Dudak kuruluğuna ve çatlağına ne iyi gelir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Dudak kuruluğuna ve çatlağına ne iyi gelir ?
Vücudun en hassas parçalarından biri olan dudaklar, iklim değiştiği zaman kolayca etkilenir. Çatlamış dudakları sadece kışın gerçekleşen bir şey olarak düşünebilirsiniz. Ama gerçek şu ki, özel bakım göstermedikçe kuru ve çatlamış dudaklara sahip olabilirsiniz. Dudaklarınızda yağ bezleri yoktur ve neredeyse her zaman çatlamasına maruz kalabilirsiniz. Dudaklarda kuruma ve cilt soyulması biraz can sıkıcı olabilir. Bu problemi önlemenin en iyi yolu, dudakları tükettiğimiz hidrasyon ve beslenmeyle sağlamaktır. Çatlamış dudaklar sert hava, dehidrasyon, belirli vitaminlerin eksikliği, sigara, bazı ilaçların etkisi ve değişen iklim koşullarına maruz kalmanın bir sonucu olabilir. Makalemizin devamında dudaklarda oluşan kuruma ve çatlaklık ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.dudak kuruluğu ve çatlağı.jpg


Çatlamış dudaklar kışın daha da kötüleşir, ancak yılın herhangi bir zamanında sorun olabilir. Çok fazla kuru havadan tıbbi koşullara kadar, çatlamış dudaklara neyin neden olduğunu ve çatlamış dudaklardan nasıl kurtulacağınızı ve iyileşeceğinizi gösteren ev ilaçlarını tartışacağız. Dudakların cildi ince ve narindir, bu nedenle kuru soğuk hava ve güneşe maruz kalma kolayca zarar verebilir. Bir çoğumuz yeterince su içmiyoruz. Ayrıca sıvı bakımından yüksek miktarda taze sebze ve meyve de yemiyoruz bu da su kaybını daha da kötüleştirebilir ve dudakların çatlamasına neden olabilir.Ayrıca burun yerine ağızdan solumakta dudak kurumasına ve çatlamasına neden olabilir.Reçeteli bir ilaç kullanıyorsanız, yan etkiler listesini kontrol edin. Dudağınızın çatlamasına neden olan kullandığınız ilaç veya ilaçlar olabilir. Mentollü , nane veya turunçgil aromalı dudak balsamları problemlere neden olabilir. Narenciye ve diğer asidik yiyecekler, tuzlu yiyecekler, baharatlı yiyecekler dudak kuruluğuna neden olabilir. Bazı hastalıklar dudak kuruluğuna ve çatlağına sebep olabilir.


Saçlarımız, yüzümüz, gözlerimiz veya dudaklarımız , her bölüm güzelliğimizi ve fiziksel görünümünü korumak için eşit bir rol oynar. Ve özellikle de, dudak gibi gerçekten hassas bir vücut organı ise, durumun kendisi daha kritik hale gelir. Sadece görünüşünüzü etkilemekle kalmaz, aynı zamanda özellikle yemek ya da konuşma gibi aktiviteler yaparken de size acı verir. Bazen vitamin ve dehidrasyon eksikliği de dudaklarınızın çirkin görünmesine neden olabilir. Sigara içmek de önemli ölçüde rol oynar. Kuru çatlamış dudakların çeşitli nedenleri vardır. Ana sebeplerden biri güneş ışığına çok fazla maruz kalmayı içerir. Bazı insanlar da dudaklarını çok fazla yalama alışkanlığına sahiptir. Bu çatlamış dudakların sebeplerinden biri olabilir.Cildimiz, bir dereceye kadar su veya nem eksikliğini yerine getirebilen yağ bezlerini içerir, ancak dudaklarda bu aynı değildir. Dudaklar yağ bezlerini içermez, dolayısıyla kolayca kuruyup çatlayabilir. Direkt güneş ışınlarına maruz kalmak dudak çatlamasının en yaygın sebeplerinden biridir. Bazılarınızın ağız yoluyla nefes alma alışkanlığınız olabilir. Çoğu durumda bu alışkanlık dudakların çatlamasına neden olabilir. Antibiyotikler her zaman, aldığımız her dozla bazı yan etkilere sahiptir. Kurumuş ve çatlamış dudaklar da bu ilaçların yan etkilerinden biridir.


Çatlak dudaklar için kullanabileceğiniz harika ev ilaçlarına girmeden önce, bilmeniz gereken bir şeyi paylaşmak istiyoruz. Su, herhangi bir güzellik rejiminin önemli bir parçasıdır. Vücudunuzu ve cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur. Hiç bir kozmetik ürün dudak çatlağını su kadar etkili bir şekilde tedavi etmez. Yani demek istediğimiz şu her gün yeteri miktarda su alımınızı artırın.


