1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Doğumun Gecikmesinin Nedenleri

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  doğumun gecikmesi Sevgili hamiş meleklerim ; gebelik döneminde zamanınızı iyi bilmeniz gerekmektedir.Doğum zamanının ayarlanması tarihin belirlenmesi hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız açısından değerlidir.

  [​IMG]

  Doğumun Gecikmesinin Nedenleri
  Pek bilinmemektedir. Anne yaşı , paritesi (doğum sayısı) (yaş ilerledikçe ve parite arttıkça gebelik süresi uzar) , genetik faktörler (bazı annelerin her gebeliğinde görülebilir) , primiparlarda (35 yaşın üstünde) sık görüldüğü iddia edilirse de , herkes tarafından kabul edilmemektedir. Spina bifida ve anencephalie vakalarında gebelik süresinin daha uzun olduğu,doğum ağrılarının başlamasında ; çocuk hormonlarının etkisi bilinmektedir.

  Çocukta postmaturite:
  • Klinik levha akut başlarsa anoxie ön plandadır. Çocuk normal boy ve ağırlıktadır.
  • Kronik şekilde yerleşirse fetus’un noksan beslenmesine bağlı ,somatik gelişmede gecikme (distmaturite) vardır.
  Postmaturite belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:
  • İntra uterin büyüme noksandır. Boy uzunluğu , ağırlığına oranla daha fazladır. Kollar , bacaklar ince uzundur,
  • Su kaybı vardır , deri kuru , buruşuk ve parşömen gibidir (deri altı yağ dokusu azalmıştır),
  • Vernix caseosa ve lanugo kılları yoktur,
  • Saç sınırları kesinleşmiş ve gelişmiştir.
  • Deride maserasyon belirtileri vardır (ekstremitelerin mafsal bölgelerinde ve dış genital organlar civarında , vernix’in koruyucu etkileri kalkmıştır),
  • Deri , zarlar , kordon esmer yeşil veya sarımtrak renklidir.
  • Doğan çocuklar uyanık ve endişelidir.
  • Tırnaklar parmak uçlarını geçmiştir.
  • Deri altı yağ dokusu azalmıştır.
  • Başta da denildiği gibi kronik plasenta yetmezliği çocuğun somatik gelişmesinde gecikme , amniyos suyunda azalma ve annenin gebelik değişimlerinde yansımalar yapar:(Annede kilo artması durur veya geriler , Fundus-pubis ve karın çevresi küçülür.)
  Miad tayinindeki güçlükler;
  • Son âdetin ilk gününün bilinmemesi
  • Sağlam antenatal kontrollerin yapılmamış olması
  • Şişmanlık
  • Toksikozlu , nefropatili , diyabetli gebeler , çoğul gebelikler vb.) nedeniyle klinik muayene bulguları her vakada yeterli değildir.
  Şüphe edince daha önce ölü doğum yapmışlarda , yaşlı primiparlarda , kat’i olarak miadı 14 gün geçenlerde yardımcı yöntemlerden faydalanılır
  Miadı geçen gebelerin izlenme ve kontrolleri:
  Ne derhal ağrıların başlatılması ve ne de spontan doğum beklenmesi doğru değildir. Eldeki bütün imkânlarla ve her 2-3 günde bir kontrol altında , fetal kalb frekansı (FKF) , östriol , PLH (plasenta laktojen hormonu) , Amnioskopi , biparietal kutrun ölçülmesi , ferment tayinleriyle , konservatif bir yol izlenir.

