1. Gül Hanım

  Gül Hanım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.193
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  burdur

  Domuz gribi aşısı isteyenler vurulacak

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

  domuz gribi aşısı ne zaman vurulacak okullarda domuz gribi aşısı ne zaman vurulacak bebeklere aşı yapma oyunları okulda aşı yapma oyunları Aşı konusunda bir zorlama olmayacağını, aşıları bir sigorta olarak düşündüklerini belirten Bakan Akdağ, aşının ilk etapta sağlık çalışanlarına, hamilelere, ağır hastalığı olanlara, çocuklara öncelikli uygulanacağını dile getirdi.

  Çocuklara aşı için ailelerden yazılı izin alacaklarını belirten Akdağ, "Bu aşıyı yapmak aslında bir ayrıcalıktır. Türk insanı da bu ayrıcalıktan yararlanacak." dedi. Bakan Akdağ, kendisinin de aşı olacağını açıkladı.

  Sağlık Bakanı Akdağ, gazete ve televizyonların yöneticileri ile İstanbul'da bir araya geldi. Bakan Akdağ bu toplantı öncesi basın mensuplarının domuz gribi ve aşısı ile ilgili sorularını yanıtladı. Önümüzdeki aylarda bütün dünyada yaygın bir biçimde görüleceği düşünülen H1N1 salgını konusunda medya yöneticilerine bilgi veren Bakan Akdağ, "Türkiye'de yayılması mukadder olan H1N1 virüsü halk arasındaki ismiyle domuz gribinin yayılması ile ilgili basınımızdan ortak bir çalışma isteyeceğiz. Bir taraftan vatandaşımıza doğru bir biçimde bu hastalıkla ilgili doğru bilgileri aktarmamız lazım. Bir taraftan da gereksiz bir panik havasının bulunmamasını sağlamak lazım." dedi.
  Hastalığın hızlı geliştiğini, bulaşıcılığının fazla ama genellikle hafif seyrettiğini anlatan Bakan Akdağ, "Genellikle hafif seyreden böyle bir hastalığa karşı neden bütün dünya böylesine dikkatli davranma ihtiyacı hissediyor? Neden bütün dünya bu konuda uyarıldı? Bütün ülkeler ellerinden geldiği kadar planlar yaptılar. Neden biz de 2004 yılından bu yana salgın planı yaptık ve bugünlere geldik? Toplumda milyonlarca kişiyi hastalandırabilir, az sayıda da olsa akciğer, karaciğer, böbrek hastalığı olan kişilerde, küçük çocuklarda, hamilelerde zaman zaman öldürücü olan bir duruma yol açabiliyor. Bunun için dikkatli olmak lazım hem de kişilerin bundan kendisini nasıl koruyabileceğini bilmesi lazım." şeklinde konuştu.

  Vatandaşlara uyarılarda bulunan Bakan Akdağ, "İnsanımız biraz farklı yaşamaya alışması lazım. Nedir bu farklı yaşamak? Ellerimizi mümkün olduğu kadar buluşma ihtimali olan yerlere dokunduğumuz zaman sabunla yıkayacağız. Kendimizi çocuklarımızı koruyacağız. Eğer hastalanmışsak grip olmuşsak başkalarına bulaştırmamak için dikkatli olacağız." dedi.

