Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Doğurganlık Belirtilerine Dayalı Yöntemler

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Adet döngüsü boyunca doğurganlık dönemlerinde rahim ağzından (serviks) gelen akıntının tipi ve miktarı, rahim ağzının biçimi ve kıvamı ile vücut sıcaklığında değişiklikler olur. [​IMG]
  - Rahim ağzından gelen akıntının tipi ve miktarı değişir
  Vajinada (hazne) çok kıvamlı olmayan, bol, şeffaf, kaygan ve iki parmak arasında uzayan bir akıntı olduğu günler (mukus uzaması), gebelik için elverişli günlerdir.
  - Rahim ağzının biçimi ve kıvamı değişir
  Adet günlerinin bitiminde sert olan rahim ağzı yumurtanın olgunlaşmasından 4 - 5 gün önce yumuşamaya başlar, parmakla dokunulmak istendiğinde vajinanın üst bölümünde hissedilir, yumurtlama olduğu günlerde rahim ağzı iyice yumuşar ve zor ulaşılacak derinliktedir.
  Akıntının Niteliğini İzlemeye Dayalı Yöntem
  Adet kanaması tam olarak bitince, birkaç gün vajinadan akıntı gelmez. Bu günler “KURU” günler sayılır.
  Kuru günlerden sonra yapışkan, koyu kıvamlı ve pürtüklü az miktarda bir akıntı hissedilir. Rengi sarı ya da beyazdır. Bu akıntı bazen fark edilemeyebilir.
  Yumurtlama günleri yaklaşırken akıntı artar, kıvamı incelir ve görünümü berraklaşır. İki parmak arasında uzayabilir. Vajinada “ISLAKLIK” olarak hissedilen bu ortamda spermler rahatlıkla 3 - 5 gün yaşayabilir, rahim içine geçer ve yumurtayı dölleyebilirler.
  ISLAK GÜNLER DOĞURGAN GÜNLERDİR. GEBELİK İSTENİYORSA DÜZENLİ CİNSEL İLİŞKİDE BULUNULUR, İSTENMİYORSA İLİŞKİYE GİRİLMEZ.
  Yumurtlamadan sonra akıntı yine değişir. Azalır, pürtüklü ve yapışkan olur. Vajina da yine KURU hissedilir. Bu ortamda spermlerin hareketleri güçleşir, rahim ağzından geçemezler ve yaşayamazlar.
  BU BULGULARI İZLEYEREK GEBELİKTEN KORUNMAK İSTEYENLER, ÜÇ AY SÜRE İLE YALNIZCA AKINTILARINI GÖZLEYEREK VE BULGULARINI KAYIT EDİP GÖZDEN GEÇİRDİKTEN SONRA, KORUNMAYA BAŞLAYABİLİRLER. BU SIRADA, MUTLAKA BU KONUDA EĞİTİM ALMIŞ BİR SAĞLIK PERSONELİNİN REHBERLİĞİ GEREKLİDİR. CİNSEL İLİŞKİ, SIVILARIN NİTELİĞİNİN DEĞİŞMESİNE YOL AÇAR. BU NEDENLE İLK AYDA CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLMEZ. AKINTI İZLENEMEYECEĞİNDEN, ADET KANAMASI SÜRERKEN DE CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLMEMELİDİR.
  Adet sonrası hiç akıntı olmayan KURU GÜNLERDE GÜNAŞIRI İLİŞKİ OLABİLİR. DAHA SIK İLİŞKİ OLURSA GEÇERLİ İZLEM YAPILAMAZ.
  · Vajinada ISLAKLIK hissedilince cinsel perhize başlanır. İNCE KIVAMLI, UZAYAN, BERRAK GÖRÜNTÜLÜ AKINTIDAN SONRAKİ DÖRT GÜN, EN TEHLİKELİ GÜNLERDİR.
  · Tehlikeli günler geçince adet görene kadar olan cinsel ilişkilerde artık gebelik riski yoktur.
  · Arada kanama olursa, bu günlerde ve kanamanın en az üç gün sonrasına kadar yine ilişkide bulunulmaz.
  Yalnızca vücut ısısını ya da rahim ağzının değişimini izleyerek gebelikten korunma da olasıdır. Ancak bunlar etkililiği daha az olan yöntemlerdir.
  Pratik ancak daha uzun süreli cinsel perhizi gerektiren ve takvime dayalı bir yöntem olan Standart Günler Yöntemi’nde adet sıklığı 26 ile 32 gün arasında değişen kadınlar adet başlangıcından itibaren 8 (sekiz) ile 19. (ondokuzuncu) günler arasında cinsel ilişkide bulunmayarak ya da bu günlerde kondom kullanarak da gebelikten korunabilirler. Bu yöntem eskiden önerilen takvim yönteminin daha geçerli bir uygulamasıdır.

