Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.327
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Doğumun yaklaştığını belirten ipuçları

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Her doğum sancısının birbiriyle aynı şiddette ve sürede değildir.Doğumun yaklaştığıyla alakalı anne adaylarına ipucu verebilecek bazı belirtileri detaylarıyla konumuzda bulabilirsiniz.
  Braxton Hicks kasılmaları vücudu gerçek doğuma hazırlayan düzensiz kasılmalardır. Hareket ettiğinizde veya yürüdüğünüzde bu kasılmalar hafifler ve gerçek doğum kasılmaları kadar sancı vermez. Braxton Hick kasılmaları daha çok karın bölgesinde hissedilir. Gerçek doğum kasılmaları ise çoğunlukla belde hissedilir. Bazen de sadece adet sancılarına benzer kramplı bir sancı hissedilir.

  Doğum başlamadan önce vücudunuz size doğumun yaklaştığını gösteren bazı sinyaller verecektir.

  Bu sinyallerden biri bebeğin aşağı inmesidir. Doğum yaklaşırken bebeğin kafası doğum kanalına doğru iner ve göğüs boşluğu ve diyafram üzerindeki baskı azalır. Böylece anne adayı kendisini hafiflemiş hisseder ve nefes alması rahatlar. Buna karşın aşağı inen bebek bu kez de mesaneye baskı yaparak sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyulmasına neden olur. Ancak özellikle daha önce doğum yapmış olanlar olmak üzere, pek çok kadında doğuma kadar bu inme gerçekleşmemektedir.

  < Konu Resmi..>
  Doğumun yaklaştığını gösteren bir diğer sinyal de mukus tıkacın düşmesidir. Gebelik sırasında rahim ağzı mukus tıkaç adı verilen ve bebeği dış etkenlerden koruyan sümüğümsü bir yapı ile doludur. Doğumun yaklaşması ile birlikte rahim ağzı gevşemeye başlar ve bu tıkaç düşer. Halk arasında bu durum nişan gelmesi olarak adlandırılır. Hafif kanlı veya pembemsi renkte olabilir. Nişan gelmesi doğumun hemen başlayacağı anlamına gelmese de, bir ya da iki gün içinde olacağına işaret eder. Ancak cinsel ilişki veya vajinal muayene de mukoz tıkacı bozarak, doğum başlamadığı halde mukoz tıkacın düşmesine neden olabilir. Öte yandan, parlak kırmızı bir akıntı olması durumunda, tehlikeli bir kanamaya işaret edebileceğinden, derhal doktorunuzu aramalısınız.
  Nişan: Doğum sancıları başlamadan birkaç saat ya da gün önce "nişan" adı verilen kanlı ve koyu kıvamlı bir sızıntı olur. Bu sızıntı hamilelik esnasında rahimle vajina arasında bir bariyer oluşturan kıvamlı bir tabakadan meydana gelir.

  Su Torbası: Doğum sancılarının öncesinde, amniyotik sıvıyı rahim içerisinde tutan zarlar yırtılabilir. Eğer kendiliğinden yırtılmazsa, doğumda doktor tarafından yırtılır. Zarlarınız yırtıldığında (su torbası da denir) vajinanızdan bir sıvının fışkırdığını ya da sızdığını hissedersiniz.

  Kasılmalar: Kasılmalar doğum sancılarının belirtisi olmayabilir. Hamileliğiniz boyunca rahimde çeşitli kasılmalar hissetmişsinizdir. Son haftalardan önce herhangi bir rahatsızlık yaratmayan bu kasılmalara Braxton Hicks kasılmaları denir. Birçok kadın bu kasılmaların doğum sancılarının başladığına işaret ettiğini düşünür. Braxton Hicks kasılmaları çoğu zaman gerçek doğum kasılmalarıyla karışır. Farklı olarak, gerçek doğum sancıları esnasında görülen kasılmalar düzenli aralıklarla olur. Kasılmalar giderek şiddetlenir ve daha uzun sürerken, iki kasılma arasındaki süre de azalır. Ağrı genellikle rahim içinde yukarıdan başlayarak karnın alt bölümüne ve belkemiğine doğru İlerler. Eğer ağrınız yürümekle geçiyorsa bu büyük olasılıkla yalancı doğum sancısıdır.

  Bu belirtilerden herhangi birini görürseniz doktorunuza bildirin. Bu durumda doktorunuz sizi muayene ederek, rahim boynunun açılıp açılmadığına ya da bebeğin ilerlemesiyle rahim boynunun şeklinin değişip değişmediğine (silinme) bakar. Eğer zarlarınız yırtılmışça, doktorunuz sizden acilen hastaneye yatmanızı ister.
   
Doğumun yaklaştığını belirten ipuçları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

  Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

  doğumun geldiğini nasıl anlarız gebelikte mukus doğum öncesi akıntı doğum suyu nasıl gelir öncesi ağrılar DOĞUMUN BAŞLADIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER Hiç bir doğum ani olarak başlamaz. Dikkatli bir müşahade ile daha son 3 - 4 hafta içinde bazı belirtilerin mevcudiyeti göze çarpar. Bu belirtilerin bazıları, gebeyi muayene eden hekim tarafından, diğer bir kısmı da, bizzat gebe tarafından tesbit...
 2. Doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır?

  Doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır?

  doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır dogumun yaklastigi nasil anlasilir gebelikte suyun azalması nasıl anlaşılır hamilelikte suyun azalması bebeğin suyunun azaldığı Aylar süren beklentinizin sonlarına geldiniz ve nihayet bebeğinizi kucağınıza alacaksınız.Özellikle ilk hamilelikte tecrübesizlikten dolayı bazen belirtileri bilmez ve anlamazsınız hatta çoğu zaman doğum başlasa bile bunun doğumun...
 3. Doğum yaklaştığında nelere dikkat etmeli?

  Doğum yaklaştığında nelere dikkat etmeli?

  doğum yaklaşınca Doğum yaklaşırken kilo kaybı, yalancı doğum sancıları ve diğer dikkat edilmesi gereken şeyler. Aylar geçip gebelik ilerledikçe vücutta bazı değişiklikler olur. Bunlar doğumun çok yakın olduğunu gösterir.Peki bu zamanlarda neler yapmak gerekir diyorsanız meleklerim işte size biraz bilgi; Doğum yaklaştığında nelere dikkat edilmelidir? Rahatlama: Gebeliğin son aylarında...
 4. belirtiler

  belirtiler

  merhabalar adetim geçeli tam 6 gün oldu testte yapmadım acaba hamilmiyim belirtilere göre adet olucam gibi bu yüzden test yapmak istemiyorum ama bi yandanda çatlıyorum göğüslerim çok hassas ve belimde hafif bi ağrı var belirtiler böylemi oluyor.
 5. Doğum sancıları nasıl başlar Nasıl belirti verir?

  Doğum sancıları nasıl başlar Nasıl belirti verir?

  doğumun belirtileri,doğumun başlıyacağı nasıl anlaşılır,doğum yapacağımı nasıl anlarım,doğum sancıları ve normal doğum hakkında bilgiler Doğum yaklaşmaya başlayınca annede bir panik yaşanmaktadır. Acaba ne zaman bebeğim doğacak, diye her an hazırlıklı olmaya çalışırlar. Daha önce doğum yapmış anneler, doğumun ne zaman geleceğine karşılık belirtilerini biliyorlardır. Doğum yapmadan önce...

Sayfayı Paylaş