Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Doppler ultrasonun bebeğe zararı varmıdır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  doppler ultrason nedir,dolpper ultrasonun bebeğe zararı olurmu,doppler ultrason ne için yapılır,doppler ultrason hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Doppler ultrasonografide bebeğe olan (uterus damarları ve göbek kordonundan) ve bebekteki kan akımlarının değerlendirilmesi ile bebekteki kan akım hızlarındaki azalma, yani plasental yetmezlik fark edilebilir. Hedef bebeği renkli olarak görüntülemek değildir. Kalbin sistol yani atım, diyastol yani, dolum anlarında ‘kan akım hızlarını’ değerlendirmektedir. Zaten ekranda görülen renkler, bilgisayar ortamında doğal olmayan biçimlerde oluşturulmuş renklerdir. Kan akımının proba yaklaşması ya da probtan uzaklaşması durumuna göre mavi ya da kırmızının farklı tonlarında gözükür.

  Renklendirilmiş kan akımlarını tespit etmek daha kolaydır ve tespit edilen kan akımları dalga şekilleri halinde grafiksel olarak dökümante edildiklerinde kan akım hızındaki değişiklikler görüntülenebilir ve birtakım özel oranlama teknikleri ile subjektif olarak hesaplamalar ile akım hızındaki azalmalar belirlenebilir.

  Riskli hamilelikler için önemli bir yöntem

  Doppler ya da renkli doppler ultrasonografi özellikle gelişme geriliği başta olmak üzere yüksek riskli hamileliklerin takibinde oldukça işe yarar bir yöntemdir. Doppler daha çok yönlendirici bir test olarak geçer. Fakat kimi durumlarda misalen göbek kordon atardamarında ‘ters akım’ ortaya çıkması bebeğin ciddi risk altında olduğunun anlaşılmasını sağlar ve derhal doğumun gerçekleşmesi gerekir.

  Ultrason cihazı ses dalgaları ile çalışma prensibine sahiptir. Doppler ultrason bu ses dalgalarının kan damarları içerisinde bulunan kan hücrelerine çarpıp geri yansırken frekans değiştirmesinden faydalanılarak çalışır. Renkli doppler incelemesi ise buna ilave olarak ekrana damarlardaki kanın akış yönünü ve hızını kırmızı-mavi renklerle gözükmesini sağlar. Ekrandaki ortaya çıkan görüntüler damarların üzerinde bu renkler belirir, ayrıca kalp atımına benzer sesler işitilir.

  Ultrasonografinin bebeğe hiçbir hasarı dokunmaz. Radyasyon içerme gibi bir durum söz konusu değildir. Oldukça sık şekilde ultrasona girilse dahi, bebeğe bir zararı dokunmaz.

  Ultrason ne sıklıkta yapılmalıdır?

  Hamileliğin durumuna ve fark edilen risklere göre bu sıklık değişebilse de, genellikle en az olarak belirtilen zamanlarda yapılır. Gerektiği durumlarda, ilave olarak ultrasona girilebilir.

  Hamileliğin ilk aylarında
  11-14 hafta arasında
  18-20 hafta civarında ayrıntılı ultrasonografi
  32 hafta dolaylarında
  38 hafta dolaylarında
  Ultrason ile bebeğin cinsiyet ne zaman belli olur?

  Cinsiyetin dış görünüş olarak 11. hafta dolaylarında farklılaşmaya başlaması, ultrasonda bebeğin cinsiyetinin görülebileceği anlamına gelmez. Genellikle 15 ila 20. haftalarda ultrason ile bebeğin cinsiyeti ayırt edilir. Ancak her zaman yanılma payı bulunmaktadır. Bunun dışında, bebeğin duruşu sebebiyle cinsiyetin ayırdını yapmak kolay olmayabilir.

  Doppler incelemesinin çalışma prensibi hareketli cisimlerden yansıyan seslerin farklı olmasına dayanır. Burada hareketli olan kan damarları içerisindeki kandır. Kan içerisindeki hareket eden kırmızı hücrelere çarpan ses dalgaları geri yansır. Çeşitli damarlara doppler incelemesi yapılmaktadır.

