Etiketler:
 1. cns_01

  cns_01 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  377
  Beğenilen Mesajlar:
  95
  Ödül Puanları:
  0

  Duanin faziletleri

  Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında cns_01 tarafından paylaşıldı.

  Dua, faziletleri, Tirmizi, Ebu Davud, Kutub-u Sitte


  عن النعمان بن بشير رَضِىَ اللّهُ عَنْهُما قال: ]قال رسولُ اللّهِ #: الدُّعَاءُ هُوَ الْعِبَادَةُ، ثُمَّ قَرَأَ: )وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِى أسْتَجِبْ لَكُمْ( اŒية. أخرجه أبو داود والترمذى، وهذا لفظ وصححه .

  1. )- Nu´man İbnu Beşîr (Radıyallâhu Anh) anlatıyor: “Resulullah (Aleyhissalâtu Vesselâm): “Dua ibadetin kendisidir” buyurdular ve sonra şu âyeti okudular. (Meâlen): “Rabbiniz: “Bana dua edin ki size icâbet edeyim. Bana ibadet etmeyi kibirlerine yediremeyenler alçalmış olarak cehenneme gireceklerdir” buyurdu.”
  (Gâfir 60). [Tirmizî, Tefsir, Gâfir, (2973); Ebû Dâvud, Salât 358, (1479). Metin Tirmizî´ye aittir.]

  وعن ابن عمر رَضِىَ اللّهُ عَنْهُما قال: ]قال رسولُ اللّهِ #: مَنْ فُتِحَ لَهُ بَابُ الدُّعَاءِ فُتِحَتْ لَهُ أبْوَابُ الرَّحْمَةِ، وَمَا سُئِلَ اللّهُ تَعالى شَيْئاً أحَبَّ إلَيْهِ مِنْ أنْ يُسْألَ الْعَافِيَةَ، وَإنَّ الدُّعَاءَ يَنْفَعُ مِمَّا نَزَلَ، وَمِمَّا لَمْ يَنْزِلْ، وََ يَرُدُّ الْقَضَاءَ إَّ الدُّعَاءُ فَعَلَيْكُمْ بِالدُّعَاءِ[. أخرجه الترمذى .


  2. )- İbnu Ömer (Radıyallâhu Anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah (Aleyhissalâtu Vesselâm) buyurdular ki: "Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. Allah´a taleb edilen (dünyevî şeylerden) Allah´ın en çok sevdiği afiyettir. Dua, inen ve henüz inmeyen her çeşit (musibet) için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çevirir. Öyle ise sizlere dua etmek gerekir."
  [Tirmizî, Daavât 112, (3542).]
  وعن عبادة بن الصامت رَضِىَ اللّهُ عَنْهُ قال: ]قال رسولُ اللّهِ #: مَا عَلى ا‘رْضِ مُسْلِمٌ يَدْعُو اللّهَ تَعالى بِدَعْوَةٍ إَّ آتَاهُ اللّهُ إيَّاهَا، أوْ صَرَفَ عَنْهُ منَ السُّوءِ مِثْلَهَا مَا لَمْ يَدْعُ بِإثْمٍ، أوْ قَطِيعَةِ رَحِمٍ[. أخرجه الترمذى .

  3. )- Ubâde İbnu´s-Sâmit (Radıyallâhu Anh) anlatıyor: "Resûlullah (Aleyhissalâtu Vesselâm) buyurdular ki: "Yeryüzünde, mâsiyet veya sıla-i rahmi koparıcı olmamak kaydıyla Allah´tan bir talepte bulunan bir Müslüman yoktur ki Allah ona dilediğini vermek veya ondan onun mislince bir günahı affetmek suretiyle icabet etmesin."
  [Tirmizî, Da´avât 126, (3568).]


  Kaynak: KUTUB-İ SİTTE
  [1] İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları:6/513.
  [2] İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları:6/514.
  [3] İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları:6/516.

   
Duanin faziletleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Duanin Fazileti Ve Vakti

  Duanin Fazileti Ve Vakti

  DUANIN FAZİLETİ VE VAKTİ 1722 - Nu'man İbnu Beşîr (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Dua ibadetin kendisidir" buyurdular ve sonra şu âyeti okudular. (Meâlen): "Rabbiniz: ''Bana dua edin ki size icâbet edeyim. Bana ibadet etmeyi kibirlerine yediremeyenler alçalmış olarak cehenneme gireceklerdir" buyurdu." (Gâfır 60). Tirmizî,...
 2. Melekler duanız kabul olmadı....

  Melekler duanız kabul olmadı....

  Biten bir aşkın ardından ne yazılır ne söylenir ki...benim söyleyemediğim... En önemlisi bu kadar kolaymı olur çekip gitmek,bitirmek..Canımı yakmak.nıye yakdın ki canımı o kadar mı çok kötülük yapdım...ALLAHIM o kadarmı kötü kul oldumda sana bana böyle acı yaşatıyorsun...Şimdi bunu okuyub boş bır hıkaye gıbı geçiştiriceksınız ama ben bunu yazana kadar öldüm... Sevgi bu kadar kolaymı harcanır...
 3. Duanin gücü

  Duanin gücü

  Fatma Kamil isimli çok fakir giyimli bir kadın yüzünde bir hüzünle bir manava girer. > Dükkan sahibine mahcup bir şekilde yaklaşır. > -Kocam çok hasta.Çalışamaz duruma düştü . Üç çocuğum ile birlikte aç kaldık. Yiyeceğe ihtiyacımız var,der > Nekbet Abus isimli manav ona ters bir şekilde bakarak: > - Derhal dükkanımı terket!..der. > Kadın ailesinin ihtiyaçlarını düşünerek, >...
 4. hangi duanız kabul olsun isterdiniz???

  hangi duanız kabul olsun isterdiniz???

  bu gece en çok hangi duanızın kabul olmasını istiyosunuz....
 5. Berat Kandilinin faziletleri

  Berat Kandilinin faziletleri

  Selamlar Berat Kandili'nin faziletleri anlamı nedir ? Bu günde neler yapılması ve hangi duaların okunması gerekir arkadaşlar.

Sayfayı Paylaş