1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Doğurganlık testini kimler yapmalı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kariyer yapma arzusu sebebiyle evlilik yaşı da her geçen gün artıyor. Genellikle 30-35 yaşlarında çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlere uzmanlar, doğurganlık testi yaptırmalarını öneriyor.
  Bebek doğurmayı sürekli erteleyen çiftler, artık zamanının geldiği konusunda karar verdikleri anda olumsuzluklarla karşı karşıya gelip, hayal kırıklığına uğruyorlar. Bu nedenle çocuk kararından önce mutlaka doğurganlık testi yaptırılması gerektiği belirtiliyor.

  20-25 yaş doğurganlığın en iyi olduğu dönemlerdir.30 yaşından sonra yavaş yavaş, 35’inden sonra ise doğurganlık oranı hızla düşmeye başlar. 35’ten sonra hamilelik ihtimali azalmakla birlikte, down sedromlu bebek ihtimali ise hızla artmaktadır.

  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE


  Erkekler bu konuda daha şanslıdır; çünkü yaş bakımından kadınlar kadar etkilenmezler. Ancak erkeklerin de sperm sayıları ve kaliteleri azalır. Laboratuvarda yapılan bazı testler ile doğurganlığın test edilebildiği belirtilmektedir. Çeşitli risklerin bulunup bulunmadığı da bu test sonuçlarında ortaya çıkabilmektedir. Önce bir jinekoloji muayenesinden geçirilir, yapısal bir problem ihtimali incelenir.

  Yapısal problemin olmadığı durumlarda ,yumurtalıkların görevi de ipucu verebilmektedir. Bunların dışında âdetin ikinci günü yapılan FSH ve östrojen testleri de yine doğurganlık hakkında bilgi verir.
  Özellikle son dönemlerde yapılan AMH Testi sayesinde doğurganlık hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. AMH testinin bir avantajı ise, âdet döneminin önemi olmaksızın hangi zaman diliminde yapılırsa yapılsın net sonuçlar verebilmesidir. Çocuk sahibi olamayan ve yıllardır bundan şikâyetçi olan hastaların büyük çoğunluğunda yumurtalık rezerv sorunu olduğu görülmektedir.
  Bu durumun erken tespit edilmesi hem hasta hem de hastayı takip eden doktorun erken müdahalesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle de doğurganlık testi günümüzde birçok çifte tavsiye edilmektedir; gelecekte baş gösterebilecek olan sorunları erken tespit edip, bebek sahibi olmak isteyenleri bilgilendirecektir.

  30'undan sonra doğurganlık yavaş yavaş, 35' ten sonra daha bariz düşmeye başlar. Bununla beraber gebe kalma şansı düşmeye, düşük ihtimalleri artmaya ve ileri anne olma yaşı nedeniyle de down sendromlu bebek doğurma riskleri de yükselmeye başlar. Erkeklerde doğurganlık açısından yaş faktörünün önemi kadınlar kadar çok önemli değil. Ama yaşla beraber sperm sayılarında, kalitesinde bir azalma olduğunu biliyoruz. Ama burada daha çok kadındaki doğurganlığın yaşla beraber azalmasını daha fazla önemsemek gerekir. Azalmanın sebebi yumurta kalitesinde düşme, yumurtalardaki kromozon defolarındaki artıştır. Defolu yumurtalardaki artış, bu oranların artması gebe kalma şansını azaltır, düşük oranlarını da artırır

  "Ayrıca sorgulamada da bir takım risk faktörlerini olup olmadığı, bize doğurganlık hakkında geleceğe yönelik bilgi verebilir. Öncelikle fizik muayene önemli. Bu kadın doğum uzmanın ultrason eşliğinde yapacağı jinekolojik muayenedir. Burada yapısal olarak bir problem olmamasına rağmen yumurtalıkların görünümü, hacmi, buradaki bazal folikül sayısı dediğimiz yumurta içeren yapıların sayısı bize bir fikir verir. Bunun yanında bir takım testler istenebilir. Adetin belli dönemlerinde yapılan, örneğin adetin ikinci üçüncü günü yapılan FSH ve östrojen testler doğurganlık hakkında, yani kişinin yumurtalık rezervi hakkında bilgi verir. Ayrıca son yıllarda yeni çıkan bir test antimüllaryen hormon (AMH) dediğimiz hormon da doğurganlık hakkında, adet gününe bakılmaksızın hangi gün yaparsanız yapın daha stabil sonuçlar veriyor. Kadın ve erkek kısırlığıyla uğraştığımız için başvuran hastalar çocuk sahibi olamamaktan şikayetçi. Bazıları öyle bir sorun olduğunun farkında olmadan da gelebiliyorlar. Yıllardır jinekolojik muayenelerini aksatmamış, doktorları tarafından herhangi bir sorunları olmadığı söylenmiş.