Çatlamış dudaklara yol açan başlıca faktörler:


Aşırı dudak yalama
Güneş hasarı
Sigara içmek
Diş macunu
Alerjiler
Retinoidler ve kemoterapi ilaçları gibi bazı ilaçlar

Dudak çatlamasına ve kurumasına maruz kalanlar genelde dudak nemlendiricileri kullanmaktadırlar oysa bu uzun vadede çözüm sunmaz.Hindistan cevizi yağında bulunan antimikrobiyal, antiseptik ve antioksidan özellikleri dudak çatlamasına iyi gelmektedir. Her gün düzenli olarak dudaklarınıza hindistan cevizi yağı uygulayın. Dudaklarınız aşırı kuru ve pul pul görünüme sahipse şekerli suyla ölü deriyi ovarak çıkarın ve dudaklarınıza hindistan cevizi yağı uygulayın. Hint yağı her ne kadar tadı kötü olsada birçok cilt ve saç problemini tedavi etmek için gerçekten faydalıdır. Hint yağı aslında proteinler, mineraller, E Vitamini, anti-fungal ve anti-bakteriyel özellikler gibi birçok içerik ve özellikten oluşur. Dudak çatlağını en iyi şekilde tedavi eder.


Hint yağı sadece çatlamış dudakları tedavi etmez ayrıca, kepeğe, saç derisi problemlerine,kaşıntıya,saçların çabuk uzamasına olanak sağlar. Aloe vera bir çok sağlık sorunu için kullanılmaktadır. Cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Çatlamış ve kuru dudaklardan müzdaripseniz aloe vera kullanabilrisiniz. Dudaklarınız çatlamış ve çok acı veriyorsa, hardal yağı kullanabilirsiniz. Bir çok kişi dudak çatlağı için gliserin kullanmaktadır. Gece yatmadan önce dudaklarınıza gliserin uygulamak dudak çatlağını önleyecektir. Bal Çatlamış dudakları tedavi etmek için iyileştirici ve antibakteriyel özelliklere sahip büyük bir nemlendiricidir.


Cildimizin suya ihtiyacı vardır. Hergün düzenli olarak su tüketmek cilt kuruluğunun önüne geçmektedir.Günlük olarak yeterli su ve sıvı alınmalıdır.Bir kaç vitamin, mineral içeren sağlıklı bir diyet. Vücudu sağlıklı tutmak için Antioksidanlar bakımından zengin meyve ve sebzeler diyete dahil edilmelidir. A vitamini, dokuların onarım ve bakımında yardımcı olduğu için cildin sağlığı için önemli bir vitamintir. Süt, kayısı, havuç ve süt ürünleri A vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Turunçgillerde ve çeşitli sebzelerde bulunan C vitamini, vücudun güneşten korunmasına yardımcı olur ve aynı zamanda doku onarımınada yardımcı olur.


Kuruyemiş, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta, ciltte çizgi ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olan yüksek miktarda E vitamini içerir. Yaşlanma aynı zamanda dudakların kurumasına da neden olur, vücudun yeterli miktarda A vitamini ile beslenmesi önemlidir.Bal iyi bir nemlendiricidir ve çatlamış dudakları tedavi etmek için anti bakteriyel özelliklere sahiptir . Günde sadece 2-3 kez bal uygulayın. Hindistan Cevizi Yağı, soğuk veya kuru havaların neden olduğu çatlamış dudakları iyileştirmeye yardımcı olan doğal bir nemlendiricidir. Hint yağı, çatlamış ve kuru dudakların tedavisinde de yararlıdır. Evden çıkarken , kuru ve pullu dudaklardan kaçınmak için daima SPF bazlı güneş koruyucu dudak kremini uygulayın. Vitaminler bakımından zengin oldukları için domates, havuç ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketin.Yalama, soyma ve dudak derisini ısırmaktan kaçının. Jojoba yağı Cilt için en iyi besleyici yağlardan biri olarak bilinir. Dudakların kurumasını ve çatlamasını önler.Yeşil çay poşeti çatlamış dudaklar için doğal ev çare olarak kullanılabilir. Yeşil çay, dudaklarınıza kuru ve susuz kalmış cildi iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlar ve tanenler içerir. Ayrıca kuruluktan dolayı yaşayabileceğiniz yanma hissini de azaltır.

Dudak kuruluğu ve çatlağı yaygın bir sorundur.Soğuk hava özellikle dudaklarınızı kurutabilir.Ayrıca sıcak havada dudakları olumsuz etkileyebilir. Başlıca nedenlerden bazıları vitamin eksikliği, alerjik reaksiyon, dehidratasyon, sigara içme, dudaklarda aşırı yalama, güneşe maruz kalma ve sert havadır.Dudaklarınızı daha fazla kurumasını önlemek için bir nemlendirici kullanın . Çatlamış dudaklar, bakteriler çatlaklardan ve sıyrıklardan girebileceğinden enfekte olabilir Çatlamış dudakları tedavi etmek için birçok ticari ürün var. Ancak makalede yer alan önerileri uygulayarak dudak çatlağını önleyebilirsiniz.
 
Üst