1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Dolama (tırnak batması) nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  dolama nedir,dolama belirtileri,dolama tedavisi,dolama testleri,dolama nasıl önlenir,dolama evde nasıl tedavi edilir,parmakta çıkan dolama nasıl geçer < Konu Resmi..>


  Diğer adıyla paronişya el ve ayak parmaklarınızın kenarlarında meydana gelen bir enfeksiyondur. En yaygın el enfeksiyonudur ve tedavi edilmezse bütün parmağı kaplayan şiddetli bir enfeksiyona dönüşebilir.
  Dolama tırnak yeme, parmak emme, bulaşık yıkama veya kimyasal tahriş edici maddeler yüzünden meydana gelen bir travmadan hasar görmüş tırnağa yaygın cilt bakterilerinin girmesiyle meydana gelir. Özellikle sürekli enfeksiyon kapan insanlarda mantarlar da dolama yapabilir.
  Dolama, tırnağın etrafında bir kızarıklık ve şiş olarak başlar, buna selüloit denir. Genellikle dokununca can çok acır, bazen sarı yeşil bir renk alabilir, bu durum deri altında toplanan bir iltihabı işaret eder (buna apse denir).

  En yaygın belirtiler aşağıdaki gibidir:


  • Şiş
  • Kırmızılık
  • İltihap toplanması
  • Ağrı ve dokunca acıma
  Doktora ne zaman gitmeli
  Eğer kırmızılık tırnağınızın etrafındaki deriyi ve elin etini geçerse doktoru aramalısınız. Bu kırmızılık veya kızarıklık enfeksiyonun parmak uçlarınızdaki felon denilen daha derin dokuları etkileyecek şekilde ciddi bir enfeksiyonun başladığını işaret ediyor olabilir.

  Ayrıca apse oluşması halinde de doktorunuzu aramalısınız. Apsenin doktor tarafından boşaltılması gerekir. Apseyi boşaltmak için kesme evde uygulanmamalıdır.

  İltihap birikmesinin ilk işaretlerini görür görmez bir kurutma için hemen tıbbi yardıma başvurmalısınız. Eğer şiş ve kızarıklığın parmağınızdan aşağı indiğini görürseniz veya hastalıklı parmağın eklemlerini oynatamıyorsanız, vakit kaybetmeden acil servise gitmeniz gerekir. Bu hastalık ateş ve titremeyle de ilişkili olabilir, söz konusu belirtiler daha ciddi bir enfeksiyonu gösterir.
  Doktorunuz parmağınızı muayene eder ve enfeksiyonun ciddiliğine ve ne tür bir tedavi gerektiğine karar verir.
  Evde Tedavi

  Evde bakım %50 ılık su ve %50 sıvı antibakteriyel sabunla günde 3 veya 4 defa on beş dakikalığına elini suya sokmaktan ibarettir. Tırnak çevresinde ilk kırmızılık işaretinde hemen bu tedaviye başlanmalıdır.

  Tıbbi Tedavi

  Bir apse (iltihap kesesi) oluşmuşsa, tavsiye edilen tedavi bir kesik ve boşaltma yöntemiyle apsenin kurutulmasıdır.

  • Doktorunuz ilk önce bütün parmağı uyuşturmak için bir ilaç kullanacaktır, bundan sonra cerrahi bıçakla apseyi açar.
  • Bazen apsenin evde boşalmaya devam etmesi ve yeni apsenin oluşmasını engellemek için fitil denilen özel bir sargı yapılır. Bu sargı genellikle 24 ila 48 saat arasında parmakta tutulur.
  • Aşırı vakalarda enfeksiyon tırnak altında ilerleyebilir ve tırnağın kısmi veya tümüyle alınması gerekebilir. Aşırı selüloit yoksa, antibiyotik şart değildir.
  • Doktorunuz bakteriyel enfeksiyon olup olmadığını görmek için bir kültür örneği almaya karar verebilir.
  • Doktorunuz dolamayı kuruttuktan sonra ılık suya parmak sokmaya devam etmek tavsiye edilir. Eğer enfeksiyon tırnak yatağının ötesine taşmışsa antibiyotik kullanmak gerekebilir. Enfeksiyonun düzgün bir biçimde iyileştiğinden emin olmak için 24 ila 48 saat arasında doktora gitmeniz gereklidir.
  Sonraki Adımlar
  Takip ziyaretleri

  • Ilık suya batırma
  • Eğer fitil sargı yapılmışsa çıkarılması   
Dolama (tırnak batması) nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dolama ve tırnak batması

  dolama ve tırnak batması

  parmakta dolama çıkması parmakta dolama parmak dolaması parmak iltihaplanması nasıl geçer Tırnak rahatsızlıkları Üstte iplik mantarı ve altta mantar enfeksiyonu Tırnak rahatsızlıkları üç ana gruba ayrılır a-) Dolama, paronychia, paronihia, tırnak yatağı iltihaplanması b-) Tırnağın tırnak yatağını yırması c-) Tırnak mantarı, Onychomykose, a-) Dolama: Dolama önce herhangi bir yaralanma...
 2. Tırnak Batması

  Tırnak Batması

  . Batık tırnak uğraşılması zor bir sorun. İleri derece tırnak batması olanlar (yaralı, kırılmış ya da tırnak yatağından batarak çıkan tırnaklar) hekime başvurmalı. Ayak parmağınızda aşırı ağrı, enfeksiyon, şişme, kızarıklık ve bazen iltihap gelmesi gibi şikayetleriniz varsa artık ayağınızı denk alma zamanı gelmiş demektir. Tırnak batması genellikle başparmaklarda meydana gelir. Tırnak...
 3. Tırnak batması Nedir

  Tırnak batması Nedir

  Tırnak batması Nedir ne yapmak lazım ki geçsin arkadaşlar tırnak batmasından daral geldi
 4. tırnak batması

  tırnak batması

  parmagımdaki iltihap 1 aydır gecmiyo emzirdiğim için de antibiyotik kullanamıyorum ne yapmalıyım?
 5. Batık tırnağın bakımı ve tedavisi

  Batık tırnağın bakımı ve tedavisi

  Tırnak batması çocuk, genç, yaşlı herkesin yaşayabileceği bir tırnak problemidir. Yürümeyi, ayakkabı giymeyi yani kısaca günlük hayatı zorlaştıran bir sorundur. Tırnaklar tırnak kökünde bulunan matrix adı verilen bölgede oluşturulur. Bazen tırnağın uç kısımları kıvrılarak yan taraftan deriye batar bazen de tırnak yatağına komple batarak o bölgede enfeksiyon oluşturur. Ağrı ve şişme gelişen...

Sayfayı Paylaş