1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Doğurganlığınız Ne Durumda?

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  doğurganlık derecesi doğurganlık yaşı
  kadında doğurganlık  Belki şu sıralar anne olmaya hazır değilsiniz melekler :) Yeni evlendiniz, biraz birbirinizi tanımanız, vakit geçirmeniz gereken bir zaman. Ancak ebeveyn olmayı da çok fazla ertelememek lazım. Bebeğiniz olmasına karar verdiğiniz aşamada da aklınıza ne kadar doğurgan olduğunuz sorusu takılabilir. Makalemizde bu konuyla ilgili bazı bilgiler vermke istiyoruz sizlere..

  < Konu Resmi..>  Kadınlar için doğurganlığı etkileyen pek çok faktör söz konusu. Bunların başında da yumurta kapasitesi, yumurta bozukluğu, endometriozis ve bunlara da etki eden diğer nedenler geliyor.
  Yumurta kapasitesi: Kadınlardaki yumurta üretimi ne yazık ki çok acımasız bir doğaya sahip. Bir kadının yumurta üretimi sadece annesinin karnındayken gerçekleşiyor. Yaklaşık 2 milyon yumurta gebeliğin dördüncü ayı civarında yumurtalıklara yerleşiyor ve bir daha başka yumurta üretimi olmuyor. Bebek doğduğunda ise yumurtalarının yarısını kaybediyor ve yaklaşık 1 milyon yumurtayla doğuyor. Ergenlik çağında bu sayı 400 bine iniyor ve ilk adetinden 45 yaşına gelinceye kadar yumurtalar hızla azalıyor. Bu dönemdeki kadının hamile kalma şansı da sadece yüzde 1-3’le sınırla kalıyor.

  Yaşla birlikte yumurta sayısı azalırken, yumurta kalitesi de düşüyor. Bir kadının üretkenlik açısından zirveye çıktığı yaş ise 20 ile 25 yaş arasında oluyor. ASM İnfertilite ve Tüp Bebek Ünitesi Direktörü Op. Dr. Aytuğ Kolankaya, yumurtaların önce kaliteli olanlarının atıldığı ve sonrasında kalitesizlerin mi kaldığı, yoksa yumurtaların vücutta dura dura ısıyla ve vücut hormonlarıyla daha kalitesiz bir hale mi geldiğinin henüz tam olarak bilinmediğini söylüyor.

  Ama bilinen bir gerçek, 20 yaşındaki yumurta hücresi ile 30 yaşındaki yumurta hücresinin aynı kalitede olmadığı. O nedenle 35 yaşından sonra hamile kalan kadınlarda yumurtaların hasarlı olma ihtimali yüksek olduğu için bebeklerde de genetik sorunlar fazla oluyor ve bu da anormal gebeliklere neden olabiliyor.

  Op. Dr. Kolankaya’nın verdiği bilgiye göre, 40 yaşındaki bir hamilelikte genetik sorunların görülme olasılığı da artıyor. Genetik sorunları olan hamileliklerin yaklaşık yüzde 80’i düşükle sonlanıyor. Yüzde 20’lik kesimde ise, down sendromu, organ bozuklukları, zeka geriliği ortaya çıkabiliyor.

  FSH hormonu ile yumurta kapasitesini yüzde 90’a yakın bir oranda söylemek mümkün olabiliyor. Op.Dr. Aytuğ Kolankaya, çocuk düşünen bir kadına bir an önce harekete geçmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunduklarını belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “Örneğin bazı çiftler uzun yıllar korunuyorlar ve sonrasında çocuk yapmak istediklerini belirterek bize başvuruyorlar. Ama artık bizim yapacak bir şeyimiz kalmıyor. Ya da evlendikten hemen sonraki dönemde yumurtaların varlığına bağlı olarak hamile kalıyorlar. O çocuk alınıyor. Böyle bir şey yaşadıkları için de son derece rahat hissediyorlar kendilerini. 4-5 yıl korunduktan sonra çocuk istediklerinde ise geç kalınmış oluyor.”

