1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Don Juan de Marco Efsanesi

  Konu, 'Efsaneler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  don juan efsanesi don juan de marco hikayesi bebek Don Juan, hikayesi defalarca farklı yazarlar tarafından anlatılmış efsanevi ve kurgusal bir karakterdir. Don Juan ismi mecazi olarak "zampara" anlamında kullanılır.

  Don Juan efsanesi

  Efsaneye göre Don Juan, soylu bir ailenin genç kızını baştan çıkararak iğfal etmiş ve babasını öldürmüştür. Daha sonra mezarlıkta babanın heykelini saygısızca kendisiyle yemek yemeye davet etmiş ve heykel daveti kabul etmiştir. Babanın heykeli yemeğe Don Juan'ın ölümü için gelmiştir. Heykel Don Juan'ın elini sıkmak istemiş ve Don Juan elini uzattığında heykel onu Cehenneme sürüklemiştir.

  Çoğu otoritelerin kabulüne göre Don Juan'ın ilk kayıtlı hikayesi Tirso de Molina'nın yazdığı El burlador de Sevilla y convidado de piedra (The Trickster of Seville and Stone Guest)'dır. İspanya'da 1615'de bulunmasına rağmen yayım tarihi kaynaktan kaynağa 1620'den 1625'e kadar farklılık göstermektedir. Bu hikayede Don Juan kadınlara kendisini sevgili gibi gösterek veya evlilik vaadederek kandıran, pişmanlık duymayan bir zamparadır. Arkasında kırık kalpler, kızgın koca ve babalar bırakır ve sonunda Don Gonzalo'yu vahşice öldürür. Daha sonra katedralde Don Gonzalo'nun hayaleti tarafından yemeğe davet edildiğinde, korkak görünmemek için daveti kabul eder.

  Efsanenin çeşitli anlatımlarına göre, Don Juan'ın karakteri 2 farklı perspektiften veya her ikisinden birden anlatılır. Bazılarına göre Don Juan basit, canı istediği zaman **** yapabilmek için kadınları kandıran, azgın bir zamparadır. Bazılarına göre ise Don Juan baştan çıkardığı kadınları gerçekten seven, her kadının içindeki güzelliği ve gerçek değeri görebilen bir adamdır.

  Diğer Don Juan edebiyatı

  Miguel de Cervantes'in "La Gitanilla" (The Little Gypsy Girl) isimli romanında, Gitanilla'ya aşık olan karakterin adı Don Juan de Cárcamo'dur, muhtemelen Don Juan efsanesiyle ilişkilidir.

  Ünlü bir İtalyan oyun yazarı olan Carlo Goldoni tarafından 1736'da Don Juan (Don Giovanni Tenorio, ossia Il Dissoluto) isimli bir oyun yazılmıştır.


  internette çeşitli kaynaklardan derlenmiştir

   
Don Juan de Marco Efsanesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Juan de Nova Adası

  Juan de Nova Adası

  Juan de Nova Adası Coğrafi Verileri Konum: Güney Afrika'da, Mozambik kanalında ada. Coğrafi konumu: 17 03 Güney enlemi, 42 45 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Afrika Yüzölçümü: 4.4 km² Sınırları: 0 km Sahil şeridi: 24.1 km İklimi: tropikal Arazi yapısı: Yassı ve düz Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Hint Okyanusu 0 m en yüksek noktası: 10 m Doğal kaynakları: Guano ve diğer...
 2. Don

  Don

  Dışa giyilen don ve şalvarı ehil olan biri giydiğini görse valilik yahut başka bir yöneticiliğe getirilir. Diğer insanlar için bunları giymek yabancı bir kadınla evlenmeye delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Külot, Şalvar.)Rüyada kendinizi donla gezerken görmek, bazi dü-süncesiz davranisinizla etrafinizdakileri kendinizle alay ettirdiginize ve daha dikkatli davranmaniz gerektigine delalet eder.
 3. Meteorolojiden zirai don uyarısı

  Meteorolojiden zirai don uyarısı

  Meteoroloji uyardı! Yurdun büyük bölümünde, bu geceden itibaren 16 Mart gecesine kadar "zirai don" beklendiği bildirildi. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan “Zirai Don Uyarısı”nda, Türkiye'nin soğuk havanın etkisinde olduğu belirtildi. Soğuk hava nedeniyle bu gece ve yarın gece Edirne ve Kırklareli çevrelerinde, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik,...
 4. Ölü Deniz Efsanesi

  Ölü Deniz Efsanesi

  deniz efsaneleri muğla efsanesi muğla efsaneleri ile ilgili efsaneler nın efsanesi Ölüdeniz adı verilen koya, denizden dar bir boğazla girilmektedir. Boğazın iki yanındaki sarp yamaçlar çam ağaçlarıyla kaplıdır. Bu yüzden görülmesi oldukça güçtür. Açık denizden doksan derecelik bir dönemeçle ak bir kumsala varılır, daha sonra da döne döne, bir göl görünümündeki koya girilir. Yörede bu...

Sayfayı Paylaş