Dondurma yerken sağlıklı olanını seçin

Dondurma yerken sağlıklı olanını seçin
hamilelikte dondurma yemek zararlımı gebelikte dondurma yemek zararlımı hamilelikte zararlımıdır hamileyken zararlı mı hamile iken
Bu yaz sıcağında serinlemek için hiç birimiz dondurmaya hayır diyemeyiz dimi meleklerrr:) ama acaba kilo alırmıyım diye düşünenlerimiz vardır mutlaka eğer dengeli besleniyorsanız korkmayın kilo almazsınız ama bunun yanında sağlığımız için dikkat etmemiz gereken en önemli şey dondurma seçimi arkadaşlar kendiniz ve çocuklarınız sağlığı için dondurma seçimine dikkat edin.
Afiyet olsun:)

Yaz aylarının vazgeçilmez tatlarından biri de rengarenk dondurmalar! Fakat yemeden önce genellikle; acaba kilo alır mıyım? Diyetimi bozar mı? İçeriğindeki katkı maddeleri sağlığa zararlı mı? gibi birçok soru akılları karıştırır.
Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanlarnın verdiği bilgilere göre,dondurmanın yapımında süt ve süt ürünlerinin yanı sıra şeker, glikoz şurubu gibi tatlılık verici maddeler, bitkisel yağ ve/veya süt yağı, çeşidine göre çikolata, kakao, meyve, fındık/fıstık, karamel gibi besinler, sahlep, kıvam verici, doğal ve doğala özdeş aromalar bulunmaktadır. Yüksek miktarda süt içermesinden dolayı besin değerleri açısından zengindir. Dondurmada protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunuyor. Kilonuzu etkilemesi, günlük tüketilen kalori miktarı ve harcanan enerji miktarı ile ilişkilidir. Dondurmanın kalori değeri diğer baklava, pasta gibi hamurlu tatlılara oranla çok daha düşüktür. Eğer sağlıklı ve dengeli besleniyorsanız ve egzersizinizi yapıyorsanız dondurma tükenmenizde hiçbir sorun yoktur. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programında haftada 1-2 kez dondurma tüketimi önerilebilir. Önemli olan besinlerin tüketim sıklığı ve miktarının ayarlanarak beslenme programına konmasıdır. Özellikle çocuklarda fazla olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında ve enerji açığı olan çocuklarda dondurma tüketimi önerilir.

Dondurma Seçimine Dikkat!

Süt mikroorganizmaların kısa sürede üreyebileceği ve bireyde ciddi sağlık problemlerine sebep olabilecek bir besin öğesi olmasından dolayı dondurmanın mutlaka pastörize sütten yapılmış olması gerekiyor. Üretim esnasında gıda maddeleri tüzüğüne uygun olan katkı ve renk vericilerin kullanılması, uygun paketleme ve etiketlemenin yapılmış olması, üretim sonrası dağıtımının soğuk zincire uygun yapılması büyük önem taşıyor.
alıntı

Aman ha sakın unutmayın neymiş dondurma mutlaka pastörize sütten yapılmış olmalıymış :)
 
Üst