1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Döl suyunda onarım hücreleri var

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  dölün içinde ne var döl suyu döl miktarı yemek çeşitleri Döl suyundaki kök hücreleriyle dölütteki bozukluklar düzeltilebilecek. Amerikalı bilim adamları gebe koyunların döl suyu kök hücreleriyle, laboratuvarda soluk borusu dokusu üreterek anne koyunun karnındaki kuzulara naklettiler. Böylece normal soluk alabilen sağlıklı kuzular doğdu.

  Araştırmacıların anne koyunlardan aldıkları hücreler, mezenşim kök hücrelereydi. Embriyona ait bu hücreler, her tür beden hücresine dönüşen embriyonik kök hücrelerle doğrudan ilişkilidir. Mezenşim hücreleri her ne kadar embriyonik kök hücreleri kadar çok yönlü değişmeseler de yine kas, kemik, kıkırdak, yağ dokusu gibi çeşitli dokulara dönüşebiliyorlar.

  Bu hücrelerden döl suyunda bol miktarda bulunuyor ve bilim adamları soluk borusu dokusunu sadece iki tatlı kaşığı dolusu mezinşim kök hücresiyle elde etmişler. Boston Çocuk Hastanesi’nden Dario Fauza, yalıtmış olduğu kök hücreleri, biyolojik olarak indirgenebilen ve çapları bozuk soluk borularıyla aynı olan yapay borulara aktarmış.

  Beşi hayatta

  Hücreler kıkırdak hücrelerine dönüştükten sonra araştırmacılar yeni kıkırdak borularıyla kuzuların soluk borularındaki bozuk kısımları onarmışlar. Bu şekilde tedavi gören yedi kuzudan beşi hayatta kalmış ve dört tanesi de doğumdan sonra sorunsuz soluk almaya başlamış.

  Soluk borusundaki bozukluklar insanda göreceli olarak ender olmasına karşın yeni doğan bebeklerde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Bozuk dokuyu bebeğin kaburga veya kalça kemiğinden alınan veya teflon gibi yapay dokularla yenileme çabaları pek başarılı olmamıştı.

  Yöntem, insanlarda da işleyecek olursa bilim adamları kişiye özel implant üretimi için zengin bir kaynak bulmuş olacaklar, deniyor Bild Der Wissenschaft dergisinde (10.10.05).

  Aynı ekip geçen yıl da kuzuların akciğer diyaframındaki delikleri onarmıştı. Şu sıralar sırt omurundaki bir bozukluk yüzünden açıkta kalan sırt omuriliğini tedavi etmek için çalışıyorlar. İnsanlar üzerindeki ilk klinik deneylerin kısa bir süre başlaması beklenmekte.

   
Döl suyunda onarım hücreleri var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Suyun Hafızası Var..

  Suyun Hafızası Var..

  Fransız bilim adamı Dr. Jacques Benveniste, araştırmalarda DNA hücrelerinin belli bir frekansta foton (ışık) yaydığını, farklı hücrelerin farklı frekansta titreştiğini, farklı titreşimdeki iki hücre yan yana geldiğinde yeni bir frekans oluşturup birlikte bu frekansta titreşmeye başladıklarını ve elektro manyetik dalgalar ile bir çağlayan yaratıp ışık hızında yolculuk ettiğini keşfetmiş....
 2. Suyun içinde bunlar var

  Suyun içinde bunlar var

  iğrenç hastalıklar suyun içinde ne var suyun içinde neler var sütün neler vardır bu resimlerden sonra nasil su icecem simdi ya:(((
 3. Döl

  Döl

  Rüyada meni, devamli olan nakit maldir, azi da çogu da articidir. Kendisinden meni çiktigini görse, bu onun için meydana çikacak maldir. Elinde veya yaninda baskasinin menisini oldugunu gören kimse, baskasinin malina kavusur. Nikahli birisi menisinin nikahlisina bulastigini görse, ondan muradina kavusur ve bir hayra isabet eder. Haniminin menisini bulastigini gören kimse, ondan faydalanir....
 4. hücre nedir yapısında neler vardır

  hücre nedir yapısında neler vardır

  hücre nedir ve hücrenin yapısının içinde neler bulunur arkadaşlarım =?
 5. Suyun İçinde Neler Vardır

  Suyun İçinde Neler Vardır

  Suyun İçinde Neler Vardır bilen var mı varsa bana da yazsın merak ediyorum :)

Sayfayı Paylaş