Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Dövme Yaptırmak Zararlımıdır?

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  dövme, zararları varmıdır, dövme resimleri, bilgileri için yazımıza buyrun arkadaşlar.
  [​IMG]  şu sıralar dövme yaptırmak çok moda oldu melekler. kimi görsem orasına burasına dövme yaptırmış hatta artık kapalı bayanlar bile dövme yaptırmakta. peki dövme yaptırmak zararlımıdır? işte sorunuzun cvbıiçin sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz melekler ::D:D


  Uzmanlar, dövmelerin gerekli hijyen koşulları sağlanmadan yapılması halinde AIDS, deri hastalıkları, böbrek yetmezliği ve zehirlenme gibi birçok hastalığa neden olabileceğine dikkati çekiyor…

  Yaz gelirken dövme yaptırmak isteyen çok oluyor. Ancak siz siz olun hijyene dikkat edin…

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağ yaptığı açıklamada, yaz aylarıyla birlikte özellikle turistik bölgelerde dövme yapımında ciddi oranda artış yaşandığını belirterek, toplumda dövmenin istenilen her yerde yaptırılabilecek basit bir işlem gibi algılandığını ifade etti.

  Bu uygulamanın yeterli hijyen koşullarının sağlandığı ortamlarda yapılması gerektiğinin altını çizen Ağrıdağ, “Dövme yapmayı bilmeden, gerekli sağlık önlemlerini almadan bu işi yapmaya çalışmak cinayete teşebbüsten farksız. Dövmenin uzman kişiler tarafından, steril iğneler kullanılarak uygulanması çok önemli” dedi.

  Ağrıdağ, steril bir ortamda yapılmayan dövmelerin Hepatit A, B, C, AIDS ve frengi gibi bulaşıcı kan hastalıklarının bulaşmasının yanı sıra zehirlenme, deri hastalıkları ve kronik böbrek yetmezliği gibi tehlikeli rahatsızlıklara yol açabileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

  “Bu tip olumsuz durumlarla karşılaşmamak için dövme yaptırırken bazı konulara dikkat edilmeli. Kalıcı dövme yapımında kullanılan ve içinde boya olan iğne uçlarının tek kullanımlık olması ve çelikten yapılmış olması şart. Daha önce kullanılmış bir iğne ile dövme yaptırmak, bizden önce o iğnelerle dövme yapılan kişinin herhangi bir hastalığı varsa onun bize de geçmesine davetiye çıkarır.”

  Ağrıdağ, dövme yaptırılacak yerin Sağlık Bakanlığı’ndan alınan izin belgesine sahip olması gerektiğini belirterek, bu belgeye sahip olmayan yerlerde hangi kimyasalların hangi şartlarda uygulandığının bilinemeyeceğini söyledi.

  Yaptırmadan önce iyi düşünülmeli

  Ağrıdağ, özellikle gençler arasında giderek yaygınlaşan ve ‘farklı’ olmanın bir simgesi olarak algılanan kalıcı dövmelerin çıkartılması için lazer ile tedavi gerektiğini anımsatarak, bu uygulamanın hem ekonomik hem de sağlık açısından pek de kolay olmadığını belirtti.

  Bunun için kalıcı dövme yaptıracak kişilerin bu uygulamadan önce çok iyi düşünmesi gerektiğinin altını çizen Ağrıdağ, koyu renklerin lazer ışınları tarafından daha iyi görüldüğünü ve dövmenin yapıldığı bölgenin daha hızlı temizlenebildiğini bu nedenle, açık renkle yaptırılan dövmelerde bu uygulamanın çok da başarılı olmadığını bildirdi.

  Ağrıdağ, geçici dövme olarak adlandırılan, halk arasında da Hint kınası olarak bilinen malzemenin kullanıldığı yöntemin de sağlık sorunlarına yol açabildiğini belirterek, “Deriye uygulanan tüm kimyasal maddeler eğer kişinin bilinmeyen bir alerjisi varsa sorun yaratabilir. Bunun için dövmeyi kalıcı veya geçici olarak yaptırmadan önce iyi düşünülmeli” dedi.

