Doktorlar kanseri yapan geni yok etti

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Doktorlar kanseri yapan geni yok etti
Amerikalı bilim insanları kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyen, ama bununla da kalmayıp hasta hücrelerin tamamını yok eden bir yöntem geliştirdi.


ABD’nin en saygın bilimsel kurumlarından Stanford Üniversitesi uzmanları, kanserli hücrelerin kendi kendine yok etmesini sağlayan bir yöntem geliştirdi. Karaciğer, bağırsak ve ilik kanserleri başta olmak üzere kanser vakalarının yüzde 70’inde, bir gen mutasyona uğrayarak Myc adında bir proteinin aşırı salgılanmasına neden oluyor. Bu protein de kanserli hücrelerin normalden hızlı bölünmesine neden oluyor. Dolayısıyla kanser hızla yayılıyor.

Ama Myc proteininin salgılanmasını sağlayan gen etkisiz hale getirildiğinde hem hücre bölünmesi duruyor, hem de hücreler kendi kendini yok ediyor. Araştırmayı yöneten Doktor Dean Felsher “Bölünme durunca, tam tersi yönde bir gerileme yaşanıyor” açıklamasını yaptı.

İnsan deneyleri başlıyor

Ulusal Bilimler Akademisi’nin dergisinde de yayınlanan araştırma ilk aşamada fareler üzerinde yapıldı. Deney fareleri üzerinde genetik oynama yapılarak Myc proteini tarafından tetiklenen bir kanser çeşidiyle doğmaları sağlandı. Myc proteinini salgılayan genin antibiyotikle bloke edilmesi de yine genetik olarak ayarlandı. Dolayısıyla farelere antibiyotik verildiğinde gen etkisiz hale geldi ve kanserli hücrelerin tamamen yok olduğu görüldü. Bilim insanları şimdi insanlar üzerinde denemelere başlayacak.

Yazıcı mürekkepleri sigara kadar tehlikeli

Avustralya’da yapılan bir araştırma ofislerdeki gizli bir tehlikeyi ortaya çıkardı. Farklı markalardan 62 yazıcının insan sağlığı üzerindeki etkisini inceleyen uzmanlar, bunların akciğer sağlığına büyük zarar verdiğini ve kanser riskini artırabileceğini ortaya koydu. Queensland Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre yazıcıların yüzde 30’u havaya tehlikeli toner parçacıkları saçıyor. Bu parçacıklar akciğere yerleştikleri zaman sigara kadar kanserojen etki gösteriyor.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
7K
Misafir
M
ilkimsu
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
ilkimsu
ilkimsu
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst