Dosya durumu istinafta ne demek

• Konbuyu başlatan Rezzancxxccx
  • Başlangıç tarihi
R

Rezzancxxccx

Forum Okuru
Dosya durumu istinafta ne demek
Dosya durumu istinafta ne demek istinaf nedir

Merhaba

2 yıldır süren bir iş mahkemem var. Açtığım davayı kazandım. Dava süreci dahil dava dilekçesini ben kendim yazdım avukata yazdırmadım her şeyimi kendim takip ettim. Bilgisayar da bakıyorum davayı kazandığım halde dosya durumu istinafta diye geçiyor . Dosya durumunda istinafta ne demek ben davayı kazandım istinaf ne demek . Dava da karşı tarafın tazminat ödemesi kararı çıktı . Dosya durumu istinafta durumunu anlamış değilim .

Merhaba Rezzan

Davayı kazandığına sevindim , sanırım biraz heyecan yapmışsın dosya durumu istinafta demek diye soruyorsun. öncelikle İşyerinden kazandığın tazminat için seni tebrik ederim. Eskiden davalar bitince ya da karşı tarafın itirazı olunca yani dava sonuç kararına itiraz edince dava yargıtaya taşınırdı. Ve yargıtay da çok fazla iş yükü birikiyordu. Bir süre önce İstinaf Mahkemeleri kuruldu

. Kuruluş amacı yargıtayın iş yükünü hafifletmek ve itiraz edilen dava sonuç kararlarına , karar yönünden itirazı incelemektir. Eğer itiraz karar yönünden haklı bulunursa dava yeniden görülür. İstinaf mahkemelerine taraflar katılmaz mahkeme sadece dava dosyasını ve nihayi kararı inceler ve itirazı değerlendirir.

Dediğim gibi itiraz haklı bulunursa davayı yeniden görülmesi için mahkemeye dosyayı geri gönderir ve dava tarafların katılımıyla yeniden görülür, yeniden görülen davaların konusu değiştirilmez dava neyse tekrar görülür.

Senin davana gelince ; karşı taraf mahkeme kararına itiraz etmiş ve itirazı sonucu ki bu her itiraz edende olur ; istinaf mahkemesine yollanmış. Büyük ihtimalle dava sonucu değişmeyecektir. Çünkü iş mahkemelerinin çoğunda çalışan lehine kararlar çıkar maalesef çünkü işverenler çalışanlarının haklarını genelde vermeme meylindedir ülkemiz de. Sonuç olarak kısaca senin dava istinaf mahkemesinde inceleniyor kısa bir süre sonra karar onanacaktır.

Geri