Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.355
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Dua ederken 3 veya 7 kere tekrar etmek gerekir mi?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ev alırken, (Ya Rabbi hayırlı ise, bu evi nasip eyle), yahut evlenirken, (Evlenmek hayırlı ise, evlenmemi nasip eyle) diye dua etmemeli, (Hayırlısı ile ver) demeli deniyor. Bunun hangisi uygun ve aradaki fark nedir? CEVAP
  Hayırlısı ise ver demekte bir teslimiyet vardır, uygundur. Hayırlısı ile ver demek de, uygunsuz değildir. Fakat, sanki bunda ısrar var, illa o şeyin olması isteniyor. Birinci şekilde söylemek daha iyi olur.

  Sual: (Vaki olanda hayır vardır) veya (Hayırlısı olur inşallah) deniyor. Böyle demek uygun mu?
  CEVAP
  Vaki olanda hayır vardır demek, irade ve tercihimizin dışında ve sebeplere yapıştığımız halde, başımıza ne gelirse gelsin, sabretmeli, şikayetçi olmamalı; sabredersek, bizim için neticesinin hayır olacağını bilmeli demektir. Yoksa, herkesin başına gelen her şey, onun için mutlaka hayra sebep olur demek değildir.

  (Hayırlısı olur inşallah) demek, Allahü teâlâ bunun neticesini senin için hayırlı yapsın, hata ve kusurunu affetsin, yanılmaktan, zarar görmekten korusun, sana nimet ihsan etsin demektir.

  Sual: Başımıza bir bela gelince, bir yakınımız ölünce nasıl dua etmeliyiz?
  CEVAP
  Ümmü seleme validemiz, şöyle anlattı:
  Peygamber efendimiz, (Sıkıntıya düşen, “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun [âyetini okuduktan sonra], Ya Rabbi, başıma gelen musibetin ecrini ver ve bana bundan daha hayırlısını lutfet” diye dua ederse, Allahü teâlâ onu o sıkıntıdan kurtarır ve ona daha hayırlısını verir) buyurdu. Sonra,
  “Ben, Ebu Seleme ölünce böyle dua etmiştim. Allahü teâlâ da bana Ebu Seleme’den daha hayırlısını, yani Resulullahı verdi” dedi. (Müslim)

  Sual: Hatmi tehlil gibi zikirleri, bir murat için okunan duaları abdestsiz de okumak caiz midir?
  CEVAP
  Evet bütün zikirler ve dualar abdestsiz okunabilir. Ancak abdestli okumak elbette iyidir. Hele bir murat için okunan dua ve zikirleri abdestli okumaya çalışmalıdır.

  Sual: Kuleuzüleri okuduktan sonra avuca üfleyip elleri vücuda sürmenin faydası var mı?
  CEVAP
  Resulullah efendimiz, bazı âyetleri okur mübarek avuçlarına üfler ve avuçları ile mübarek vücutlarını mesh ederlerdi. Birçok hastalık için iyidir.

  < Konu Resmi..>


  Sual: Arapça bilmeyen kimsenin duaları Türkçe olarak okumasında mahzur var mıdır?
  CEVAP
  Namaz, hutbe, ezan gibi yerlerdeki dualar hariç, duaları Türkçe olarak söylemek caizdir. Ancak bazı duaların tam Türkçeleri olmuyor. Tercümeleri aslının yerini tutmuyor. Mesela selam da bir duadır. Ama bunların Türkçeleri olmaz. Resulullah efendimizin bildirdiği şekilde selamün aleyküm veya esselamü aleyküm diye selam vermelidir.

  Sual: Camide tesbih çekerken, dua ederken veya Kur'an-ı kerim okunurken, mazeretsiz bağdaş kurup oturmakta mahzur var mı?
  CEVAP
  Bir rahatsızlık yoksa öyle oturmamalıdır.

  Sual: Namaz kılmış olana, (Allah mübarek etsin) mi denir, yoksa (Allah kabul etsin) mi?
  CEVAP
  Allah mübarek etsin denir.

  Sual: Haram olan bir şeyi elde etmek için ya da yapabilmek için dua etmek haram mı? Mesela ya Rabbi bana rakı içmeyi nasip eyle demek haram mıdır?
  CEVAP
  Evet haramdır.

  Sual: Bazıları, bir din kitabını mesela Mektubatı okuyup bitirdikten sonra Sadakallahülazim diyorlar. Bir mahzuru var mı?
  CEVAP
  Öyle söylemek uygun değil. Sadakallahülazim demek, Allah doğru söyledi demektir. Kur'an-ı kerim için söylenir.