  • Cervix (rahim ağzı) tam olgunlaşmış ve portio pelvis aksı üzerinde ise (özellikle primiparlarda kenarları iyice yumuşamış ve kanal servikal bir parmak girecek kadar açıksa) , baş angaje ise ağrıları başlatma (induction) düşünülmelidir. Ağrıları başlatmadan önce (cervix score) tespit edilirse , doğumun prognozu açısından , daha emniyetli hareket edilmiş olur.
  • Cervix retropoze ise induction’dan sonuç alınabilmesi şüphelidir.
  • Gözlem ve kontrol verilerinde,yetersizliğin tam ortaya çıkması beklenmemelidir. Ağrılar başlayınca çocuğun aşırı hipoksi ve asidoza girebileceği , giderek fetal distress’in kritik ve tehlikeli bir noktaya varabileceği hesaplanmalıdır.
  • On günlük bir gecikme varsa induction’a başlanmalıdır. On günden sonra perinatal çocuk mortalitesi hızla artar.
  • Normal doğumu gölgeleyen diğer faktörler (yaşlılık,anneye ait hastalıklar,çocuğun situs ve prezantasyon anomalileri,baş-pelvis uyğunsuzluğu vb.) bulunmamalıdır.
  • Travay başlarsa (sürekli elektrokardiotokografik kontroller , çocukta pH tayinleri) ÇKS çok yakından izlenmelidir. En ufak bir distress’te operatif yola gidilmelidir.
  • Yaşlı primiparlarda , uzun süredir sterilite tedavisi yapılan vakalarda , situs anomalilerinde , fetus-pelvis uyuşmazlığı şüphesinde , daha önce ölü çocuk doğurmuşlarda , hiç beklenmeden sectio’ya geçilmelidir.
  • Çocuk ağırlığı 2500 gramın altında varsayılan vakalarda östriol değerleri yükseldiği veya normal sınırda bulunduğu ve diğer testlerle de bir tehlike belirtisi bulunmadığı sürece , gebeliğin devamına izin verilir. Toksikozlu gebelerde 40. hafta ötesine geçilmemelidir. Östriol (24 saatte 8-12 mg) altına veya bir evvelki seviyenin %60’ına inerse , gebeliğe mutlaka son verilmelidir.
  • NST testi negatif ise , östriol normal bulunursa , Biparietal kutur (BPK) , gelişiyorsa , amniyos suyu berrak ise: yine kontrol altında yarım ile bir hafta daha beklenebilir. Kontrol boyunca mutlaka yatak istirahati , yan yatırma gibi fetusun daha iyi oksijen alımını kolaylaştıracak yardımcı tedbirler unutulmamalıdır.
  • İnduction’dan evvel gebelik muayene bulgularının normal olması , oxytocine testinin olumlu sonuç vermesi aranmalıdır. Oxytocine testi anormal,BHR(Basal Heart Rate) (Bazal kalb frekansı) traserleri vermişse , induction’dan kaçınmak , sectio’ya başvurmak gereklidir.


   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Birde genelde erkek bebekler kızlara göre daha geç oluyorlar:)Hatta günün geçtiğinde hemen sorarlar erkekmi diye:D
   
  sılam_nisa bunu beğendi.
 3. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''
  bilgi için teşekkürler adminem :D anne olarak sizler daha deneyimli ve bilgilisiniz . :)
   
Doğumun Gecikmesinin Nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum sancısının nedenleri

  Doğum sancısının nedenleri

  aslanın doğum anı ceylan doğumu aslanların doğumu aslanın aslan Doğumu yaklaşan ve normal doğum yapmayı hedeflemiş kişilerin aklındaki en önemli soru, "Doğumda ne kadar ağrı çekeceğim?"dir. Bunu tam olarak bilmek mümkün olmasa da artık sadece içinizdeki doğum güdülerinizi izleyerek ve kendinizi gevşek bırakarak ağrısız bir doğum yapmanızın mümkün olduğunu biliyoruz. Aşağıda ağrı...
 2. Erken Doğum Nedenleri

  Erken Doğum Nedenleri

  Hamiş meleklerim öncelikle tabiî ki hayırlı ve vakitli doğumlar diliyorum sizlere ama ; erken doğumda bir gerçek ve bizler onunda ne olduğunu bilmeliyiz değil mi? Erken Doğum Nedenleri Bilindiği gibi normal bir hamileliğin süresi kırk hafta kadardır. Bu sürenin sonunda vücut ağırlığı yaklaşık 3500 gr olan bir çocuk doğar. Ancak bazı hamilelikler normal süreden daha erken sonlanabilmekte...
 3. Adeti geç gelenler, gelmeyenler ve gecikme nedenleri buradan tartışılır

  Adeti geç gelenler, gelmeyenler ve gecikme nedenleri buradan tartışılır

  adet gecikmesi regl gecikmesi adet düzensizliği regl düzensizliği adet olmamak regl olmamak adetin gelmemesi reglin gelmemesi hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu makalemizde, adet günü gecikmesi, adet gecikmesi, adet düzensizliği, adetin gelmemesi, regl gecikmesi, regl düzensizliği gibi konuları ve bu konuda ki kendi sorunlarımızı paylaşırsak, bu saydığımız...
 4. Distosi (zor doğum) nedenleri

  Distosi (zor doğum) nedenleri

  zor doğum nedir,zor doğum neden olur,zor doğum sebepleri,zor doğum müdahaleleri,zor doğum hakkında bilgiler Distosi (dystocia) özetle doğumun anormal ve zor olması anlamına gelir. Zor doğum veya anormal doğum, uzamış doğum, uzamış doğum eylemi, uzamış eylem, anormal eylem gibi isimler verilir. Doğumu zorlaştıran, doğumun gerçekleşme süresini uzatan, normal doğumun gerçekleşmesini engelleyen...
 5. Adet neden gecikir ? Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?

  Adet neden gecikir ? Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?

  Gebe kalma korkusu yaşayan bir çok kadın için ortak soru neden adet olmadım ? Adet gecikmesi bir çok kadının aklına hemen gebelik ihtimalini getirir. Oysa adet gecikmesinin tek nedeni gebelik değildir. Rahim kaynaklı sorunlar, hormonal problemler, mevsim dönüşleri ve stres adet gecikmesine neden olabilmektedir. Tabi sebep ne olursa olsa adet gecikmesinde yapılması gereken 2 şey vardır. Biri...

Sayfayı Paylaş