  Yumurtlama bozukluğu: Kadınlarda en sık rastlanan çocuk sahibi olamama nedeninin yumurtlama bozukluğu olduğunu söyleyen Op. Dr. Aytuğ Kolankaya, ancak bu sorunun basit ilaçlarla tedavi edilebileceğini vurguluyor. Yumurtlama bozukluğunda adet düzensizliği önemli bir belirti. En sık yumurtlama bozukluğu polikistik overde görülüyor. Şakaklar ve göbek altında sert kıl dediğimiz tüylenme; yüzde akne, kilo değişiklikleri, adet düzensizliği veya hiç görmeme polikistik overin en önemli belirtileri olarak sıralanıyor.

  Endometriozis: Rahmin dışında yapışıklıklara sebebiyet veren ve adetin ağrılı, sancılı görülmesiyle ortaya çıkan endometriozis de doğurganlığın azalmasına neden olabiliyor. Genç kadınların yüzde 7 ile 10’unda görülen endometriosiz infertil kadınlarda yüzde 30-50 oranında görülebiliyor. Endometriozis’in ilerleyici bir hastalık olduğunu ve yumurta kalitesinin düşmesiyle devam ettiğini anlatan Op. Dr. Aytuğ Kolankaya, bazen yumurtalıkta kistle de ortaya çıkabildiğini, bu nedenle erken dönemde teşhisinin önemli olduğunu söylüyor. Op. Dr. Kolankaya, ebeveynleri uyararak, “Kızlarında adet sancısı varsa, altta yatan sebebin mutlaka araştırılması gerekiyor. Bunun çocuğun gelecekteki doğurganlığı ile ilgili olabileceğinin unutulmaması gerekir” diyor.

  Adet düzensizlikleri: Adet düzensizlikleri, adet sancısı, geçirilebilecek karın içi veya vajinal iltihap gibi durumlar gelecekteki doğurganlık azalmasının belirtisi olabileceğinden bunların da atlanmaması gerektiğine işaret eden Op. Dr. Kolankaya, kadınların adetlerinin 21-35 gün arasında olmasının normal olduğunu, eğer bu süre tutarsız şekilde gidiyorsa mutlaka kontrol ettirilmesi gerektiğini söylüyor. Adet kanamasının miktarının da önemli olduğunu söyleyen Op. Dr. Kolankaya sözlerine şöyle devam ediyor: “Kanama genellikle birinci gün başlar, ikinci ve üçüncü gün çok yoğunlaşır, dördüncü ve beşinci gün hafifleyerek kesilir. Ancak, eğer kanama bir gün sürüyorsa bu durum hormon eksikliğini, yumurtlama kapasitesinin düştüğünü gösterebildiği için bir hekime başvurmakta fayda var. Eğer, kanama on gün boyunca yoğun bir şekilde devam ediyorsa, bu rahim içi dokuda bir takım değişikliklerin göstergesi olabildiği gibi, rahim kanseri riski de oluşturabildiği için mutlaka hekime başvurmak gerekir. Kanama eğer lekelenmeler şeklinde veya ilişki sonrasında ortaya çıkıyorsa hormon bozukluğu olup olmadığını araştırmak gerekir.”

  Sigara: Doğurganlığı etkileyen en önemli faktörlerden biri ise sigara. Sigaranın kadın üzerinde doğurganlığı yüzde 50 azalttığını gösteren çalışmalar olduğunu söyleyen Op. Dr. Kolankaya, sigaranın erkeğin üretim kabiliyetini azalttığı yönünde de bilgiler olduğunu hatırlatıyor.

