1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Domuz gribinin ilacı "Tamiflu"

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Yeni bir açıklamaya göre domuz gribinin ilacı olan Tamiflu denilen bir ilaç üretilmiş konuyla ilgili haberin detayına geçiyorum < Konu Resmi..>

  ABD'de etkin grip hapı Tamiflu'nun hükümetten de onay almak üzere. Amerikan Tıp Derneği yayın organında dün yer alan habere göre, A ve B virüslerine karşı etkili bileşimle ilgili araştırmanın başkanı Virginia Üniversitesi'nden Dr.Frederick G.Hayden, ‘Bu haplar aşı yerine geçmiyor. Bedene takviye yapıyor. Aşı her zaman tercih edilir. Ancak bazıları alerji gibi özel durumları nedeniyle aşı olamıyor ya da aşı korumuyor. Aşı olmamış 80 yetişkin gönüllüye grip virüsü verdik ve yaklaşık yarısında hastalığın süresi ve şiddeti bu hap sayesinde azaldı. Gribe yakalanmadan hapı deneyenlerde hastalığa karşı direncin arttığı gözlendi’ dedi. Tamiflu'nun üretici şirketi F.Hoffman-La Roche.

  Geçen temmuz ayında Gıda ve İlaç Dairesi'nden onay alan burun spreyi Relenza ile grip hapı Tamiflu, gribin hücreden hücreye yayılmasını kırıyor. Symmetrel ve Flumadine gibi mevcut haplar sadece A virüsüne karşı etkili olurken, Tamiflu ile Relenza hem A, hem B virüslerine karşı savaşıyor. ABD'de her yıl 20 milyon kişi gribe yakalanıyor.

  Gribi önleyen ilaç Tamiflu
  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), A ve B tipi gribi önleyici ilk etkin ilaç ‘‘Tamiflu’’yu geçtiğimiz günlerde onayladı. Grip mevsimi olan Kasım-Nisan döneminde her gün alınan Tamiflu'nun hastalığa yakalanma riskini azalttığı bildirildi.  Hoffman La-Roche'un ürettiği Tamiflu, aşı olmamış yetişkinlerde gribin süresini ve şiddetini azaltıyor. Virginia Üniversitesi'nin araştırmasına göre, 1997-1998 grip mevsiminde Tamiflu verilen 520 kişiden sadece yüzde 1'i hastalığa yakalandı. FDA, kesin bir çözüm olmadığını, diğer ilaçları alanlardan bir gün önce iyileştiklerini yazıyor. Tamiflu, gribin ilk işaretinden sonra 40 saat içinde alınmalı. Yeni ilacın yan etkileri bulantı, kusma, bronşit, baş dönmesi ve uyku sorunu olarak belirtiliyor. Üretici firma, Tamiflu'nu ne zaman piyasaya çıkacağı ve fiyatı konusunda henüz açıklama yapmadı.


  Amerikalıların bu yıl iki, yeni grip ilacı oldu. FDA daha önce de A ve B tipi gribe karşı etkili sprey ‘‘Relenza’’yı onay vermişti. Eski ilaçlar sadece A tipi gribe çare oluyor, ancak sonuç alınamıyordu. Her iki yeni ilaç da grip aşısının yerine geçmiyor. Aşı genelde 64 yaş üzerindekilere öneriliyor. ABD'de her yıl yaklaşık 20 bin kişi gripten can veriyor.
  Grip aşısı nasıl hazırlanıyor ve etkiyor?
  Her yıl dünyada milyonlarca kişi gribe yakalanıyor. Yalnızca ABD’de bu rakam yılda 20.000 kişi. Grip virüsü teneffüs edilen su damlacıklarıyla vücuda girer; daha sonra hücrelerin içine sızar; burada çoğalır ve diğer hücrelere yayılır.

  Bağışıklık sistemi bu organizmaları yakalar ve öldürür. Ancak bunu yapması yaklaşık bir haftayı bulur. İstilacı virüs, güçsüz ve zamanında tepki vermeyen bağışıklık sistemine sahip kişilerde zatürree gibi komplikasyonlara yol açar.

  Aşılanmak bağışıklık sistemini bir anlamda saldırıya hazırlar. Virüs düzenli olarak mutasyona uğradığı için her grip mevsiminde yeni bir aşının hazırlanması gerekir. Bu mevsim de kabaca kasım ayında başlar şubat ayında zirveye ulaşır.