  Sual: Amenerresulü okunurken dinleyenlerin dua kısmında yavaşça âmin demeleri caiz mi?
  CEVAP
  Caizdir.

  Sual: Hadis-i şerifte, (Sabah-akşam, Haşr suresinin son üç âyetini okuyan şehit olarak ölür) buyurulduğu için, sabah-akşam Haşr suresinin sonunu okuyorum. Camide kıldığım zaman imam okuyor, biz dinliyoruz. Ben okumasam, yine aynı sevaba kavuşur, şehit olarak ölür müyüm?
  CEVAP
  Kur’an-ı kerimi okumak sünnet, dinlemek farzdır. Dinleyen, okuyandan daha fazla sevap aldığı için, ayrıca okuması gerekmez. Her gece Amenerresulü’yü okuyan da, imamdan dinlemişse, onun da okuması gerekmez.

  Sual: Bir şey okuduktan sonra veya vaazdan sonra el fatiha deniliyor. Fatiha okumak şart mı?
  CEVAP
  Fatiha denince fatiha okumak şart değil ama okumak iyi olur

  Sual: Bilgisayarda yüklü bulunan sure ve duaları kulaklıkla dinlemekte mahzur var mı?
  CEVAP
  Mahzuru olmaz.

  Sual: Duaya nasıl başlamalı?
  CEVAP
  Şöyle başlanabilir:
  (Elhamdülillahi Rabbilalemin essalatü vesselamü alâ resulina Muhammedin ve alâ alihi ve sahbihi ecmain.)

  Sual: Namazdan sonra fatiha okumak sünnet mi bid'at mi?
  CEVAP
  Caizdir, mahzuru yoktur.

  Sual: Bazen yazı yazarken, yapacağım şeyi unutuyorum, ne yazacaktım ki diye düşünüyorum. Unutmamak için veya hatırlamak için bir dua yok mu?
  CEVAP
  Büyük bir zata bir dua et de şu olsun diyorlar, o da dua ediyor ve o iş oluyor. O duayı bize de öğret diyorlar. Öğretiyor, fakat onlarınki kabul olmuyor. Sebebini soruyorlar. (Bu 30 senenin mahsulüdür. 30 senedir dua ediyorum, siz de devamlı edin bir gün duanız kabul olur) buyuruyor.

  Bir kimse yazı yazarken unuttuğu, hatırlayamadığı şeyler oluyormuş. Resulullah efendimiz ona buyuruyor ki:
  (Kalemini kulağına koy. Söyleneni daha iyi hatırlarsın.) [Tirmizi]

  Ne yazacağını unutan kimse kalemini kulağına koymalı ve Resulullaha salevat-ı şerife getirmelidir.

  Sual: Çocuğumun yaramazlıklarına karşı okuyabileceğim dua var mı?
  CEVAP
  Hem kendiniz ona hayır dua edin, hem de çocuğa namaz kılmayı, bazı sureleri, duaları öğretin. Mesela La havle’yi öğretin. Çocuğun yaramaz olması iyidir. Meşhur büyük kimseler çocukken çok yaramaz imiş. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (Çocuğun küçüklüğünde yaramaz oluşu, büyüklüğünde aklının ziyadeliğidir.) [Hakim]

  Sual: Dua ederken 3 veya 7 kere tekrar etmek gerekir mi?
  CEVAP
  3 veya 7 kere tekrar etmek isteğimizi kuvvetlendirmek içindir. Mesela (Ya Rabbi günahlarımı affet) diye 7 kere söylenebilir. Veya (Ya Rabbi çocuğu salih olarak büyüt) diye 3 veya 7 kere söylenebilir.

  Sual: Haram işleyen biri, çok günah işliyorum, elimi açıp dua etmeye yüzüm yok, ben namaz kılamam derse buna ne denir?
  CEVAP
  Ne kadar çok günah işlerse işlesin yine namaz kılmalıdır. Çünkü namaz bir çok günahların affına sebep olur. Bir çok kötülüklerden korur. İyi biri olmaya sebep olur.

  Sual: Namazda secdede dua edebilir miyiz?
  CEVAP
  Farz namazların secdesinde dua edilmez. Nafile kılarken secdede dua edilebilir. Namaz haricinde secdeye kapanıp dua edilir.

