Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  döllenmeden sonraki belirtiler

  Konu, 'Hamilemiyim Sorular Cevaplar' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  kızlar bebek için yumuralarım döllendikten hemen sonra ne gibi belirtiler hissedherim.

   
 2. Editör

  Editör Administrator

  Kayıt:
  22 Aralık 2011
  Mesajlar:
  325
  Beğenilen Mesajlar:
  50
  Ödül Puanları:
  0
  Döllenmeden hemen sonra ne olur Olaylar sessizce gerçekleşir. Bir kadının, bir cinsel ilişkinin, gebe*likle sonuçlandığını söyleyebilmesi imkânsızdır. “Zaten o anda hamile kaldığımı biliyordum,” gibi yapılan yorumlar sadece fantezidir. Döllenmeden 30 saat sonra, döllenmiş yumurta iki hücre oluşturmak için ilk bölünmeyi yaşar. Bu, Hamileliğin ilk haftalarında yaşanacak milyonlarca bölünmeler ve değişikliklerden ilkidir. Bölünmüş hücre parçaları, rahme Doğru tüplerden hızla ilerler ve burada aşılama gerçek*leşir.


  Aşılama ne zaman gerçekleşir

  Tüpteki yolculuktan sonra, 4-5 gün içinde, hücre topları, rahim oyuğuna ulaşır, döllenmeden yaklaşık 7 gün sonra, aşılama başlar, 40. günde de tamamlanır.


  Aşılamanın olduğunu müjdeleyen bir işaret veya belirti var mıdır?
  Genelde hayır. Bazı durumlarda çok hafif bir Vajinal Kanama görülür. Bu yaklaşık 3 hafta içinde olur ki, hamileliğinden habersiz kadın bunu yeni adeti olarak nitelendirebilir. Bu hamileliğin tarihi konusunda yanıltıcı olabilir, neyse ki bu durum Ultrason ekranı ve kadının doğum öncesi bakımı ile ilgili aldığı bir kitaptan edindiği bil*gilerle açık kapatılabilir.


  Binlerce sperm bir yumurtada birleşir fakat sadece bir tanesi dış tabakayı aşarak döllenmeyi başarır. Hemen ardından, diğerlerinin yumurtaya girişini engelleyecek kimyasal bir engel harekete geçer.


  Embriyonun aşılanmasının ardından neler olur
  Hücre yığınının bir insana dönüşmesini sağlayan ciddi bir işlem başlar. Hala çok ufak olsa da organların oluşumu 3. haftada başlar ve 8. haftada tamamlanmış olur. Bundan sonra sadece olgunlaşma ve boyut olarak büyüme gerçekleşir. Sekizinci haftada fetus sadece 2-3 cm olmasına rağmen, burnu, kulakları, el ve ayak parmakları oluşmuştur bile.


  Bu dönemin hassasiyetini ısrarla vurgulamak abartılı olmaz. Herhangi bir kimyasal muamele – örneğin, alınan ilaçlar- bu dönemde fetus üzerinde çok kötü sonuçlar doğurabilir.


  Hamilelik Testleri

  idrar testi en erken ne zaman kesin sonuç verir
  Geçen yıllarla, gebelik testlerinin geçerliliği artmıştır. Bu gün, bir idrar testi ile adetin bir gün gecikmesiyle (döllenmeden 2 hafta sonra gibi), hamilelik onaylanabilir.


  Tabi, hala yeterince hassas olmayan ve sadece hormon seviyesi çok yüksek olduğunda tespit edebilen – adet gününden 10-14 gün sonra ancak teşhis yapabilen – testler mevcuttur.

  HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN GEBELİK KATEGORİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.

  Asılsız pozitif sonuç veren test var mıdır
  Maalesef evet ve bu yine testin kalitesine bağlıdır.


  Bu testlerin bulduğu hamilelik hormonu HCG’dir. Vücudun sal*gıladığı herhangi başka bir hormonu bundan ayırabilen çok az sayıda test mevcuttur ve bu da bu tip testlerin yanılmalarına neden olabilir. Aynı zamanda bazı enfeksiyonlar veya penisilin ve metadon içeren bazı ilaçların kullanımı da testlerin yanlış sonuç vermesini sağlayabilir.


  Daha yeni test kitleri daha güvenlidir ve yanlış sonuç verme olasılığı mümkün olduğu kadar aza indirgenmiştir.


