Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Domuz derisi ayakkabı mont giymek harammı?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  domuz derisi harammı,domuz derisi mont giymek harammı,domuz derisi ayakkabı giymek harammı,domuz derisi helal haram hakkında bilgiler
  Sual: Bazıları, “Domuzun sadece eti haramdır, yağı, derisi ve gerisi haram değildir, ayrıca, (Hayvan derisi dabağlanınca temiz olur) hadisine istinaden domuzun derisi dabağlanınca temiz olur, elbise, kemer, cüzdan yapılabilir, derisi üzerinde namaz kılınabilir” diyorlar. Domuzun derisi dabağlansa da temiz olmaz mı?
  CEVAP
  Domuzun sadece eti pis, yağı, derisi ve gerisi temiz olur mu? Âyet-i kerimede (Domuzun idrarı necis) diye bir ifade yok diye, domuzun idrarı da temiz mi kabul edilir? Bu tür iddiaları din düşmanları yapmaktadır.

  < Konu Resmi..>

  Domuzun her şeyi haramdır, derisi dabağlansa da temiz olmaz. Genelde her şeyin bir istisnası olur. İstisnalar kaideyi bozmaz. Birkaç örnek verelim:

  1- Bütün mucizeler mahluktur ama, istisna olarak Kur'an-ı kerim, mahluk olmayan mucizedir.

  2- Herkes bir ana babadan dünyaya gelir, ama Hazret-i Âdem ana babasız dünyaya gelmiştir.

  3- Hazret-i İsa da babasız yaratılmıştır.

  4- Âyet-i kerimede Cehennemde kâfirlerin azaplarının hiç hafiflemeyeceği bildiriliyor. Ancak Ebu Leheb, Resulullah efendimizin dünyaya geldiğini müjdeleyen cariyesini sevincinden dolayı azat etmişti. Bunun için, her yıl, o gece, azabı hafifler.

  5- Kur’an-ı kerimde (Meyte ve kan size haram kılındı) buyuruluyor. (Maide 3)
  Meyte kesilmeden öldürülen hayvan demektir. Hadis-i şerifte, (Size iki meyte ve iki kan helal kılındı. İki meyte balıkla çekirgedir, iki kan ise, karaciğerle dalaktır) buyuruldu. (İbni Mace)

  Demek ki boğazından kesilmediği halde balık ve bir kan olduğu halde dalak yenir.

  6- Kadınla erkek yan yana cemaatle namaz kılsa erkeğin namazı bozulur. Ama Kâbe’de bozulmaz. Bu Kâbe’ye mahsus istisnadır.

  7- Müslüman ve fakir olmak şartı ile öğrenciye zekat verilir. Zengin öğrencilerden biri istisnadır.
  Cami-ul-fetava’da bildirilen hadis-i şerifte, (İlim öğrenmekte olanın kırk yıllık nafakası olsa da, buna zekat vermek caizdir) buyuruldu. (Redd-ül muhtar)

  8- Müslüman kadın saç ve kollarını açamaz. Cariye bundan müstesnadır; ona haram değildir.

  9- Köpekler, ahirette toprak olacaklardır. İstisna olarak Kıtmir isimli köpek Cennete girecektir.

  10- Herkes miras hakkına sahiptir. Ancak kâfir ise miras alamaz. Bir hadis-i şerif meali:
  ([Çok yakını olsa da] Müslüman kâfire, kâfir de müslümana mirasçı olamaz.) [Buhari] (Mesela gayrimüslim bir kadının kocası Müslüman ise miras alamaz. Müslüman bir babanın oğlu, mürted olsa, miras hakkına sahip olamaz.

