1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Domain nedir?

  Konu, 'Meleko Destek' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Domain (alan adı), sahip odluğunuz şirketin internet üzerindeki kimliğidir. İnternette yer almak için başvurduğunuzda size bir internet protokol numarası verilir.Buna IP adresi (İnternet Protokol Adres) denir. İnternette bulunan her bilgisayarın farklı bir IP adresi vardır.İnternetteki diğer bilgisayarlarla iletişim kurabilmek bu IP adresleri aracılığıyla olmaktadır.

  Domain ise bu IP adresi denilen numaranın bir görüntüsüdür.Browserın adres çubuğuna IP numaralarını yazmak yerine o IP numaralarının kodlandığı domainleri yazarak istenilen siteye ulaşılır.
  < Konu Resmi..>

  Kısacası domain hafızada kalması zor olan IP numarlarının yerine harfler şeklinde kodlanarak istenilen yere ulaşmanın kolaylaşmasını sağlar.


  Domain isminizin bir başka değişle alan adınızın uygun kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir.


  Sahibi olduğunuz firmanın, kafanızda kurduğunuz bir web sitenin yada markanız için hala domain almadıysanız bunu en kısa zamanda gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır.

  Günümüzde birçok firma bunu zamanında yapmadığı için ya çok yüksek ücretler ödeyerek isimlerini alıyor ya da çok farklı ve uygun olmayan isimler altında internette bulunmaktadır.

  Bir web siteniz olmasa bile mutlaka Domain Name (Alan Adını)'nızı satın alınız! Alan adınızı satın almış olmanız sizi Internette arayan müşerilerinizin size rakip belki sizinle aynı adı taşıyan başka bir firmaya yönelmesini engeller.


  Domain Alımında Gerekli Belgeler Nelerdir?


  .com .net .org : Bu alan adlarının tescilleri için herhangi bir belge gerekmemektedir.
  .com.tr : Firma ise ticaret sicil gazetesi / oda kayıt sureti fotokopisi. Marka ise marka ve patent enstitüsü tescil belgesi fotokopisi.
  .org.tr : Dernek ve vakıflar için kuruluş bildirgesi fotokopisi yine antetli kağida yetkili kişinin kaşe ve imzası.
  .gov.tr : Devlet kurumları için kurumun en üst amirinin, kurumun antetli kağıdına yazılı onayı.
  .k12.tr : Liseler için alınabilen k12.tr için okul müdürünün antetli kağıda mühürü ve imzası yeterlidir.
  .gen.tr : gen.tr için Nüfüs cuzdanınızdakı bilgiler gereklidir.

  Uluslararasılaştırılmış Alanı Adlarının yani IDN'lerin IE 7.0, Firefox 1.5, Opera 7.11 gibi yeni nesil tarayıcılar tarafından desteklenmesiyle birlikte Türkçe karakterli alan adları artık webde kullanılabilmektedir.


   
Domain nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. neden?

  neden?

  bu oyunda hayatımızdaki klişelere bi anlam vermeye çalışacaz alttakide kendince bi cvp verip yeni bi klişe söliyecek... ilk ben baslıyorum neden hep ilk adım erkeklerden beklenir
 2. Neden...!

  Neden...!

  Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
 3. Neyse...

  Neyse...

  Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...
 4. ne

  ne

  burçak tarlasının gerçek adı nedir
 5. Domain Uzantılarının Anlamları Nelerdir?

  Domain Uzantılarının Anlamları Nelerdir?

  domain uzantıları, domain uzantısı, domain uzantısı anlamı Sevgili melekler, teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kullanımı da yaygınlaşmaya devam ediyor. Hayatımızın büyük bir kısmında faydalandığımız internette girdiğimiz adreslerde değişik domain uzantılarına rastlayabiliyoruz. ....com, ...net veya ....org gibi. Bunların anlamlarını ve kullanım alanlarını merak edenler için işte...

Sayfayı Paylaş