Doğumun yaklaştığını belirten ipuçları

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Doğumun yaklaştığını belirten ipuçları
Her doğum sancısının birbiriyle aynı şiddette ve sürede değildir.Doğumun yaklaştığıyla alakalı anne adaylarına ipucu verebilecek bazı belirtileri detaylarıyla konumuzda bulabilirsiniz.

Braxton Hicks kasılmaları vücudu gerçek doğuma hazırlayan düzensiz kasılmalardır. Hareket ettiğinizde veya yürüdüğünüzde bu kasılmalar hafifler ve gerçek doğum kasılmaları kadar sancı vermez. Braxton Hick kasılmaları daha çok karın bölgesinde hissedilir. Gerçek doğum kasılmaları ise çoğunlukla belde hissedilir. Bazen de sadece adet sancılarına benzer kramplı bir sancı hissedilir.

Doğum başlamadan önce vücudunuz size doğumun yaklaştığını gösteren bazı sinyaller verecektir.

Bu sinyallerden biri bebeğin aşağı inmesidir. Doğum yaklaşırken bebeğin kafası doğum kanalına doğru iner ve göğüs boşluğu ve diyafram üzerindeki baskı azalır. Böylece anne adayı kendisini hafiflemiş hisseder ve nefes alması rahatlar. Buna karşın aşağı inen bebek bu kez de mesaneye baskı yaparak sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyulmasına neden olur. Ancak özellikle daha önce doğum yapmış olanlar olmak üzere, pek çok kadında doğuma kadar bu inme gerçekleşmemektedir.

6.jpg
Doğumun yaklaştığını gösteren bir diğer sinyal de mukus tıkacın düşmesidir. Gebelik sırasında rahim ağzı mukus tıkaç adı verilen ve bebeği dış etkenlerden koruyan sümüğümsü bir yapı ile doludur. Doğumun yaklaşması ile birlikte rahim ağzı gevşemeye başlar ve bu tıkaç düşer. Halk arasında bu durum nişan gelmesi olarak adlandırılır. Hafif kanlı veya pembemsi renkte olabilir. Nişan gelmesi doğumun hemen başlayacağı anlamına gelmese de, bir ya da iki gün içinde olacağına işaret eder. Ancak cinsel ilişki veya vajinal muayene de mukoz tıkacı bozarak, doğum başlamadığı halde mukoz tıkacın düşmesine neden olabilir. Öte yandan, parlak kırmızı bir akıntı olması durumunda, tehlikeli bir kanamaya işaret edebileceğinden, derhal doktorunuzu aramalısınız.
Nişan: Doğum sancıları başlamadan birkaç saat ya da gün önce "nişan" adı verilen kanlı ve koyu kıvamlı bir sızıntı olur. Bu sızıntı hamilelik esnasında rahimle vajina arasında bir bariyer oluşturan kıvamlı bir tabakadan meydana gelir.

Su Torbası: Doğum sancılarının öncesinde, amniyotik sıvıyı rahim içerisinde tutan zarlar yırtılabilir. Eğer kendiliğinden yırtılmazsa, doğumda doktor tarafından yırtılır. Zarlarınız yırtıldığında (su torbası da denir) vajinanızdan bir sıvının fışkırdığını ya da sızdığını hissedersiniz.

Kasılmalar: Kasılmalar doğum sancılarının belirtisi olmayabilir. Hamileliğiniz boyunca rahimde çeşitli kasılmalar hissetmişsinizdir. Son haftalardan önce herhangi bir rahatsızlık yaratmayan bu kasılmalara Braxton Hicks kasılmaları denir. Birçok kadın bu kasılmaların doğum sancılarının başladığına işaret ettiğini düşünür. Braxton Hicks kasılmaları çoğu zaman gerçek doğum kasılmalarıyla karışır. Farklı olarak, gerçek doğum sancıları esnasında görülen kasılmalar düzenli aralıklarla olur. Kasılmalar giderek şiddetlenir ve daha uzun sürerken, iki kasılma arasındaki süre de azalır. Ağrı genellikle rahim içinde yukarıdan başlayarak karnın alt bölümüne ve belkemiğine doğru İlerler. Eğer ağrınız yürümekle geçiyorsa bu büyük olasılıkla yalancı doğum sancısıdır.

Bu belirtilerden herhangi birini görürseniz doktorunuza bildirin. Bu durumda doktorunuz sizi muayene ederek, rahim boynunun açılıp açılmadığına ya da bebeğin ilerlemesiyle rahim boynunun şeklinin değişip değişmediğine (silinme) bakar. Eğer zarlarınız yırtılmışça, doktorunuz sizden acilen hastaneye yatmanızı ister.
 
Üst