domuz eti neden haramdır ?

M

Mirinkk

Forum Okuru
domuz eti neden haramdır ?
domuz eti neden haramdır
 

Uzman SühaN

Administrator
Basitçe, kirli doğası nedeniyle. Allah Kuranın ayetlerinde açıkça bunu ilan etmiştir ; Örnekle ; O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de Allah tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.

Domuz etinin yasaklanması için bir sebep olarak alakalı olan şey, mutlak itaatle kabul etmemiz gereken Kuran ayetidir.Cevabın açıklığa kavuşturulabilmesi için, aşağıdaki hususlardan bahsetmek gereklidir. Ancak Basit cevap şu Dinimizde yasak . Domuz eti yemememizin nedeni aşağıdakiler değildir .Allah haram kıldığı içindir.

Domuz eti yemek sağlık için çok zararlıdır. Alınan tüm önlemlere rağmen bugün de bu zarar devam ediyor. Her şeyden önce, yetiştirildiği çiftliklerin ve ortamların ne kadar temiz olursa olsun, domuz doğası gereği temiz canlı bir hayvan değildir. Sıklıkla kendi dışkılarını yerler. Domuz dünyadaki pis hayvanlardan biridir. Canlı ve kirli, dışkı ve kir üzerinde gelişir.Domuz eti ayrıca yüksek düzeyde kolestrol ve lipidler içerir. Domuz etindeki bu önemli miktarda antikor, hormon, kolesterol ve lipidlerin insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Günümüzün domuz yetiştiriciliğinde gerçekleşen tüm ihtiyati tedbir ve teftişlere rağmen, domuz etinin fizyolojik olarak insan vücuduna uyumsuz olması ve insan sağlığına zararlı et çeşitliliği değişmemiştir.Bilimsel olarak konuşursak, domuz eti birçok mikrop ve parazitin ana taşıyıcısı olup ciddi hastalıklara neden olur. Tıp bilimindeki zor çabalara rağmen, domuz parazitlerinin birçoğu antibiyotikler, ilaçlar veya aşılarla yok edilemez.
 
Üst