Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Domuz gribini diğer hastalıklardan ayıran belirtiler

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Domuz gribi salgını büyük hızla yayılıyor Türkiye'deki ölü sayısı gitgide artıyor arkadaşlarım Türkiye Avrupa'nın domuz gribinden en çok ölü veren üçüncü ülkesi şu anda...Hepimiz tedirginiz ve her hapşıranı öksüreni domuz gribi sanıyoruz oysa domuz gribinin belirtileri diğer griplerden farklı :tik:
  İşte domuz gribini diğer griplerden ayıran belirtiler :hasta:

  Grip ve soğuk algınlığı virüsleri vücuda burun, göz ve ağız aracılığıyla girer. El yıkamanın ve temizliğin önemli olduğunun altını çizen uzmanlar soğuk algınlığı ile domuz gribinin birbirine çok benzediğini fakat belirtilerin farklılıklar gösterdiğini açıkladılar. Özeelikle grip vakalarının zatürreye çevrilmemesi için kontrollerin yapılması gerektiğini belirten doktorlar soğuk algınlığı ile grip arasındaki farkları şöyle sıraladılar:
  SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİLERİ:
  Boğaz ağrısıyla ilk belirtisini vücutta gösteren soğuk algınlığı burun tıkanıklığının ardından burun akıntısı ve öksürük baş gösterir. Ateş yetişkinlerde görülmezken çocuklarda orta derecede ateş görülebilir. Belirtileri yaklaşık bir hafta süren soğuk algınlığı 7 günden fazla belirtilerini gösteriyorsa o zaman hasta, bakteriyel enfeksiyona yakalanmış demektir.

  GRİP BELİRTİLERİ:
  Grip genellikle soğuk algınlığı gibi boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı ile kendisini gösterir. Hapşırma ve burun akıntısı sonraki günlerde öne çıkar. İştah kaybolur ve vücut direncini kaybeder. Yataktan çıkamayacak duruma getirir fiziksel olarak. Normal gripte okula, işe gidebilirken domuz gribinde bu durum konu dışındadır. Normal gripte kulaklarınız basınçlı ve burnunuz tıkalı olabilir. Ses kısıklığı normal gripte görülür. Göğüsünüze inmişse eğer hastalık ıslak öksürebilirsiniz. Baş ağrısı, kas hareketlerinde yetersizlik, boğaz ağrısı gibi semptomlar her gripte görülürken domuz gribinde bunlara ek olarak kusma ve ishal vardır.


  ATEŞ Soğuk algınlığında genellike orta yükseklikte olan vücudu ateşi gripte genellikle 3-4 gün sürer ve 37.5-38 derece arasında olur.
  BURUN TIKANIKLIĞI
  Soğuk algınlığında önce tıkanık olan burun, iki-üç gün sonra yerini akıntılı bir burna bırakır. Hapşırmak önemli bir belirtidir.

  BAŞ AĞRISI
  Soğuk algınlığında baş ağrısına sık rastlanmazken, domuz gribinde baş ağrısı şiddetli bir biçimde görülür.

  İŞTAH
  Soğuk algınlığında iştahta azalma olmaz. Yemeklerin tad ve kokularının almakta zorluk çekilebilir. Gripte iştah kaybı meydana gelir.

  BOĞAZ
  Boğaz ağrısı, boğazın arkasında kaşıntı hissi hem domuz gribinde hem de soğuk algınlığında vardır. Kısık ses sadece gripte vardır. Gripte halsizlik ve yorgunluk. İştah kaybı yüzünden titreme ve yorgunluk.

  ÖKSÜRÜK
  Soğuk algınlığında göğüsten, ıslak bazen acılı öksürük. Göğüste ağrı. Gripte ise uzun süren kuru öksürük.

  BOŞALTIM YOLLAR
  Soğuk algınlığında herhangi bir sorun yaşanmazken domuz gribinde ishal ve kusma görülür.   
Domuz gribini diğer hastalıklardan ayıran belirtiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. domuz gribi

  domuz gribi

  bugünlerin en önemli konularından bir tanesi domuz gribi ve domuz gribi aşısı olduğunu hepimiz biliyoruz meleklerim...malesef bu hastalık türkiyemizin çoğu il ve ilçesinde de saptanmıştır..domuz gribi aşısı konusunda çeşitli söylentiler var..siz ne düşünüyorsunuz bu konuda??aşıyı yaptırır mısınız??paylaşımlarınızı bekliyoruz... teşekkürler
 2. Domuz Gribi

  Domuz Gribi

  Merhaba arkadaşlar,bana gelen bir maili sizinle paylaşmaka istedim.. > > DOMUZ GRİBİ 'nden korunmanın basit yolları‏ > > > > Dr.Vinay Goyal: Yoğun bakım ve Tiroit > > uzmanıdır. MBBS, DRM DNB. / 20 yıldan fazla klinik > > tecrübesi vardır. > > > > Mikrobun vücuda giriş noktaları yalnızca burun > > delikleri, ağız ve boğaz yoluyla olmaktadır....
 3. Domuz gribi

  Domuz gribi

  Herkese merhaba, arkadaşlar ben domuz gribine fena halde kafayı taktım.Çocuklarıma hergün elma-havuç suyu sıkıyorum ve ceviz-badem-fındık yedirmeye gayret ediyorum.Kırmızı et ve bakliyatta çok önemli bağışıklık sistemi için diye söyleniyor,sofradan eksik etmemeye çalışıyorum.sizlerlede paylaşmak istedim.Aman dikkat..........
 4. Domuz gribi mutasyona ugradi !!!!

  Domuz gribi mutasyona ugradi !!!!

  Dünya genelinde yarim milyon kisiye bulasan domuz gribi Norvec´te mutasyona ugramis. Son iki domuz gribi vakasinda hayatini kayb eden iki kisiden alinan örneklerde H1N1 Virüsü mutasyona ugradigi aciklandi. Virüsün simdi daha kolay ve daha hizli öldürüyormus. Virüsün mutasyona ugramasi demek suan kullaninlan asilarin ise yaramamasi anlama geliyor. Mutasyona ugrayan virüsün cigerlerde...
 5. Domuz gribi yalanı!!!

  Domuz gribi yalanı!!!

  Dünyada birçok insanı korkutan panikleştiren domuz gribi salgını meğer bir oyunmuş hepsi boş bir kurmaca olan bu olayla ilgili uzmanları araştırıp açıkladığı haberin devamını sizlerle paylaşıyorum Dünya Sağlık Örgütü’nden Profesör Ulrich Keil domuz gribi hakkında öyle bir açıklama yaptı ki.. Tüm dünyada önce panik sonra korku ve son olarak kuşkuyla karşılanan domuz gribi hastalığı giderek...

Sayfayı Paylaş