. EMR'de en önemli komplikasyon erken doğumdur. Genellikle suların gelmesinden itibaren 24 saat içinde doğum olayı başlar.

  Rahim içi enfeksiyon (koryoamniyonit), hem anne hem de fetusta ciddi problemler yaratabilen bir başka komplikasyondur. Kesenin açılmasından sonra geçen süre arttıkça enfeksiyon riski de artmaktadır. Yaklaşık olarak tüm EMR' li hastaların %9-15' inde koryoamniyonit gelişmektedir. Bu durum, yüksek ateş, bebek hareketlerinde azalma, karın duvarı üzerinde hassasiyet, kötü kokulu vajinal sıvı akışı, kan analizinde beyaz hücrelerde yükselme gibi bulgularla tanınır. Koryoamniyonit saptandığında, uygun doz ve spektrumda ciddi antibiyotik tedavisine başlanarak, gebelik en kısa sürede sonlandırılır.

  EMR'de tedavi yöntemi; beklemek veya gebeliğin hemen sonlandırılması seçeneklerinden biridir. EMR' li gebeliğin izlem şekli, hastadan hastaya değişir. EMR'nin ortaya çıktığı gebelik haftası, EMR'nin ne kadar süredir var olduğu, bebeğin biyofizik durumu , annenin genel fizik muayene bulguları, özellikle enfeksiyon kriterlerinin var olup olmadığı araştırılarak yönteme karar verilir.

  Eğer gebelik miyada yakın bir haftada ise ve bebeğin akciğer olgunluğu açısından risk düşünülmüyorsa doğum için fazla beklenmemesi daha uygun olur. Suni sancı (Oksitosin) verilerek doğum hızlandırılabilir. Sezaryen gerekiyorsa da antibiyotik baskısı altında gebelik sonlandırılır. Eğer bebek 28. gebelik haftasından büyük ve 34. gebelik haftaları arasında ise; koşullar anne bebek sağlığını riske atmıyorsa, antibiyotik tedavisi ile birlikte, bebeğin gelişimi için zaman kazanılmaya çalışılır. Bazen amniyon içerisindeki yırtık çok küçük olabilir ve gözlem-bekleme sırasında vücut kendini onararak kapanabilir.

  Gebelik 26. haftadan küçük ise beklemek ya da gebeliği hemen sonlandırma kararı vermek oldukça güçtür. Çünkü bebeğin olgunlaşması için oldukça uzun bir süre gerekmektedir. Dolayısıyla enfeksiyon riski belirgin olarak artmıştır. Ayrıca uzun süren oligohidramniyos, bebeğin akciğer gelişimi üzerinde olumsuz etki gösterecektir. Bu nedenle bu gibi durumlarda aileyle birlikte karar verilerek gebeliğin sonlandırılması öncelikli olarak düşünülebilir

  Kaynak: kadinvegebelik.org   
doğumuma yakın bebek zarının erken yırtılması sakıncalımıdır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zarların erken açılması suların erken gelmesi

  Zarların erken açılması suların erken gelmesi

  hamilelikte suyun gelmesi hamilelikte su gelmesi gebelikte su gebelikte suyun rahim açılması Doğum sancısı olmadan kesenin açılması “zarların erken yırtılması” olarak tanımlanır. Normalde gebelik ürünü bir zar tabakası tarafından kaplanalan bir kese içinde bulunur. Bu keseye amniyon kesesi, çevreleyen zara amniyon zarı, içindeki sıvıya da amniyon mayii adı verilir. Amniyon kesesinin ve...
 2. beyin zarı yırtılması

  beyin zarı yırtılması

  iş kazası sonucu yüksekten düşerek beyin zarımı yırttım 5 ay geçti. hastahanede omirilikten drenaj tedavisi görerek çıktım fakat beyin sıvısı akıntım zaman zaman akıyor ve bu akşam büyük abdestimi yaparken 5-6 damla akıntım oldu. Bu akıntı son bulur mu? nelere dikkt etmeliyim? Engelli gibi yaşıyorum eğilmiyorum , ağır kaldırmıyorum, fakat 15 gün sonra işe başlayacağım ne yapacağımı bilmiyorum...
 3. Amniyon kesesinin erken yırtılması

  Amniyon kesesinin erken yırtılması

  bu konu;su kesesinin erken yırtılması,aminyon kesenin yırtılmasının sebepleri hakkında bilgiler vermektedir Beklenenden önce su kesesinin açılmasıdır. Günü dolan gebelerde olabileceği gibi, daha erken gebelik haftalarında gerçekleşip anne ve bebek açısından bazı sorunlara yol açabilir. Bebeğin etrafında yerleşen amnios sıvısı, tüm gebelik boyunca amnios zarı verilen yapı tarafından...
 4. Erken Doğumlarda Bebeğin Yaşama Şansı Nedir?

  Erken Doğumlarda Bebeğin Yaşama Şansı Nedir?

  bu konu erken doğan bebeklerde yaşama şansı hakkında genel bilgilere yer vermektedir. Bazı gebelikler normal doğum haftasına kadar sürmeden gebeliğin erken dönemlerinde doğum gerçekleşerek prematüre bebek dünyaya gelir. Günümüz de erken doğan prematüre bebeklerin yaşama şansı oldukça yüksek oranlara ulaşmışdır. Ben de 33 haftalık erken doğumla ikiz dünyaya getirerek prematüre bebek annesi...
 5. Erken Membran Rüptürü (Zarın yırtılması)

  Erken Membran Rüptürü (Zarın yırtılması)

  gebelikte zarın erken yırtılması ,hamilelikte zarın erken yırtılması,gebelikte kesenin yırtılması,erken membran rüptürünün tedavisi,kesenin yırtılarak suyun erken gelmesi hakkında bilgiler Halkarasında bebeğin suyu denilen amniyon sıvısı bebeğin dış travmalardan korunmasını, kolay hareket etmesini, solunum sisteminin gelişimini, sabit ısıda tutulmasını sağlar. Bu sıvının etrafındaki zarlar...

Sayfayı Paylaş