  Asılsız Negatif sonuç veren testler hakkında ne diyebilirsiniz
  hamile bir kadın için, birçok sebepten dolayı testten negatif bir sonuç almak mümkündür. En başlıca sebep, hassasiyeti düşük eski tarzda bir test kullanmaktır. Hamileliği keşfetmek için, yüksek oranda hormon seviyesine ihtiyacı olan bu tip eski tarz testler, erken bir dönemde uygulandığında negatif sonuç verirken, bir hafta sonrasında hormonun oranı yükseldiğinde sonuç pozitif olabilir.


  HCG hormonu, aşılamanın gerçekleşmesinden itibaren miktar olarak gittikçe çoğalır. Hormonun kan yoğunlaşması her iki günde bir iki katma yükselir ve gebe kalmadan itibaren 9. haftada zirveye ulaşır, bundan sonra, kademeli olarak düşer ve 17-18. haftalarda en düşük seviyeye ulaşır ve hamileliğin geri kalan kısmında bu seviyede kalmaya devam eder.


  Asılsız negatif sonuç veren test için başka bir neden var mıdır
  Kusurlu bir test bir neden olabilir, yanlış teknik başka bir neden ola*bilir ve maalesef, bazı durumlarda, geçerli olmayan bir hamilelik bunun açıklaması olabilir. Her şeyi hesaba katarak, eğer bir kadın negatif bir test sonucu almasına rağmen, hamile olduğuna eminse, hemen bir tıbbi muayeneden geçmelidir.


  Genelde, bir ultrason ekranı sorunu çözecektir.
  Ceninin Hareketleri
  Bebek en erken ne zaman tekmelemeye başlar
  En erken olarak söylenebilecek zaman, organların tamamlandığı 8. haftadır.


  Aslında, cenin kan dolaşımı gebeliğin 3-4. haftasında oluşur. Hareketler 8 hafta tamamlanmadan önce bile ultrason ekranında görülebilir. Yine de fetus çok küçük olduğundan (8. haftada 2cm.den biraz büyüktür) anne adayı bu hareketleri birkaç hafta daha geçmeden hissetmeyi beklememelidir.


  anne ceninin hareketlerini ne zaman hissetmeye başlar?
  Bazı anneler başka türlü inanmak isteseler de, gebeliğin 16. haf*tasından önce hareketlerin hissedilmesi mümkün değildir. Aslında, ilk hamilelikte, bu 18-20. haftaya kadar gerçekleşemeyebilir.


  Bazı kadınlar, 16. haftadan önce ceninin hareketlerine benzer duyu*lar hissedebilir. Aslında, bunlar ceninin hareketlerinden kaynaklanan, kasların, hatta bağırsakların anlık kasılmalarıdır.


  10. veya 12. haftalarda cenin hareketlerinin hissedildiğine dair anlatılan hikâyeler sadece yanlış inançlardır.


  Hamilelik Belirtileri


  Genel hamilelik belirtilerinin sebepleri nelerdir
  Sabah bulantıları veya sadece bulantı hamileliğin ilk döneminde en genel görülen belirtidir. Hormonal olduğu düşünülür, (çoğu hormon fetus ve plasenta tarafından üretilmiştir). Hamileliğin 3-4. haftalannda başlayıp, genelde 10-12. haftalarda azalır ve yok olur. Bazen ısrarla, 14-16. haftalara kadar devam eder, hatta bazen çok nadiren tüm hamilelik boyunca devam eder. Başka bir alışılmadık durum ise, 12. hafta gibi belirtilerin yok olup, hamileliğin sonuna doğru tekrarlamasıdır. sigara içmek sabah bulantılarını şiddetlendirir. hamilelikte yaşanan bulantı ve kusma patalojik olarak nitelendirilmiştir.


  Baş dönmeleri ve şişkinlikler hakkında neler söylenebilir
  Baş dönmeleri genelde hamileliğin sonlarında görülür. Kısmen, hamilelik süresince çok olan projesteron hormonu (yumurtalıkta bulu*nan ve gebeliğe tesiri olan bir hormon) sebep olabilir. Bu, özellikle yatay pozisyondan kalkarken tansiyonun düşmesine neden olur.