  Sual: Allah gönlüne göre versin diye dua uygun mu?
  CEVAP
  Biz hakkımızda ne hayırlıdır bilemeyiz. Allahü teâlâ hakkında hayırlı olanı nasip etsin demeli, bizim arzu ettiğimiz kendi zararımıza olabilir.

  Sual: Haddimi bilmeden Ya Rabbi beni de imtihan et diye dua ettim... ve bir daha da kendime gelemedim. Ne yapmam lazım?
  CEVAP
  Evet gerçekten çok büyük söz etmişsiniz. İnsan acizdir, imtihana dayanabilir mi? İnsan kendine beddua eder mi hiç? Öyle dua ettiğinize tevbe edin. Bir zaman adamın biri, Ya Rabbi beni sıkıntılara karşı sabredenlerden eyle diye dua ediyor. Peygamber efendimiz, (Bela mı istiyorsun?) buyuruyor.

  Sual: Peygamber efendimizin en çok okuduğu dua ne idi?
  CEVAP
  “Rabbena atina...” idi. (Beyheki)

  Sual: Hadis-i şerifte, sabah ve akşam namazlarından sonra, Haşr suresinin [hüvallahülleziden itibaren] son üç âyetinin okunması bildiriliyor. Halbuki çok yerde Lev enzelnadan okunuyor. Yine hadiste, namazlardan sonra, 10 ihlas okunması bildirilirken, siz 11 ihlas okunacağını bildirdiniz. Niçin böyle yapılıyor?
  CEVAP
  Bir hususta birkaç rivayet varsa, en faziletli olanını seçmek iyi olur. Haşr suresinin sonunu Lev enzelnadan okumak daha iyi olur. Namazdan sonra 10 veya 11 İhlas okunması bildirilmiştir. 11 defa okumak daha iyidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Sabah namazından sonra 11 defa ihlas okuyan müslümana, Cennette bir burç verilir.) [Haraiti] (Bu hadis-i şerif, Ramuz’un 382. sayfasında da vardır.)

  Sual: (Ya Rabbi, hakkımda hayırlı ise şu kızı veya şu oğlanı bana nasip eyle) diye dua etmekte mahzur var mıdır?
  CEVAP
  Hayırlı ise dediğinize göre, hiç mahzuru yoktur. Çok iyi olur.

  Sual: Neden sürekli sayılar var dualarda, onu hiç anlamıyorum. Mesela neden mezarlık önünden geçerken 3 İhlas 1 Fatiha okumam gerekiyor? Neden 2 İhlas değil?
  CEVAP
  Peygamber efendimiz, üç ihlas okuyan Kur’an-ı kerimi hatmetmiş gibi sevap alır buyuruyor. Fatihanın faziletini bildiriyor. Peygamber efendimiz iki deseydi, siz kalkar, (Neden iki ihlas da üç değil) derdiniz. Yemin kefareti için 3 gün peş peşe oruç tutulur niye iki veya 4 değil de 3? Dinin emri öyle! Niye sabah namazı 4 rekat, öğle 10, ikindi 8, akşam 5 rekat? Allah öyle emrettiği için. Suç rakamlarda değildir, bu tür yanlış anlama, bilgisizlikten veya itikad zayıflığından ileri gelir.

  Sual: Dualarda, Allah’ım affet ..bağışla yâ Rab! Allah’ım yardım et emir kipli ifadelerle hâşâ Allah’a emredercesine Zâtını bir ast, kendimizi de üst yerine koymuyor muyuz? Herkes niye böyle yanlış dua ediyor?
  CEVAP
  Peygamber efendimiz öyle dua ederdi, bize de öyle dua edin diye emrediyor. Allahü teâlâ da öyle buyuruyor. Bunlar emir değil, istektir, arzudur. Ya Rabbi günahlarımı affet demek emir değil, ricadır, yalvarmadır.

  Sual: Fâsık babaya hayır dua edilir mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Duaları PVC kaplayarak kullanmak caiz mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Herkesin gözü önünde tesbih ile, numaratörle zikir çekmek riya olur mu?
  CEVAP
  Riya kalbde olur. Herkes görsün diye çekiliyorsa riya olur, alışkanlık olduğu için çekiyorsa veya kalbinde hiç gösteriş düşüncesi yoksa riya olmaz. Ancak herkesin gözü önünde çekmek fitneye veya suizanna sebep olabilir.