  Kışın belirleniyor

  Dünya Sağlık Örgütü Kuzey Yarımküresi’nde kullanılacak bir sonraki yılın aşı karışımı için üç grip cinsini kış aylarında belirler. Şubat ayında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi gibi resmi sağlık kuruluşları ilaç şirketlerine viral stok sağlar. İlaç şirketleri bu stokları döllenmiş tavuk yumurtasına enjekte eder. Virüs çeşitleri burada çoğalır. Her bir virüs cinsi ayrı ayrı geliştirilir.

  Daha sonra yumurtanın akı dışarı çekilerek içindeki virüsler toplanır, saf hale getirilir, taşıyıcı sıvı ile karıştırıldıktan sonra ampullere doldurulur. Üretim yaklaşık olarak ağustos ayında tamamlanır ve en geç ekim ayında sağlık kurumlarına teslim edilir.

  Grip aşılarının etkili olma olasılığı sağlıklı kişiler için yüzde 70 ile 90 arasında değişir. Bu aşıların koruyucu etkisi yalnızca 12 ay sürer. Oysa çocuk felci ve kızamık gibi diğer aşıların etkisi yıllarca devam eder. Bazı hastalıklar için (tetanos, hepatit B gibi) geliştirilen aşılar bağışıklık süresini uzatmaya yarar.


  1- Faal durumda olmayan grip virüsü vücuda enjekte edilir. Bağışıklık sisteminin ön saflarında yer alan koruyucu hücreler (makrofaj ve dendritik hücreler) virüsün antijenlerini lenf düğümlerine taşır.

  2- Lenf düğümlerinde B lenfosit hücreleri virüsün antijenlerine bağlanır ve virüsün özelliklerini öğrenmeye çalışır. Bu arada yardımcı T lenfosit hücreleri, makrofajlarda ortaya çıkan grip antijenlerine bağlanır ve B hücrelerine yardımcı olmak amacıyla kimyasal sinyaller (sitokin) gönderir. Bu sinyaller yardımıyla B hücreleri, o virüse özel antikor üretmesi için çekirdeklerinin içindeki genleri harekete geçirir. B hücrelerinin salgıladığı antikorlar, virüsün hücrelerin içine sızmasına ve üremelerine engel olur.

  3- Makrofajlar, antikor kaplı virüsün varlığını anlar anlamaz yutar. Daha sonra saldırganı öldürmek için toksin üretir veya enzim salarak sindirir. Enjekte edilmiş grip virüsü etkisiz hale getirilmiş olduğu için insan sağlığı için bir tehdit oluşturmaz. Ancak bağışıklık sisteminin doğru antikoru üretmesi için gerekli verileri sağlamış olur. Eğer daha sonra canlı bir virüsü teneffüs ederseniz, geride kalan antikorlar saldırganı durdurur ve eğitimli B ve T hücteleri birlikte hareket ederek daha fazla antikor üretir.

  Grip virüsü her yıl farklı bir tehdit oluşturur çünkü hemagglutinin (HA) ve nöraminidaz (NA) denilen antijenlerini düzenli olarak değiştirir. Bu nedenle bir önceki aşının eğittiği B ve T hücreleri yeterince bağlanmaz. Pek çok yıl virüsün RNA’sındaki mutasyonlar HA ve NA’da çok büyük değişiklikler yaratmaz. Bu sürece ‘antijenik değişim’ adı verilir. Ne var ki bazen de farklı virüsler genetik malzemelerini değiş tokuş ederler. Bu ‘antijenik değişim’ RNA’da dramatik bir değişikliğe yol açar ve sonuçta ortaya HA veya NA’sı tümüyle farklı yeni bir grip alt-tipi çıkar. Bu durumda yeni bir aşı formülü gereksinimi doğar.


  Bunları biliyor musunuz?

  KATİL GENLER: Grip nedeniyle yalnızca ABD’de hastanede tedavi gören hasta sayısı 110.000 kişi ve iş gücü kaybı 70 milyon gündür. Tarihte grip virüsünün genleri üç kez köklü değişiklik geçirdi. Sonuçta grip tüm dünyayı etkisi altına alacak şekilde yayıldı. 1918’deki ‘İspanyol Gribi’ nedeniyle 20 milyon kişi öldü. 1957’de ‘Asya Gribi’ nedeniyle 70.000 Amerikalı yaşamını yitirdi. 1968’deki ‘Hong Kong Gribi’ 34.000 kişiyi öldürdü.