  Baş dönmelerinin bir diğer nedeni ise anne adayının geriye doğru yattığında uterusun kan basıncıyla karın boşluğuna yaptığı baskıdan kaynaklanır. Bu kalbe geri akan kanla karışır ve otururken veya kalka*rken kadın baygınlık hissedebilir. Nitekim kanın fetusa ve rahme tedarikini de azalttığından, hamilelik sırtüstü yatma pozisyonu cay*dırıcıdır.


  Şişkinlik, vücudun su tutmasına neden olan projesteron hormo*nunun seviyesisinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.


  Bebeğin beslenmesine hazırlık olarak, başka hormonlar da göğsün büyümesine neden olur. Bu nedenle, göğüslerde ağırlık, hafif tıkalıhk ve hatta duyarlılık hissi olabilir.


  Bağırsak alışkanlıkları hakkında neler söylenebilir
  Kabızlık, hamilelikte yaygındır ve yine suçlu projesteron hor*monudur.


  Bazı kadınlar mide ekşimesine maruz kalırlar, bu da yine projes*teron yüzünden olur. Her iki Problem de doğumdan sonra sona erer. Hamilelikte bu tip semptomların tedavisi yetersizdir.


  Hamilelikte idrarda şeker bulunmasının “anormal olmadığını” söylerler. Bu doğru mudur
  Evet. Böbreklere doğru kan akışmdaki değişiklikler, hamilelikte idrara doğru şeker kaybı olduğunu gösterir. Bu durum herhangi bir hastalık olduğunu ifade etmez. Hamilelikte idrardaki şeker asla şeker hastalığı olarak nitelendirilmemelidir. Şüphe duyulacak başka durum*lar varsa, -aşırı susuzluk, cenin boyutunun genişliği ve amniyotik sıvının aşın miktarda olması- hamilelikte şeker hastalığı için hemen araştırma yapılması gerekir, fakat tek başına şeker görülürse, bu çok düşük bir ihtimaldir veya bir Anlam taşımamaktadır.


  Hamilelikte bazı bölgelerde pigment birikmesi sonucu ciltte koyu*luklar olabilir.


  Hamilelikte göğüs ucu etrafında, göbek deliğinde ve perinede (apış arası) pigmentlerin çoğalması yaygındır. Ayrıca, göbekten kasığa uzanan koyu çizginin oluşumu da yaygındır. Tüm bunlar normaldir ve ciltteki koyulaşma geçicidir, doğumdan birkaç hafta sonra yok olur.


  Karpal (el-ayak bileğine ait) tünel Sendromu nedir
  Bir veya bazen iki elin parmaklarında ağrı, hissizlik ve hatta hastalık hissedildiği durumdur. Bu durum sadece hamilelikle sınır*landırılamaz fakat ilk olarak hamilelik esnasında ortaya çıkabilir. Bu durumda, su tutumu kısmen suçlanabilir.


  Az da olsa, bu belirtilerden kurtulmak için bazen cerrahi müdahale gerekmektedir. Ama çoğu vakada, parmakların tahta ile sarılması duru*ma yardımcı olabilir. Genelde doğumdan sonra yok olur.


  Görünen Belirtiler
  Hamilelikte devamlı büyüyen boyutu rahim nasıl etkiler
  Rahmin boyutunun sürekli büyümesiyle, hamileliğin gelişiminin bağdaşması doğaldır.


  Rahim hamilelik öncesinde 30-50 gr kadarken, ağırlık olarak her dö Nem 25-30 kez büyüyerek 1000 g (1 kg)’ a kadar ulaşır. Hamilelik öncesinde rahim oyuğu 4-5 mi kadarken, dönem sonunda, 1000 katı kadar büyüklüktedir. Bu yapı, bir kadının yumruğundan bile küçükken, içinde bir bebek, plasenta ve sıvıyı barındıracak kadar büyür ve hep*siyle birlikte, 8kg’ya veya daha fazlasına (çoklu hamileliklerde mesela) ulaşır.


  Hamilelik göbeği ne zaman belli olur
  12. haftaya kadar dışarıdan belli olmaz. Çünkü bu zaman kadar hamilelik tamamen pelvistedir. istisna olarak çoklu hamileliklerde göbek daha erken çıkabilir. kadının yapısına göre, 18-20 haftadan önce göbek çıkmayabilir. Bu yarı dönemden sonra, karın şişer ve bedenin büyümesi hızla gözle görülür olur.