  Ama baktığımızda bazı hastalarda yumurtalık rezerv sorunu olduğunu tespit edebiliyoruz. Bu rezerv sorunu da bu kişilerin doğurganlığını ciddi olarak etkilemiş olabilir. Bu zamanında tespit edilmediğinde, zaman kişilerin aleyhine işleyebiliyor. Böyle bir rezerv düşüklüğü saptanması durumunda kişilerin uyarılması belki de gebe kalma planlarını değiştirmesi gerekebilir. Tabii ki kariyer yapmak da önemli ama planlama açısından kişilerin bu konuda uyarılması da önemli. Eğer böyle bir riskleri varsa daha önceden bilgilendirilmeleri ve gebe kalma planlarını değiştirmeleri önerilebilir. Her kadının en azından evlendikten sonra rutin kadın doğum muayenelerine başlaması gerekir. İleriye dönük risklerinin olup olmadığının da doktorundan sorgulamalarını tavsiye ederim.
   
  SadmiN bunu beğendi.
 2. seyyide erhanoğlu

  seyyide erhanoğlu Forum Okuru

  iyi günler benim 3 yıldır çocuğum olmuyor amh düşülüğü varmış ilerde bebeğim olurmu ?
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba, AMH hormonu kadınlarda başlıca yumurtalık kapasitesi değerlendirilmesi amacıyla kullanılır. kadınlarda antimüllarian hormon normal kan değerinin ne kabul edilmesi gerektiği konusunda net bir görüş birliği olmasa da genel olarak 1-3 ng/dl arası (bazı araştırmacılara göre 2-4 ng/dl arası) normal kabul edilir. 1 ng/dl altındaki değerler over rezervinin azaldığını gösterir.Hormon değerlerinin yükseltilmesi,(otlarla, çaylarla, kürlerle ) düzeltilebilmesi mümkün değildir. Uygun bir tedav yöntemiyle en kısa zaman da gebeliğin sağlnması amaçlanır. (Yumurtlamayı sağlayan tedaviler , aşılama , tüp bebek uygulanabilir)Bu konuda en iyi bilgilendirmeyi hekiminizin yapacağı muayene sonucun da alabilirsiniz.
   
  SadmiN bunu beğendi.
Doğurganlık testini kimler yapmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kimler gelir testine başvuracak?

  Kimler gelir testine başvuracak?

  Kimler gelir testine başvuracak? Selam millet gss konusunda acaba Kimler gelir testine başvuracak? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımdan cevap bekliyorum
 2. Zeka Testini Kim Buldu

  Zeka Testini Kim Buldu

  Zeka testi kim tarafından bulundu Zeka testini bulan kim Zekâ testi kişilerin zekâ düzeylerini ölçmeye yarar. Parisli psikolog Alfred Binet tarafından geliştirildi. 1896 yılında Binet, 80 çocuk üzerinde ilk denemelerine başladı. Onlardan basit bir resmi tanımlamalarını ya da bazı tanımlamaları dört ya da beş gruba ayırmalarını istedi. Yeterli bir araştırma süresinden sonra zekâ oranını...
 3. Hamileyim hangi testleri ve tahlilleri yapmalıyım?

  Hamileyim hangi testleri ve tahlilleri yapmalıyım?

  hamilelikte yapılan testler,gebelikte yapılan tahliller,hamilelikte hangi testler yapılır,hamilelikte hangi tahliller yapılır Hamileliğin başlangıcından sonuna kadar farklı dönemlerde çeşitli tahliller ve testler yapılmaktadır. Hatta bazı tahlillerin gebelikten önce çiftler hamileliğe karar verdiğinde yapılması daha uygundur. Bazı testlerin gebeliğin belirli haftalarında yapılması gerekir...
 4. test yapmalımıyım??

  test yapmalımıyım??

  Merhaba arkadaslar benm adet gecikmemin bugun 3. Günü duzenli adet gören birisiyim. Ayrica adetime bir hafta kala adet belirtilrrim olurdu şişkinlik sivilce goguslerde şişlik üşüme gibi ama suan bunlarin hic birisi yok bende yarin sabah idrar testi yapayım mı bilemiyorum negatif çıkmasından korkuyorum. Buarada sadece cok az akintim oluyor ama kadinlarda olan normal akıntı mı yoksa gebelik...
 5. Adetim kaç gün geçince test yapmalıyım

  Adetim kaç gün geçince test yapmalıyım

  hamilelik adet gecikmesinden kaç gün sonra belli olur adet günü kaç gün geçerse hamilelik belli olur adet ne kadar gecikirse hamile olunur hamile olduğunu anlamak için adetin kaç gün geçmesi lazım adet kaç gün geçerse hamile kalınır adet kaç gün gecikirse test yapılmalı adet kaç gün gecikirse normaldir hamilelikte adet kaç gün gecikir Adetim kaç gün gecikirse hamileyim demektir yada şöyle...

Sayfayı Paylaş