1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.230
  Beğenilen Mesajlar:
  2.284
  Ödül Puanları:
  113

  Domates bahçesi nasıl hazırlanır?

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Domates Tek yıllık bitkisinin meyveleri yenen bir sebzedir. Yaklaşık 1900 yıllarında Adana’da yetiştirilmeye başlanmıştır.Anavatanı Peru dur. Ülkemiz ekonomisinde çok önemli bir yer tutar.Özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde domates yetiştiriciliği daha fazla yapılmaktadır. Ucuz ve bol vitamin kaynağı olan domates besleyici ve lezzetli özelliğinden dolayı dünyanın birçok ülkesinde en çok üretilen sebzelerdendir.Kolay yetiştirilmesi, bol ürün vermesi etkileyici kokusu ve aromasıyla dünyanın en çok tercih edilen bahçe bitkisidir. Peru kökenli bitki ilk kez 1700 lü yıllarda Osmanlı,ya tanıtılmıştır. Don bölgesi 3 olan domates, Türkiye, nin her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilir.
  < Konu Resmi..>  1.Adım Bölgenizde don tehlikesi tamamen geçtikten sonra domates fidesi alabilirsiniz. Kendi fidenizi yetiştirmek isterseniz 1,5 - 2 ay önceden fide yetiştirme işlemine başlamanız gerekmektedir.
  2.Adım Futbol topu büyüklüğünde bir çukur açın altına bir kürek yanmış hayvan gübresi veya kompost ilave edin. Kalsiyum ihtiyacını karşılamak için temizlenmiş ve iyice ezilmiş yumurta kabuklarından bir avuç serpin. Domates her türlü toprakta yetişebilir ancak organik maddece zengin, tınlı topraklardan hoşlanır.
  3.Adım Domates bitkisi en güzel toprak pH' sı 6-7 aralığında yetişir. Toprak seçimi yaparken buna dikkat edin.
  4.Adım Tam güneş alacağı ve rüzgardan korunacağı uygun bir yer seçin, domatesler genelde destek ister eğer mümkünse kafes içine alın.
  5.Adım Satın aldığınız fideleri bahçeye dikmeden 4-5 gün önce açık havaya alıştırın.
  6.Adım Ortalama gece sıcaklığı 10 derece olduğunda fideleri bahçeye taşıyın. Genel olarak ifade etmek gerekirse dikim zamanı İzmir için nisan başları, İstanbul için nisan ortaları, Ankara için mayısın ilk haftasından itibaren başlar.
  7.Adım Fideyi kök boğazını biraz geçecek şekilde yerleştirin ve etrafını toprakla doldurun, toprağa gömdüğünüz gövde kısmından yeni kökler gelecek ve daha iyi beslenmelerini sağlayacaktır.
  8.Adım Bir kez can suyu verin ilk meyveler gözükene kadar düzenli ama çok az su verin. Çok sulamada bitki kendini boya verip az meyve verecektir.
  9.Adım İlk sulamadan bir süre sonra toprak nemliyken çapalama yapın.
  10.Adım Meyveler fındık büyüklüğüne ulaştığında normal sulama dönemine geçin. Sulama yaparken bitkinin yapraklarının suya değmemesine özen gösterin. Sulamayı sabah erken saatlerde veya akşamüstü yapın.
  11.Adım Haftada bir kez sıvı gübrelerle gübreleme yapın. Gelişim döneminde dengeli gübre, olgunlaşma döneminde potasyum ağırlıklı gübreler tercih edin

  Dikkat edilmesi gerekenler
  Domates türü seçerken öncelikle yöremize ve bize uygun türleri tespit etmeliyiz. Eğer çok rüzgarlı alanlarda yetiştiricilik yapılacaksa oturak domatesler tercih edilmelidir. Kışı uzun geçen bölgelerde fide ile üretime başlamak çok önemlidir ayrıca bu bölgelerde erken olgunlaşan türler tercih edilmelidir. Hibrid tohum kullanılacaksa tohum paketi üzerinden ve tohum satış yerlerinden gerekli bilgileri elde edebilirsiniz.
  Domatesler hastalıklara duyarlıdır bu yüzden sezon sonunda domateslerin sökülüp bahçenin temizlenmesi gereklidir.

   
 2. demirzeyno

  demirzeyno Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Aralık 2014
  Mesajlar:
  25
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  3
  çok güzel bir paylaşım
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
Domates bahçesi nasıl hazırlanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Olta nasıl hazırlanır

  Olta nasıl hazırlanır

  olta nasıl bağlanır olta iğnesi nasıl bağlanır sazan oltası yapımı sazan oltası yapılır fırdöndü olta, olta hazırlamak, Olta Hazırlanması, Olta nasıl hazırlanır, olta nasıl yapılır, olta yapımı, olta yapmak, oltanın hazırlanışı Olta Hazırlanması Olta deyince, bir yanlış değerlendirme ile ucuna yem takılan iğne kastediliyor. Oysa olta, bir mantara bağlı misinaya denir. Oltaya...
 2. afiş nedir, nasıl hazırlanır

  afiş nedir, nasıl hazırlanır

  afiş nedir, nasıl hazırlanır? arkadaşlar bu konuda bana bilgi ve yardımcı olursanız çok minnet kalırım.
 3. Yaş Tarhana Nasıl Hazırlanır ?

  Yaş Tarhana Nasıl Hazırlanır ?

  Bu konu; yaş tarhana nasıl yapılır hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Eylül ayı kışlık hazırlıkların en yoğun olarak yapıldığı aydır. Çıkış zamanına göre yapılan reçellerin, marmelatların yanısıra artık azalmaya başlayan lezzetli domateslerden, kırmızı biberlerden kışlık konserveler, salçalar yapılır. Kışlık kahvaltılık ezmeler yapılır. Kışın soğuğunda ilaç gibi gelen...
 4. Evlilik Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

  Evlilik Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

  evlilik sözleşmesi, evlilik anlaşması, evlilik sözleşmesi nasıl yapılır Sevgili melekler, son yıllarda özellikle ünlüler arasında hayli yaygın olan evlilik sözleşmesi hakkında bilmeniz gerekenleri aşağıdaki makaleden sizlere sunuyor, evlilik sözleşmesi nasıl yapılır ayrıntılı bilgiler veriyoruz... Bu konuda bir avukatın yardımına ihtiyaç vardır. Avukatınız size hangi konuları...
 5. Masala Çayı Nasıl Hazırlanır?

  Masala Çayı Nasıl Hazırlanır?

  masala çayı nedir,masala çayı neye iyi gelir,masala çayının faydaları,masala çayının yararları,masala çayı hakkında bilgiler Masala çayı aslında “Hint çayı” anlamına gelmektedir ve bir çay veya bitki türü değil, çeşitli baharatların, çayların ve sütün kullanıldığı Hindistan’a özgü bir çay tarifidir. Diğer adları “chai” ve “Masala Chai”dir. Kısaca “Hint usulü çay” diyebiliriz. Hindistan’da...

Sayfayı Paylaş