  Nasıl olur da bazı kadınlar çok iri gözükürken, bazı kadınların hamilelikleri doğum döneminde bile zor anlaşılır
  Birçok etken buna sebeptir. Uterusun içerdikleri, karnın büyük*lüğünü etkiler (ikiz taşıyan bir karın daha büyük olur), fakat bu tek etken değildir. Karın kaslarının durumu ve büyüyen rahmi idare edişi de önemlidir. Diğer bir etken ise, karın duvarında, cilt altında birikmiş yağ miktarıdır. Bu, dış görünüşü etkileyecek kadar büyük olabilir.


  Revaçta olan inanışın tersine, aslında, hamile karnının büyüklüğü bebeğin büyüklüğünü göstermek için zayıf bir rehberdir.


  Aşağı jenital bölgesinde ne gibi değişiklikler beklenmektedir
  Vulva ve vajinaya giden kanda aşırı bir yoğunluk görülür. Bu böl*geler tıkanır ve vajinanın uzama ve esneme kabiliyeti artar, doğuma hazırlanır. Bazı durumlarda, vulvada varisli damarların ortaya çık*masıyla, bu genişleme problem yaratabilir. Durum, aşırı rahatsız edici olabilir ve doğumdan önce tedavisi mümkün değildir.


  Genelde, vajinal akıntı çoğalır ki, bu durum çoğu kadını alarma geçirir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Kasım 2015
döllenmeden sonraki belirtiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Döllenme

  Döllenme

  döllenme nasıl anlaşılır olduğu nasıl anlaşılır döllenmenin olduğu Döllenme OPU işlemi sırasında aspire edilen folikül içeriği hemen laboratuvara gönderilir. Özel bir mikroskop ile incelenen bu sıvının içinde bulunan yumurta kültür sıvısının içine konarak inkübatöre kaldırılır. İnkübatör, sıcaklığı 37 oC, karbondioksit oranını da %5-6 düzeyinde sabit tutar. Olgun...
 2. Yapay DÖllenme

  Yapay DÖllenme

  ineklerin döllenmesi insanlarda döllenme video ineğin döllenmesi inek dölleme inek Erkek ve dişi üreme hücrelerini doğanın izlediği yöntemden daha başka bir yöntemle bir araya getirmek düşüncesi oldukça eskidir. Yapay döllenmenin en kolay yolu, arıların bir takım çiçek ve bitkileri tohumlamak için kullandıkları yöntemi uygulamaktır. Büyükbaş hayvan üretiminde ineklere veteriner tarafından...
 3. Aşılamadan sonraki süreçte gebelik belirtileri ve seyri nasıl olmakta ?

  Aşılamadan sonraki süreçte gebelik belirtileri ve seyri nasıl olmakta ?

  Etiketler : Aşılamadan sonra kanama, yerleşme kanaması nedir kaç gün sürer ? Aşılama yaptıran yada yaptırmak üzere olup buna karar veren arkadaşlarımız. Lütfen bu başlık altından aşılama sürecinde karşılaştığınız tüm belirtileri ve sizde ne gibi bir değişiklik olduğunu, sizin gibi aşılama yöntemi yaptıran meleklerle paylaşınız. Üyelerimizin bizlere bildirdiği ne gibi belirtilerin olduğunu...
 4. Döllenme nedir döllenmenin belirtileri

  Döllenme nedir döllenmenin belirtileri

  döllenme nasıl olur,döllenmenin belirtileri,döllenme olduğu nasıl anlaşılır,döllenme hakkında bilgiler Yumurta hücreleri doğumdan itibaren kadın vücudunda yumurtalıklarda bulunur ancak yumurtlama (ovulasyon) olayı gerçekleşmez. yumurtlama yani ovulasyon olayının gerçekleşmesi ergenlik dönemine geçiş ile 10 yaş civarında başlar ve bu dönemden sonra kadın yumurtalıklarından her ay bir...
 5. Döllenmenin ilk belirtileri nelerdir?

  Döllenmenin ilk belirtileri nelerdir?

  Kişiler arası çok belirgin farklılıklar olmasına karşın sık görülen gebelik bulgularını kısaca ele alalım. Beklenen adet tarihinde gecikme Her zaman gebeliği göstermese ya da gebelik bulunmasına rağmen adet görülebilmesine karşın binlerce yıldır olduğu gibi hala, gebeliğin en erken bulgusudur. Bulantı: Sabahları daha belirgin olan bulantılar genelde günün ilerleyen saatlerinde hafifler ya...

Sayfayı Paylaş