  Fiyatlar 50 ile 8 bin lira arasında değişiyor

  Adana’da faaliyet gösteren bir dövme stüdyosunun sahibi Gökhan İşisağlam ise yaz aylarıyla birlikte dövme yaptıranların sayısında artış olduğunu ve işlerinin açıldığını belirtti.

  Müşterilerinin dövme tercihleri hakkında da bilgi veren İşisağlam, kadınların dövmeleri yüzük ya da küpe gibi vücutlarında taşıdıkları önemli bir aksesuar olarak gördüklerini ve genellikle kelebek, melek, yıldızın yanı sıra sevgililerinin isimlerini vücutlarına işlettiklerini, erkeklerin ise gücü simgeleyen figürleri tercih ettiğini söyledi.

  İşisağlam, “Dövme toplumumuzda uzun süre tabu olarak görüldü. Şimdi bu algı yıkıldı, çok farklı sektörlerden, her yaş grubundan çok sayıda kişi dövme yaptırmak istiyor. Talep fazla olunca köşe başı dövmecileri de arttı. Sağlık Bakanlığı denetimlerini sıklaştırmalı” dedi.

  Yapılan dövmelerin fiyatının istenilen figür ve figürün boyutun göre çeşitlilik gösterdiğini anlatan İşisağlam, fiyatın 50 liradan başlayıp 8 bin liraya kadar çıkabildiğini sözlerine ekledi.

   
Dövme Yaptırmak Zararlımıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dövme yaptırmak

  Dövme yaptırmak

  Allah (cc) insana özel bir önem vererek onu en güzel biçimde, azalarını son derece dengeli ve bir o kadar da âhenkli bir şekilde yaratmıştır. Güzel yaratılan insanın güzelliklerine güzellik katması için süslenmesine de izin verilmiştir. Yüce Allah Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle buyurmuştur: “Allah’ın kulları için yarattığı süsü ve güzel rızıkları kim haram kıldı? De ki; onlar dünya hayatında,...
 2. Gebelikte dövme yaptırmak?

  Gebelikte dövme yaptırmak?

  Gebelikte dövme yaptırmak? Normal şar tlarda olduğu gibi gebeliktede steril ortamlarda yapılmayan dövmeler çok büyük tehlikeler taşır. Başta hepatit B ve C olmak üzere, aids, tet anos, frengi, tüberküloz kan yoluyla bulaşan en riskli hastalıklardır. Özellikle hepatit C hastalığının yayılmasında dövmenin büyük önem taşıdığı söylenmekte. Gebelerde özellikle artan gebelik hormonlarına bağlı...
 3. Dövme Yaptırmak İsteyenlere Öneriler

  Dövme Yaptırmak İsteyenlere Öneriler

  dövme yaptırma yaşı sevgili dövmeleri dövme , yaptırmak isteyenler, öneriler, tavsiyeler, ipuçları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Şahsen hiç tavsiye etmiyorum ama zevk meselesi,dövmeden hoşlanıyor olabilirsiniz.İlk defa yaptıracaksanız,size birkaç tavsiyemiz var. Kaç yaşından itibaren dövme yaptırılabilir? Bu yasalarımızda 18 yaş olarak belirlenmiştir....
 4. dövme yaptırmak günah mıdır melkler

  dövme yaptırmak günah mıdır melkler

  Dövme yaptırmak istiyorum, abtest tutar mı dövme yaptıranların yani abdesti kabul olur mu onunla ilgili bi ton bişeyler söylüyorlar yok efendim dövmeli kişinin apdesti olmazmış vs bilgi varmı yada kaynak elimizde teşekkürler.
 5. Hamilelikte Menenjit Aşısı yaptırmak zararlımıdır?

  Hamilelikte Menenjit Aşısı yaptırmak zararlımıdır?

  hamilelikte menenjit aşısı ,gebelikte menenjit aşısı,gebelikte yapılması gereken aşılar,hamilelikte menenjit aşısı yapılırmı,gebelikte menenjit aşısı hakkında bilgiler Vücudumuzun bağışıklık sistemi hastalıklara karşı bizi korur. Vücuda giren mikroplar çoğalarak hastalığa neden olur. Bağışıklık sistemi ilk defa karşılaştığında bu mikroplar ile tanışır ve antikor adı verilen ve bu mikroba...

Sayfayı Paylaş