1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Dünya, Türk sergilerini gezdi

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  2008 yılı içinde dünyanın çeşitli ülkelerinde açılan sergileri 875 bin kişi ziyaret etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2008’de Japonya, İspanya, İsveç, İngiltere, Almanya, ABD ve Katar olmak üzere çeşitli ülkelerin müzelerinde açılan sergiler, bu zamana kadar 875 bin 292 kişiye ulaştı.

  Bakanlık, 2009 yılı içinde de Fransa, Amerika, Almanya, Abu Dhabi ve Polonya'nın da yer aldığı 5 ülkede 8 sergi daha düzenlemeyi planlıyor.

  Binlerce yıllık zaman diliminde Anadolu insanının güzellik arayışını yansıttığı nadide eserleri ve unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerleri tanıtmak, kültürlerarası diyaloga katkıda bulunmak ve bu eşsiz kültürel mirasını daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce yurt dışında çeşitli sergiler düzenleniyor.

  Bu amaç doğrultusunda, “2008 Yurtdışı Sergileri" kapsamında; Japonya, İspanya, İsveç, İngiltere, Almanya, ABD ve Katar olmak üzere çeşitli ülkelerin müzelerinde toplam 10 sergi açılarak, Türkiye’ye ait eserler yurtdışındaki ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Japonya'da "Topkapı Sarayının Hazineleri-Muhteşem Osmanlı Hanedanlığı" sergisi, İspanya'da "Altın Satırlar Sakıp Sabancı Müzesinden Osmanlı Hat Sanatı" sergisi, İsveç'te "Topkapı Sarayı ve İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzelerinden Porselenler" sergisi, İngiltere'de "Hadrian: Empire and Conflict" sergisi, Almanya'da "Türkiye'de Yahudi Kültüründen Kesitler", "Lale Kaftan ve Levni: Topkapı Sarayından Kaftan ve Minyatürler" ve "Palimsest Reclaimed (Kazanılmış Katmanlar)" adlı 7 serginin teşhir I süreleri sona erdi. Söz konusu sergilerde yer alan eserler, konuk edildikleri ülkelerde özellikle Japonya'da büyük ilgi uyandırarak, söz konusu 7 serginin biletli toplam ziyaretçi sayısı 875 bin 292’ye ulaştı.


  Almanya/ Dortmund Sanat ve Kültür Tarihi Müzesi ve Mannheim Reis Engelhorn Müzesi'nde "Evet-Ja, lch Will! 1800'den Bugüne Düğün Kültürü ve Modası: Bir Alman-Türk Karşılaşması" sergisi, ABD/ New York Metropolitan Sanat Müzesi'nde "Babil'in Ötesi: M.Ö.2.Bin Yılda Sanat Ticaret ve Diplomasi" sergisi ve Katar/ Doha islam Eserleri Müzesi'nde "Sınırların Ötesinde" adlı sergi 2009 yılında da sanatseverle buluşmasını sürdürüyor. Halen gösterimde olan bu üç sergiyi ise şimdiye kadar 105,606 kişinin izlediği kaydedilirken, en yoğun ilgiyi 75 bin 550 ziyaretçi sayısıyla "Sınırların Ötesinde" adlı sergi çekiyor. Çeşitli ülkelerin önemli müzelerinden eserlerin yer aldığı, Türkiye'nin de ilk kez eski eser gönderdiği "Sınırların Ötesinde" adlı sergi, 22 Şubat’a kadar Katar halkıyla buluşmasını sürdürecek.
  Kültür ve Turizm Bakanlığı, "2009 Yurtdışı Sergileri" kapsamında ise, ülkenin tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla Fransa, Amerika, Almanya, Abu Dhabi ve Polonya'ma da yer aldığı 5 ülkede 8 serginin daha düzenlenmesini planlıyor. Fransa'da "Türk Mevsimi" etkinlikleri kapsamında, Paris Louvre Müzesi'nde, Topkapı Sarayı Müzesi'nde bulunan kaftan ve kumaşlardan oluşan bir sergi, İzmir ve lonya adlı sergi ile Hitit temalı bir serginin yanı sıra Paris Grand Palais'de İstanbul şehrinin prehistoryadan günümüze gelişim ve değişimini yansıtacak 4 serginin çaılması hedefleniyor.

  Ayrıca, Abu Dhabi Emirlik Sarayı'nda "Erken Dönem İslam Tarihi" sergisi, ABD Smithsonian Enstitüsüne bağlı Arthur M. Sackler Gallery'de "Falnama: The Book of Omens" sergisi ve Polonya Varşova Devlet Arkeoloji Müzesi'nde “Çatalhöyük-Türkiye'nin En Eski Kenti" adlı serginin düzenlenmesi düşünülüyor. Bunların dışında, Almanya Haltern am See Roma Müzesi'nde düzenlenecek olan "Imperium-Çatışma-Mitos" adlı sergiye eser verilerek katılım sağlanacak.


   
Dünya, Türk sergilerini gezdi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dünya tarihine ismini yazdıran Türkler

  Dünya tarihine ismini yazdıran Türkler

  Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-1938 Dogum Tarihi:19.Mayıs.1881 Olüm Tarihi:10.Kasım.1938 Dgoum Yeri:Selanik Ölüm Yeri:İstanbul Gorevleri:Cumhurbaşkanı, Komutan ,Basbakan Biyografisi Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selânik'te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi'ndeki üç katlı pembe evde doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım'dır. Baba tarafından dedesi Hafız Ahmet...
 2. Türklerin Dünyaya İmzaları

  Türklerin Dünyaya İmzaları

  Eyfel Kulesi'nin en üst katında, balkonu çevreleyen korkulukların üzerinde, "Gülü bir gün, seni her gün, gülü solana kadar, seni ölene kadar seveceğim" yazıyormuş. Notre Dame Kilisesi'ndeki kulenin en tepesinde, doğu tarafına bakan duvarda koca koca harflerle "T.C. EMİNE" yazısı varmış. Avustralya'daki ünlü Bonde Plajı'nı çevreleyen duvarın bir yerinde devasa harflerle,...
 3. gezinti

  gezinti

  Kişinin hayatında istediği gibi değişiklik yapacağına işarettir.
 4. Dünyayı sarsan Türk ilacı

  Dünyayı sarsan Türk ilacı

  HASTANE ENFEKSİYONLARINI ANKAFERD BİTİRECEK Geçtiğimiz günlerde peş peşe ölen 27 bebek, ailelerinin elinde bir karton kutu içinde yatarken hepimizin yüreğini sızlatmıştı. Hayata “merhaba” diyen narin vücutlar, annelerinin parmaklarının ucundan teker teker kayıp gitmişti. Bir türlü önü alınamayan kabusun adı; “hastane enfeksiyonu”ydu. Bilanço bu kadarla sınırlı değil elbette, yüz binler söz...
 5. Türk tarımı dünya ile buluşuyor

  Türk tarımı dünya ile buluşuyor

  Türk tarım sektörünün uluslararası boyuttaki en büyük fuarlarından olan Uluslar arası Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarının (Growtech Eurasia) sekizincisi 27 Kasım Perşembe günü Antalya'da açılacak. Uluslar arası Fuar ve Kongre Organizasyonları Şirketi NTSR Genel Müdürü Serkan Tığlıoğlu düzenlediği basın toplantısında, Growtech Eurasia Fuarı'nın 27-30 Kasım tarihleri...

Sayfayı Paylaş