  Doğurganlık Belirtilerine Dayalı Yöntemler ile Gebeliğe Karşı Etkili Bir Korunma Sağlanabilir mi?
  Özenle doğru uygulandığında bu yöntemler oldukça koruyucudur. Kurallarına tam uyulmadığı takdirde ise koruyuculuk çok azalır. Bu yöntemlerin kadın ya da erkek kondomu, diyafram, spermisit gibi bariyer yöntemlerle birlikte uygulanması etkililiği artırır.
  Yumurtlama günleri bazı hastalıklarda, büyük sıkıntı ya da üzüntüler yaşandığında, tatil dönemlerinde değişiklik gösterebilir. Bu durumlarda izlem özel bir dikkat gerektirir. Genital yol enfeksiyonları varlığında akıntının niteliği değişeceğinden bu yöntemin uygulanması uygun değildir.
  kaynak:bebekvar.net
   
Doğurganlık Belirtilerine Dayalı Yöntemler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  depresyon başlangıcı belirtileri depresyon başlangıcı nedir belirtileri nelerdir baslangici baslangıcı Depresyon Nedir? Depresyon insanın üzüntülü, kederli ve hüzünlü ruh halini tanımlamak için kullanılan bir sözcük. Üzüntü, keder ve hüzün birtakım olaylara verilen, kendimizi korumak amaçlı gösterdiğimiz kısa süreli ve normal duygulardır aslında. Depresyon ise insanın duygu, düşünce ve...
 2. Şizoafektif Rahatsızlığın Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

  Şizoafektif Rahatsızlığın Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

  şizoafektif psikolojik rahatsızlık belirtileri Ruhsal ve psikolojik hastalıklardan biri olan bu hastalık zamanında müdahale edilmesse çok kötü sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır. Şizoafektif rahatsızlık kişinin halüsilasyon ve duygu durum değişiklikleri ve depresyon gibi belirtiler yaşamasına neden olan zihinsel bir rahatsızlıktır. Bazı uzmanlar şizoafektif rahatsızlığın duygu...
 3. Doğurganlığı artırma yöntemleri

  Doğurganlığı artırma yöntemleri

  Doğurganlığı arttıracak bilgiler, bu yazımızda yer almaktadır Melek'ler. sizleri konu ile alakalı bilgilerle başbaşa bırakıyoruz :) 1 Sağlıklı beslenin Üreme potansiyelinizi maksimum seviyeye çıkarmak için sağlıklı bir beslenme biçimini benimsemek önemli Folik asit deposu yeşil yapraklı sebzeler, demir içeren kırmızı et, kalsiyum içeren süt ürünleri, çinkodan zengin kuşkonmaz ve lifli...
 4. Akciğer hastalıkları belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler

  Akciğer hastalıkları belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler

  bronşit sırt ağrısı yaparmı astım sırt ağrısı yaparmı akciğer rahatsızlığı akciğer hastalıkları, belirtileri, tedavisi, nelerdir, koah, sırt ağrısı yaparmı, sırt ağrısı, tedavi yöntemleri Akciğer hastalıkları, kimi zaman evet sırt ağrıları yapabilir Melek'ler. Peki akciğer hastalıklarının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir; buyrun öğrenelim. Hırıltılı Solunum Hırıltılı...
 5. Uyku Apnesinin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

  Uyku Apnesinin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

  uyku apnesi nedir,uyku apnesinin nedenleri,uyku apnesinin belirtileri,uyku apnesinin tedavisi,uyku apnesi hakkında bilgiler Uyku apnesi, uyku sırasında nefesin durması veya yüzeysel hale gelmesidir. Bu nefes durması gece boyunca defalarca tekrarlayabilmekte ve birkaç saniyelik sürelerden bazen bir iki dakikalık sürelere kadar uzayabilmektedir. Uyku sırasında, üst solunum yolunun açık...

Sayfayı Paylaş