1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Dondurma ve cips haram mı?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Küçük büyük herkesin severek tükettiği atıştırmalıklardandır dondurma ve cipsler.Ve tüm dünyada en çok tüketilenler arasındadır bu lezzet ikilisi.Son günlerde dondurma ve cips hakkında çarpıcı iddialar gündemde.Dondurma ve cipsin haram olduğu açıklaması bir çok müslüman tüketiciyi telaşlandırdı.Peki dondurma ve cips neden haram tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi; Helal ve haram olan yiyecekler adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.


  Yaz aylarının kavurucu sıcaklığını bir nebzede olsa hafifletmek için dondurma yeriz .Dondurmanın ana malzemesi süt olduğu için çok faydalı bir besin lakin son günlerde ortaya atılan dondurmanın haram olduğu iddiası bir çok kişiyi bu lezzetten uzaklaştırdı.Aynı iddia büyük küçük herkesin yine zevkle tükettiği cipsler için de yapıldı.Cip ve dondurmayı haram kılan sebepler şöyle açıklanıyor.Dondurmada kıvam arttırıcı olarak E441 kodlu jelatin kullanılıyor .Bu jelatinde çoğunlukla yurt dışından temin ediliyor.Jelatin hayvansal bir ürün.Kesimi nin hangi hayvana ait olduğu bilinmediği için dinimizce tüketilmesi sakıncalı bulunuyor.Cipslerde ise Homojenleştiriciler yoğunluklu olarak kullanılıyor bu üründe hayvani ve bitkisel kökenli olduğundan hellaliği şüpheli kabul ediliyor.Dondurma ve cipsin haram oluşu ile ilgili ayrıntılı bilgileri yazımızın devamın da bulabilirsiniz.  < Konu Resmi..>

  Dondurma ve cips haram mı?

  Kayseri’de Gençlik ve Spor Bakanlığı onaylı Yurtkur broşüründe dondurma ve cips için "dinen helalliği şüpheli" ifadesi kullanıldı.

  Diyanet’in skandal fetvalarından sonra bu kez Kayseri’de bir devlet yurdunda Gençlik ve Spor Bakanlığı, Beslenme Bilgi Platformu adında bir broşür dağıtarak dondurma ve cipsin haram olduğunu açıkladı.

  Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre, Kayseri’de devlete bağlı üniversite yurdu olan Şule Yüksel Şenler Kız Öğrenci Yurdu’nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından onaylı Yurtkurt Beslenme Bilgi Platformu adında bir broşür dağıtıldı. Broşürde dondurma ve cipsin dinen helalliği şüpheli olduğu belirtildi. Broşürde dondurma için dinen sakıncalı olduğu ifadeleri kullanılarak “Dondurmada kıvam arttırıcı olarak E441 kodlu jelatinin vücuda fazla alınması alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.

  Tamamı yurtdışında ithal edilen bu katkı maddesi hayvansal bir ürün. Kesimi ve hangi hayvana ait olduğu konusunda kesin bir bilgi olmadığı için dinen de sakıncalı kabul ediliyor” açıklamaları yer aldı. Cips için ise “Homojenleştiriciler cipslerde yoğunluklu olarak kullanılan katkı maddeleridir Mono ve digliseridler (E471), sodyum sttearol ve kalsiyum stearol kullanılan homojenleştiricilerden bazıları. Dinen helalliği şüpheli kabul edilen bu ürün bitkisel ve hayvani kökenli olabiliyor” ifadeleri kullanıldı.


   
Dondurma ve cips haram mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Haram ve helal

  Haram ve helal

  haram ve helal Gencin birisi Kâbe'de hep, "Ey dogrularin yardimcisi olan Allahim, ey haramdan sakinanlarin yardimcisi olan Allahim, sana hamdü sena ederim" diye dua eder. Bu durum herkesin dikkatini çeker. Birisi, (Neden hep ayni duayi yapiyorsun, baska bir sey bilmiyor musun?) der. O da anlatir: -7-8 sene önce yine Kâbe'de iken içi altin dolu bir torba buldum. Tam 1000 altin...
 2. Altın Erkeğe Haram mı?

  Altın Erkeğe Haram mı?

  Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak acaba Altın Erkeğe Haram mı? Yoksa bu tamamen bir hurafeden mi ibaret ? Çevremde gördüğüm insanların çoğu haram diyor bununla ilgili elimizde net bir ayet yada bilgi bulunuyor mu ?
 3. Kürtaj haram mı

  Kürtaj haram mı

  Kürtaj harammıdır ? bununla ilgili bir paylaşımızın varmı. Kürtaj yaptırmak caiz midir islama göre açıklarkanız sevinirim.
 4. Dinimizde müzik haram mıdır?

  Dinimizde müzik haram mıdır?

  Simanın caiz olduğu ve caiz olmadığı yerler vardır. Bazıları, kitaplardaki sima kelimesini çalgı olarak tercüme ettikleri için mubah çalgılar da var zannedilmektedir. Aşağıdaki yazıların tamamı İslam âlimlerinin kitaplarından alınmıştır. Nereden alındığı da sonunda yazılıdır. Kendimize ait tek cümle yoktur. Aletsiz, çalgısız nağmeli sese sima denir. Çalgı aleti ile birlikte olan insan sesine...
 5. Sigara içmek haram mı neden haram

  Sigara içmek haram mı neden haram

  sigara içmek harammı iddaya girdim lütfen yardımcı olun

Sayfayı Paylaş