  Sual: Evde çoluk çocuğun yanında, tesbih çekmem ve kuşluk gibi nafile namazları kılmam riya olur mu?
  CEVAP
  Olmaz. Bilakis onlara örnek olunmuş olur.

  Sual: Hastayı papaza okutmak caiz mi?
  CEVAP
  Asla caiz değildir.

  Sual: 3 ihlas 1 Fatiha okunuyor. Kur'anı mushaftaki sıra ile okumak vacip değil mi?
  CEVAP
  Fatiha dua olarak sonda okunur.

  Sual: Yağan yağmur hürmetine diye dua etmek caiz mi?
  CEVAP
  Evet. Yağmur, rahmet-i ilahiyye alametidir. Zarf söylenip mazruf kastediliyor.

  Sual: (Günahsız sabiler hürmetine) diye dua etmek caiz mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Dua niyetiyle Fatiha okurken Besmele çekmek gerekir mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Arabi bilenin, dua ve hadisi latin harfiyle yazıp okuması caiz mi?
  CEVAP
  Caiz değildir.

  Sual: Eshab-ı Bedrin isimleri yazılı kağıdı eve asmak veya üzerimizde taşımakta fayda var mıdır?
  CEVAP
  Eshab-ı Bedrin isimlerinin şifa ve bereket verdiği, Kabani’nin (Esma-i Ehl-i Bedr) kitabında yazılıdır.
   
Dua ederken 3 veya 7 kere tekrar etmek gerekir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. oruca hergün niyet etmek gerekir mi?

  oruca hergün niyet etmek gerekir mi?

  oruca niyet edilmezse Ramazan orucunu eda edebilmek için, hergün ayrı ayrı niyet etmek gerekir. Niyetin zamanı, gecenin başlangıcından, kaba kuşluk anına kadardır. Bu müddet içinde niyet edilmezse, farz eda edilmiş olmaz
 2. Çitos için dua eder misiniz?

  Çitos için dua eder misiniz?

  Merhaba melekler, birçoğunuz ÇİTOS kimdir biliyorsunuz. Bilmeyenler için anlatayım canım arkadaşım "Çitos" 16 yıllık evli ve henüz bebeği yok :( Arkadaşımız şimdi tedavi görüyor tüp bebek için, daha önce benim için yaptğımız 'Yasin-i Şerif' okumayı onun için de yapıyoruz 500 kişiye Yasin dağıtılacak, okumak isteyenler dağıtmak isteyenler varsa özelden mesaj yazar mısınız? Allah...
 3. Dileklerin Kabulu İçin Nasıl Dua Etmek Gerekir ?

  Dileklerin Kabulu İçin Nasıl Dua Etmek Gerekir ?

  Bu konu; dileklerin kabulu için hangi dua hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, biz kullar olarak, sürekli Allah'tan yardım bekler, Allah'tan dileklerimizin kabulu için niyaz ederiz. Sabır ve tevekkülle içten bir şekilde edilen her dua Allah'ın izniyle kabul olur. Ancak tabi ki dua etmenin de bir adabı vardır. Bu sayfamızda sizlere dileklerin kabulu için nasıl dua edileceği...
 4. Arkadaşımın Oğlu İçin Dua Eder misiniz?

  Arkadaşımın Oğlu İçin Dua Eder misiniz?

  Kızlar arkadaşım Semiha'nın oğlu hasta ve Semiha oğlu için yasin okutmak istiyor. 1000 kişiye dağıtıyor, kişi başı 1 yasin okunacak. Ben de sizin de yardımcı olabileceğinizi düşündüm, Allah rızası için. Lütfen birer tane Semiha'nın oğlunun şifa bulması için diye niyet ederek 1'er yasin okuyalım, buraya yazalım kızlar, söz konusu bir çocuk... Okuyan buradan okudum diye yazarsa ben de not...
 5. Dua ederken evliyayı vasıta etmek caiz midir?

  Dua ederken evliyayı vasıta etmek caiz midir?

  Caizdir ve iyi olur. Mesela sabah ve yatsı namazından sonra büyük âlimlerin [mesela silsile-i aliyyenin] isimlerini, sonra Fatiha okuyarak ruhlarına gönderip, onları vesile ederek yapılan duanın kabul olduğu tecrübe edilmiştir. (Fevaid-i Osmaniyye) Sual: Vefat eden evliyadan nasıl yardım istenir? CEVAP Onun büyüklüğüne inanmak ve onun yolunda olmak gerekir. Ruhuna Yasin-i şerif veya üç...

Sayfayı Paylaş