  Bir basın mensubunun Avrupa'da aşının yapılmadığı iddiasına ilişkin sorusu üzerine Bakan Akdağ, "Tabiki bu bilgiler doğru değil. Bir çok Avrupalı ülke neredeyse Avrupa'nın tamamı bu aşıyı temin etme hususunda gerekli hazırlıklarını yaptılar. ABD, asgari 160 milyon kişiyi aşılama konusunda plan yapıyor. ABD'de, İsveç'te ve bazı Avrupa ülkelerinde aşılama başladı. Ama biz henüz başlamadık. Bu aşıyı yapmak aslında bir ayrıcalıktır. Türk insanı da bu ayrıcalıktan yararlanacak. " şeklinde yanıt verdi.
  İlk aşılamanın ne zaman olacağına ilişkin soru üzerine ise Bakan Akdağ, "Türkiye'nin bu hususta bilimsel kurulların uygun gördüğü aşı planlamasına göre yeterli miktar aşı almamıza imkan veriyor. 43 milyon doz konusunda sözleşmelerimizi yaptık. Bu aşılar mart ayının sonuna kadar elimize geçecek. Her ay belli miktar gelecek. Her ay geldikçe aşıları yapacağız. Öncelikle sağlık çalışanları, hamileler, ağır hastalığı olanlar, çocuklar olmak üzere aşılama yapılacak. Okullardaki aşılamaları görevlilerimiz yapacak. Diğerleri ise sağlık ocaklarında yapılacak. Sonuçta gönüllü olarak yapılacak kimseye zorla yapılmayacak." şeklinde yanıt verdi.

  VATANDAŞI DOĞRU BİLGİLENDİRMEMİZ GEREKİYOR

  Bakan Akdağ, domuz gribi görülen okullarda gerek görülmesi halinde tatil kararı verileceğini belirterek basın mensuplarına bir çağrıda bulundu. Akdağ, "Adeta bir maçın skorunu takip eder gibi 'Şu okulda 5 bu okulda 10 kişi çıktı gibi, okul kapıların gidip öğrencilerle velilerle röportaj yapmak topluma yanlış mesajlar olarak dönüyor. Belki de paniği artırıyor. Vatandaşı doğru bilgilendirmemiz gerekiyor. Bu işin sansasyonel tarafını geri plana atmak gerekir." dedi.


   
Domuz gribi aşısı isteyenler vurulacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Domuz gribi aşısı faydalı mı zararlı mı???

  Domuz gribi aşısı faydalı mı zararlı mı???

  deli oluyorum bizi ikilemde bırakanlara.bıktık yaa..adam gibi biri çıksada dese iyidir olun yada olmayın herkes konuşuyo bilen bilmeyen..fıttırcam zaten hastayım:shootout:
 2. hamileler için domuz grip aşısı

  hamileler için domuz grip aşısı

  Sağlık Bakanlığı Türkiye'ye aşı temin edecek firmalardan biriyle yaklaşık 1 milyon doz "Adjuvansız aşı" alınması konusunda sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre, söz konusu aşıların Aralık ayında Türkiye'de olması bekleniyor. Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, gebeliğinin özellikle son 3 ayındakilerde domuz gribinin risk yarattığını belirtti. Dünya...
 3. Domuz gribine karşı ozon aşısı

  Domuz gribine karşı ozon aşısı

  Halen domuz gribi aşısı tartışmaları sürerken bir başka domuz gribine karşı uzmanlar açıklamalarda bulunuyor ozon aşısı denilen bu aşıyla birlikte domuz gribine karşı korunma yapılabileceğini açıklayan uzmanların vermiş olduğu aşı ile ilgili bilgilerin detayı ise şöyle: Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünyada domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsüne yakalananların sayısı 272 bini...
 4. Domuz gribi aşısı hakkında yardım!!!

  Domuz gribi aşısı hakkında yardım!!!

  Arkadaşlar biliyorsunuz domuz gribiyle ilgili salgın haberleri ölüm haberleri derken birde bu hastalığa karşı uygulanan aşının yan etkileri ve zararları konusunda uygulanmalımı uygulanmamalımı diye insanlar düşünce ve karar olarak ikiye ayrıldılar. Bu konuyu yazmamın sebebi bizde bir anne baba olarak hala korku içinde olmamız belki bilmeyenler için söylüyorum okullardaki öğrencilere...
 5. domuz gribi aşısı olan var mı? ltfn bilgi versin..

  domuz gribi aşısı olan var mı? ltfn bilgi versin..

  merhaba arkadaşlar. öğretmenim ve hamileyim üstelik doğudayım.. yani çok fazla olanaklarım yok. kendime dikkat etmeye çalışıyoru ama bu domuz gribi konusunda kafam çok karışık.. eğer bu aşıyı yaptıran varsa lütfen bilgi versin...

Sayfayı Paylaş