  Hamilelikte doppler değerlendirmesinde en yaygın kullanılan damarlar;

  Göbek kordonundaki atar damar (Umblikal arter)
  MCA (Middle Cerebral Artery, Orta serebral (beyin) atar damar)
  Fetal aorta
  Göbek kordonundaki toplardamar (Umblikal ven)
  Duktus venozus
  İntrahepatik (karaciğerdeki) venler
  Doppler inceleme hamilelikte ne gibi durumlarda yapılabilir?

  Anomaliler
  IUGR (gelişme geriliği) şüphesi
  PIH/ preeklampsi/ eklampsi (Tansiyon yüksekliği olan durumlar)
  Fetusta anomali/ fetal hastalık şüphesi
  Çoğul gebeliklerdeki bebeklerin eşit gelişmemesi
  Fetusta kalp anomalileri/ kalp hastalığı
  Aritmiler (kalpte ritm bozukluğu)
  Annede kalp-damar hastalıkları
  Daha önceki gebeliklerde gelişme geriliği, intrauterin fetal ölüm olması
  Daha önceki gebeliklerde tansiyon yüksekliği, preeklampsi olması durumunda gerek görülür.
  Doppler ultrasonun bebeğe ya da anne adayına herhangi bir zararı var mıdır?

  Bu güne dek doppler ultrasonun herhangi bir zararı ya da bir bebeğe ters etkisi saptanmamıştır. Ancak teorik açıdan ısı artışı ortaya çıkarması gibi bazı sebeplerden dolayı yine de gerekli olmayan durumlarda ve fazla uzun süre maruz kalınmaması tavsiye edilir.


   
Doppler ultrasonun bebeğe zararı varmıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doppler Ultrasonografi

  Doppler Ultrasonografi

  Doppler genel anlamda ultrason altında incelenen damar yatağının kan akımını ve normaldışı bir dirençle karşı karşıya olup olmadığını belirleyen bir testtir. Kalbin atım ve dolum fazında incelenen damar yatağındaki basınçlar karşılaştırarak direnç belirlenir. Damarın inceleme esnasında ekranda oluşturduğu dalga görüntüsü de damar yatağının önündeki direnç hakkında bilgi verir. Obstetrik...
 2. Ultrasonun anne karnındaki bebeğe zararı yokmuş

  Ultrasonun anne karnındaki bebeğe zararı yokmuş

  gebelikte sık ultrasona girmek ultrasonun zararları sık ultrasona girmek ultrasonun bebeğe zararı var mı bebeğe zarar verirmi Bazı hamile bayanların ultrasyona girdiği taktirde bebeklerine zarar geleceği düşüncesi vardır Bu düşünceyle birçok kadın ultrasyona girmekten kaçınır.Ama uzmanların yaptığı bir açıklamayla birçok anne adayı derin bir nefes aldı çünkü ultrasyonun anne karnındaki bebeğe...
 3. Melişler Ultrasonun Anne karnındaki bebeğe zararı var mı acaba ?

  Melişler Ultrasonun Anne karnındaki bebeğe zararı var mı acaba ?

  Kızlar 2 aylık hamişim, ultrasonun anne karnındaki bebeğe zararı oluyor mu, henüz cinsiyetini göstermedi ve üç beş güne bir gidiyoruz. Bu zararlı değildir dimi ?
 4. Renkli doppler ultrason nedir?

  Renkli doppler ultrason nedir?

  renkli doppler ultrason gebelikte ne için yapılır,renkli doppler ultrason ne zaman yapılır,renkli doppler ultrason hakkında bilgiler Renkli doppler ultrason veya renkli (color) doppler ultrasonografi (halk arasında renkli ultrason) sadece gebelik takibinde kullanılan bir yöntem değildir. Hamilelik dışında da kadında ve erkekte çeşitli hastalıklarının takibinde kullanılan bir yöntemdir....
 5. Ultrason Bebeğe Zarar Verir Mi?

  Ultrason Bebeğe Zarar Verir Mi?

  gebelikte ultrason ,gebelikte ultrasona girmek bebek için zararlımıdır,gebelikte ultrasona girmek sakıncalımıdır,gebelikte ultrason hakkında bilgiler Aslında bu konuda net olarak kesin bir şey söylemek mümkün değil çünkü zorunlu hallerde bakılması birçok tehlikenin bile önüne geçiyor olacak. Genellikle dünyada birçok ülkede Ultrason sadece hamilelik boyunca zorunlu hallerde ya da en fazla 9...

Sayfayı Paylaş