  Bunlar birer istisna olduğu gibi, dabağlanan deriler temiz olmasına rağmen domuz derisi istisnadır. Din kitaplarında deniyor ki:

  Domuz, yılan, fare ve insan derisi dabağlanmakla temiz olmaz. (Redd-ül muhtar)

  Domuz ve yılan derisi, dabağlansa da temiz olmaz. (Halebi, Hidaye, Hindiyye)

  İmam-ı a’zam, “Domuz derisi dabağlansa da temiz olmaz” dedi. (Mizan-ül-kübra)

  Yılan derisi ile domuz derisi dabağlanmakla temiz olmaz. (Mezahib-il Erbea)

  Hınzırın [domuzun] derisi dabağlanmakla temiz olmaz. (Nimet-i İslam)

  Şafii’de, köpek ve domuz derileri dabağlanmakla temiz olmaz. (Misbah-un-necat)

  Domuz derisi dabağlanmakla temiz olmaz. (Büyük İslam İlmihali)

  Zeydiye fırkasına mensup mezhepsiz Şevkani, (Domuz derisi de dabağlanınca temiz olur) diyorsa da, onun sözü Ehl-i sünnet Müslümanları için senet olamaz.


   
Domuz derisi ayakkabı mont giymek harammı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Domuz

  Domuz

  rüyada beyaz domuz rüyada ısırması ısırması görmek beyaz görmek Düşmanla tabir edilir: Vahşi domuz servet ve güç sahibi olduğu halde kendisinden hayır ve iyilik görülmeyen insana, Domuzla cedelleşlek düşmanla kavgaya, domuzu yenmek yahut onu öldürmek düşmanı altetmeye, Bir yerdeki domuzları orada sürüp çıkarmak dünyaa hayatının güzelleşmesine, Bir domuza binerek onu istediği gibi sevk etmek...
 2. Domuz derisi sorunu

  Domuz derisi sorunu

  Aslinda son zamanlarda daha ucuza kacmak icin cesitli urunlerde,ozellikle de ayakkabilarin iclerinde domuz derisi kullaniliyor ve hatta montlarda da.Bunu anlamak bazen kolay bazen de degil.Gecenlerde aldigim sandaletlerin icinde kullanilmisti eve gelince farkettim ve degistirdim,ya farketmeden hayatimiza girenler.Cin ozellikle maliyeti dusuk diye bu derilerden kullaniliyor.Benim sorum bu...
 3. Nurgül Yeşilçay 12 AYAKKABIYA 12 BİN Dolar ödedi

  Nurgül Yeşilçay 12 AYAKKABIYA 12 BİN Dolar ödedi

  nurgül yeşilçay, ayakkabı, 12 bin dolar, canes ayakkabı, alışverişi ve haberleri burada arkadaşlar. Ekranların başarılı ve güzel oyuncusu Nurgül Yeşilçay, el yapımı ayakkabıları ile ün yapan Canes Ayakkabı markasından 12 çift ayakkabı aldı ve 12 bin dolar ödedi Melek'lerim:) Bir de bana diyor sunuz "çok alışveriş yapıyorsun" diye, alın işte ben Nurgül'ün yanında çok masum kalıyorum...
 4. Siz de Süslü Ayakkabı Giymek İster misiniz ?

  Siz de Süslü Ayakkabı Giymek İster misiniz ?

  süslü ayakkabı spor ayakkabı süsleme Eğer el sanatlarına eliniz yatkınsa ve biraz da zevkliyseniz birbirinden güzel tasarımlar oluşturabilirsiniz melekler :) Bu yazımızda da sıradan keten bir ayakkabının nasıl şıkır şıkır süslü bir ayakkabı haline geldiğini göreceksiniz. Kullanacağınız malzeme de her yerde bulunabilecek cinsten. Biraz sim, yapıştırıcı ve istediğiniz büyüklükte pırıltılı...
 5. HAMİLE İKEN TOPUKLU AYAKKABI GİYMEK TEHLİKELİMİ?

  HAMİLE İKEN TOPUKLU AYAKKABI GİYMEK TEHLİKELİMİ?

  gebelikte topuklu ayakabı giymek zararlımıdır,gebelikte topuklu ayakkabı giyilirmi,hamilelikte topuklu ayakkabı giymenin sakıncaları hakkında bilgiler Çoğu kadın daha uzun görünmek, kalçalarını daha dik göstermek yada baldırlarını daha sıkı göstermek gibi nedenlerden ötürü topuklu ayakkabı giyer. Fakat gebelik gibi kadındaki fizyolojik olguların değiştiği bir durumda aynı şeyleri biraz...

Sayfayı Paylaş