  Diğer nedenler: Bunların dışında karın ağrıları ve karın ağrılı enfeksiyonlarda da önemli ve kalıcı bir hasar oluşmadan hekime başvurmak gerektiğini belirten Op. Dr. Kolankaya, “Tüberküloz, tüpleri ve rahim içi kanallarını da tutabildiği için, tüberküloz geçirmiş kadınların çocuk istedikleri zaman kontrolden geçmeleri gerekir. Klamidya adı veriler cinsel bir hastalık vajinal akıntıda veya eşte tespit edildiği zaman da dikkatli olmak lazım” diyor. Ayrıca bazı kadın hastalıkları da doğurganlığı etkileyebiliyor ki bunların başında miyomlar geliyor. Prof. Dr. Aydın Arıcı’nın verdiği bilgiye göre, aşağıdaki bir miyom rahim ağzını kapatabildiği için spermin yukarı çıkmasını engelleyebiliyor. Kenarlarda olursa tüpleri tıkayabiliyor. Rahim içinde olan miyomlar da spiral gibi hamileliğin oluşmasını engelleyebiliyor.


   
Doğurganlığınız Ne Durumda? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğurganlığı Azaltan Bazı Faktörler Nelerdir....

  Doğurganlığı Azaltan Bazı Faktörler Nelerdir....

  Doğurganlık Neden Azalır Doğurganlığı Azaltan Faktörler Günümüzde kadınların iş hayatında daha aktif hale gelmesiyle birlikte evlilik ve çocuk sahibi olma yaşlarında da farklılaşma oldu. Eskiden kadınlar 20’li yaşların başında anne olmak isterken artık 30’lu yaşlara geldiklerinde kendilerini yeni yeni bu sorumluluğa hazır hisseder oldular. Tabii 30 yaş sonrasında anne olabilmekle ilgili...
 2. Doğurganlığın Yaşla İlgisi Nedir?

  Doğurganlığın Yaşla İlgisi Nedir?

  doğurganlığı etkileyen faktörler doğurganlığı azaltan faktörler Sevgili melekler, bir bebek sahibi olmaya karar vermek, hayatınızda verdiğiniz en zor ve en heyecanlı karardır. Bu noktada ise en önemli faktörlerden birisi yaştır. Zira doğurganlık ve yaş arasında çok kuvvetli bir bağ vardır. Nasıl mı? Buyrun makalemize bir göz atın... Doğurganlık oranı, kadınlar 30’larına geldiklerinde...
 3. Doğurganlığı engelleyen durumlar nelerdir?

  Doğurganlığı engelleyen durumlar nelerdir?

  kadınlarda doğurganlığı engelleyen durumlar,hamile kalamama nedenleri,hamileliğe engel durumlar,neden çocuğum olmuyor,doğurganlık sorunları hakkında bilgiler Kadınlar için doğurganlığı etkileyen pek çok faktör söz konusu. Bunların başında da yumurta kapasitesi , yumurta bozukluğu , endometriozis ve bunlara da etki eden diğer nedenler geliyor. Yumurta kapasitesi: Kadınlardaki yumurta...
 4. Durum Nedir

  Durum Nedir

  Merhaba,Son regl tarihim 5 kasim gectigimiz cuma kan testini bir hastanede yaptirdim sonuc 17 cikti sonra bugunde baska bir hastanede yaptirdim ondada sonuc 15,63 cikti…bunu nasil yorumlamam gerekir farkli hasraneler oldugundan dolayi cihaz farkliligindan mi demeliyim yoksa hamilelik varsa bile problemli giden birsey mi vardir
 5. Kadınlarda ve erkeklerde doğruganlığın korunması nedir?

  Kadınlarda ve erkeklerde doğruganlığın korunması nedir?

  Doğurganlığın korunması genellikle gelecekteki kullanım için yumurta, sperm veya embriyo gibi üreme dokularının kriyoprezervasyon (dondurma) sürecini içerir.Doğurganlığın korunması kanser hastalarında ve gelecekte doğurganlık sorunlarına girmeleri durumunda yumurtalarını daha genç yaşta kurtarmak isteyen bekar kadınlarda sıklıkla kullanılmaktadır.Doğurganlık,doğurganlığın korunması,erkeklerde...

Sayfayı Paylaş