  ESKİYE DÖNÜŞ: Ortadan kalktığı sanılan bazı çocukluk dönemi hastalıkları yeniden sahneye çıkıyor. Bu hastalıklara karşı geliştirilen aşıların tehlikeli olduğunu savunan anababalar çocuklarının aşılanmasına karşı çıkıyordu. Ancak hastalıkların yeniden ortaya çıkması aşılanma karşıtı görüşleri yavaş yavaş kırıyor.

  AŞIYA ALTERNATİFLER: Aviron adındaki biyoteknoloji şirketi, aşılara alternatif olarak buruna sıkılan bir sprey geliştirdi. Ayrıca Hoffman-La roche tarafından üretilen Tamiflu adındaki bir hapın aşının koruyucu etkisine sahip olduğu ileri sürülüyor. Her şeye karşın Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne göre aşı, gribe karşı geliştirilen en etkili korunma yöntemi.   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.130
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113
  Bunu daha önceden duymuştum tüm insanlar bu ilaç için eczanelere saldırı yapınca ilaç tükendi ve malesef karaborsaya kadar düştü :)
   
 3. perize

  perize Üye Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2009
  Mesajlar:
  379
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  ben bu ilacı bilmiyordum allah kulandırtmasın.
   
Domuz gribinin ilacı "Tamiflu" konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız?

  Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız?

  Biliyorsunuz artık Domuz Gribi Türkiye'ye de geldi neler yapmalıyız nasıl korunmalıyız hepsinin cevabı bu yazıda :) Meksika'da ortaya çıkan ve çok sayıda insanın ölümüne neden olduğu sanılan, ABD, Kanada, İspanya, İskoçya, Norveç, Güney Kore, Almanya, Yeni Zelanda, İngiltere, Brezilya, Fransa, İspanya da da şüpheli vakalara rastlanan domuz gribinin dünyaya yayılmasından endişe ediliyor....
 2. domuz gribi

  domuz gribi

  bugünlerin en önemli konularından bir tanesi domuz gribi ve domuz gribi aşısı olduğunu hepimiz biliyoruz meleklerim...malesef bu hastalık türkiyemizin çoğu il ve ilçesinde de saptanmıştır..domuz gribi aşısı konusunda çeşitli söylentiler var..siz ne düşünüyorsunuz bu konuda??aşıyı yaptırır mısınız??paylaşımlarınızı bekliyoruz... teşekkürler
 3. Domuz Gribi

  Domuz Gribi

  Merhaba arkadaşlar,bana gelen bir maili sizinle paylaşmaka istedim.. > > DOMUZ GRİBİ 'nden korunmanın basit yolları‏ > > > > Dr.Vinay Goyal: Yoğun bakım ve Tiroit > > uzmanıdır. MBBS, DRM DNB. / 20 yıldan fazla klinik > > tecrübesi vardır. > > > > Mikrobun vücuda giriş noktaları yalnızca burun > > delikleri, ağız ve boğaz yoluyla olmaktadır....
 4. Domuz gribi

  Domuz gribi

  Herkese merhaba, arkadaşlar ben domuz gribine fena halde kafayı taktım.Çocuklarıma hergün elma-havuç suyu sıkıyorum ve ceviz-badem-fındık yedirmeye gayret ediyorum.Kırmızı et ve bakliyatta çok önemli bağışıklık sistemi için diye söyleniyor,sofradan eksik etmemeye çalışıyorum.sizlerlede paylaşmak istedim.Aman dikkat..........
 5. Bu kızı DOMUZ GRİBİ İLACI bu hale getirdi

  Bu kızı DOMUZ GRİBİ İLACI bu hale getirdi

  Domuz gribinin ölümcül olduğunu öğrenenler hemen çareyi ilaçlarda ve iğnelerde aradılar.Yabancı ülkeler özellikle tehdit altındaydı ve burdaki insanlar iğne ilaç ne varsa korunmak amacıyla kullandı.Ancak bu ilaçlar ve iğneler zamanla yan etki yapmaya başladı.İşte bir örneği meleklerim... Bu kızı DOMUZ GRİBİ ilacı bu hale getirdi Soğuk algınlığına yakalanan genç kıza yanlış teşhis...

Sayfayı Paylaş